Լոս Անջելեսի շրջանային վերահսկիչ խորհուրդն Ապրիլի 24-ը հռչակել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելեսի շրջանային վերահսկիչ խորհուրդը միաձայն հավանություն է տվել 2024 թվականի ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակելու առաջարկին` ոգեկոչելով ավելի քան 1,5 միլիոն անմեղ կյանք խլած ոճրագործության 109-րդ տարելիցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Pasadenanow-ն։
Առաջարկը ներկայացվել է Փասադենան ներկայացնող վերահսկիչ Քեթրին Բարգերի կողմից։ Առաջարկի համահեղինակ է նաև վերահսկիչ Հիլդա Սոլիսը:
Քեթրին Բարգերը հայտարարել է, որ կարևոր է անցյալից դասեր քաղելը՝ շեշտելով, որ Հայոց ցեղասպանության մասին հիշելը հնարավորություն է տալիս սգալ ավելի քան 1․5 միլիոն անմեղ կյանքերի կորուստը։
Վերահսկիչ Հիլդա Սոլիսն էլ նշել է, որ հարգում են հայ ժողովրդի տոկունությունը, որը իր կյանքը վերակառուցել է ոչնչից, այդ թվում՝ Լոս Անջելեսում։
«Եկեք վերստին պարտավորվենք և վստահ լինենք, որ մենք երբեք չենք մոռանա Հայոց ցեղասպանության մասին, և որ միշտ հանդես կգանք ատելության և վայրագությունների դեմ, որտեղ էլ որ դրանք լինեն»,- ասել է նա:

Наблюдательный совет округа Лос-Анджелес объявил 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян
Наблюдательный совет округа Лос-Анджелеса Соединенных Штатов Америки единогласно одобрил предложение объявить 24 апреля 2024 года Днем памяти Геноцида армян в ознаменование 109-й годовщины преступления, унесшего более 1,5 миллиона невинных жизней. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает онлайн-журнал «Pasadena now».
Предложение было внесено наблюдателем Кэтрин Баргер, представляющей Пасадену, ее соавтор - Хильда Солис.
Кэтрин Баргер заявила, что необходимо извлекать уроки из прошлого, подчеркнув, что память о Геноциде армян дает возможность оплакать потерю более 1,5 миллионов невинных жизней.
Хильда Солис также отметила, что они уважают стойкость армянского народа, который заново построил свою жизнь, в том числе и в Лос-Анджелесе.
«Давайте подтвердим свои обязательства и будем уверены, что мы никогда не забудем Геноцид армян, и всегда будем противостоять ненависти и зверствам, где бы они ни происходили», - сказала она.