Երևանում մեկնարկեց Եվրոպական միության մոդել 2012թ. խորհրդաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Եվրոպական ուսանողների ֆորում» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության մասնակցությամբ մեկնարկեց «Հայաստանում Եվրոպական միության մոդել 2012թ.» (ՀԵՄՄ 2012) խորհրդաժողովը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ խորհրդաժողովում իր ողջույնի խոսքը հղեց Եվրոպական ուսանողների ֆորումի նախագահ Լուիս Ալվարադո Մարտինեսը: «Մեր նախագիծը իր ավարտին չի հասնի, մինչև որ կովկասյան տարածաշրջանը չմիանա մեզ: Բայց այդ անելու համար մենք պետք է փոխենք մեր մտածողությունը և գործողությունների եղանակը»,- նշեց Մարտինեսը: Նա ընդծեց երիտասարդների ունեցած մեծ դերակատարությունն այդ հարցում:
Տեսաուղերձով հանդես եկավ Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը: Ելույթներ ունեցան նաեւ «Երևանի ուսանողների ֆորում» ՀԿ նախագահ Արմենակ Մինասյանցը, ֆորումի անդամներ: Քննարկվեցին ԵՄ արևելյան գործընկերության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և այլ հարցեր:
Եվրոպական ուսանողների ֆորումը` (AEGEE) կազմակերպություն է, որը նպաստում է Եվրոպայի երիտասարդների համագործակցությանը, հաղորդակցությանը և Եվրոպայի ամբողջականությանը: Լինելով ոչ պետական, քաղաքականորեն անկախ և շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն` AEGEE-ն բաց է բոլոր ուսանողների և երիտասարդների առջև և այսօր այն ունի 13. հազար անդամ` եվրոպական 40 երկրներում և ավելի քան 200 համալսարանական քաղաքներում` Եվրոպայում այն դարձնելով ամենամեծ ուսանողական կազմակերպությունը: AEGEE-ն ունի խորհրդատվական կարգավիճակ Եվրոպայի Խորհրդում, ՄԱԿ-ում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում:
Կազմակերպության հիմնական նպատակներն են` առանց նախապաշարմունքների խթանել միավորված Եվրոպային, ջանալ ստեղծել բաց և հանդուրժող հասարակություն, զարգացնել ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները, հանդուրժողականությունը, սահմանային համագործակցությունը, կրթության մեջ շարժունակությունը և եվրոպական չափանիշները:

YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS: European Union model 2012 in Armenia Conference was launched in Yerevan by the participation of Yerevan European Students Forum youth NGO and European Union delegation in Armenia. European Students Forum chairman Luis Alvarado Martinez, delivered a welcoming speech.
''Our project will not reach its goal until Caucasus region joins us. Yet we have to change our way of thinking and action methods if we want to have a success '' Martinez noted. The interlocutor underscored the pivotal role of the youth in that issue. MartinSchulz, President of the European Parliament came forth with a speech through video record. Yerevan Students Forum NGO head Armenak Minasyants, Forum members also took their floor. EU's Eastern Partnership, issues refer to democracy and human rights were envisaged in the course of the held discussions, Armenpress reports.
AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l'Europe European Students Forum) is a student organisation that promotes co-operation, communication and integration amongst young people in Europe. As a non-governmental, politically independent and non-profit organisation AEGEE is open to students and young people from all faculties and disciplines today it counts 13.000 members, active in more than 200 university cities in 40 European countries, making it the biggest interdisciplinary student association in Europe. AEGEE has participatory status in the activities of the Council of Europe, consultative status at the United Nations, operational status at UNESCO and is at the same time a member of the European Youth Forum.