Հայկ Մարությանը պատրաստվում է օգոստոսին տրանսպորտի սակագնի վերանայման դեմ շարժում սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ով հիմնել է «Նոր ուժ» կուսակցությունը, պատրաստվում է օգոստոսին մայրաքաղաքում տրանսպորտային ուղևորափոխադրման նոր սակագների դեմ շարժում սկսել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մարությանն այս մասին ասաց կուսակցության հիմնադիր համագումարի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք օգոստոսին պատրաստվում ենք այդ շարժումը սկել: 2013–ին, երբ շարժումը սկսեցինք, միայն ես չէի, ամեն մեկս իր անելիքն արեց, բոլոր երևանցիները համախմբվեցին այդ գաղափարի շուրջ՝ անգամ այն իշխանության օրոք, որտեղ շատ դժվար էր մի որոշում չեղարկել, որն իշխանությունը հստակ որոշել էր»,–ասաց Մարությանը:
Ըստ նրա՝ շարժումը նախապատրաստում են սկսել օգոստոսի վերջին:
«Եթե երևանցիները բոլորը միանան, եթե համաձայն են, որ այդ կոնսենսուսը, որ ձևավորվել է քաղաքացիների ու քաղաքային իշխանությունների միջև, որ մեկ տոմսի արժեքը պետք է լինի 100 դրամ, խախտվում է, և դա անընդունելի է, ապա նրանք չեն կարող բարձրացնել: Այդ դեպքում գործընթացն այնպես կտանենք, որ իրենք չեն կարողանա բարձրացնել: Բայց, եթե ժողովուրդը հաշտ է այս որոշման հետ, այդ դեպքում ինչ ուզում ես արա, ոչինչ չի լինի»,–նշեց Մարությանը:
Երևանի ավագանին մարտի 12–ին ընդունել է տրանսպորտի սակագնի վերանայման մասին նախագիծը: Որոշումն ուժի մեջ Է մտնելու սեպտեմբերի 1-ից:

Айк Марутян собирается начать движение против пересмотра транспортного тарифа в августе
Бывший мэр Еревана Айк Марутян, основавший партию "Новая власть", собирается в августе начать движение против новых тарифов на пассажирские перевозки в столице.
Как передает  Арменпресс, об этом Марутян сказал в беседе с журналистами в рамках учредительного съезда партии.
«Мы собираемся начать это движение в августе. В 2013 году, когда мы начали движение, не только я, все внесли свой вклад, вокруг этой идеи объединились все ереванцы — и это при той власти, при которой очень сложно было отменить решение, которое правительство твердо решило принять", - сказал Марутян.
По его словам, движение предполагается начать в конце августа. "Если все ереванцы присоединятся, если они согласятся с тем, что сложившийся консенсусмежду гражданами и городскими властями о том, что цена одного билета должна составлять 100 драмов, нарушени что это неприемлемо, то они не смогут поднять цену. Мы проведем процесс так, что они не смогут ее поднять. Ноесли народ смирится с этим решением, то ничего не изменится", - сказал Марутян.
12 марта Совет старейшин Еревана принял проект пересмотра транспортного тарифа. Решение вступит в силу 1 сентября.