Պետք է արձանագրվի պատմական Հայաստանի տրամաբանությանը վերադառնալու ռազմավարական անհնարինությունը․ վարչապետ
Պետք է արձանագրվի պատմական Հայաստանի տրամաբանությանը
վերադառնալու ռազմավարական անհնարինությունը․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովում երկու օրերի քննարկումը առարկայացրեց բանավեճը պատմական Հայաստանի և իրական Հայաստանի հայեցակարգերի միջև։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր ելույթում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով իշխանության հասցեին ընդդիմության կողմից հնչող մեղադրանքներին։
Վարչապետը նախ նշեց, որ այս երկու օրերի ընթացքում շատ բովանդակային քննարկում է տեղի ունեցել, որի համար նա շնորհակալություն հայտնեց պատգամավորներին։
«Կարծում եմ՝ այս երկու օրերի քննարկումը առարկայացրեց բանավեճը պատմական Հայաստանի և իրական Հայաստանի հայեցակարգերի միջև։
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն պատգամավորին, ով մեջբերեց ազգային անվտանգության ռազմավարության նախաբանում իմ խոսքը, որտեղ ասում եմ, որ մեր ազգային անվտանգության հարցը քննելիս նախ պետք է քննենք մեր ազգային ինքնության հարցը։ Իրականում, այն, ինչ երեկ ասել եմ այս ամբիոնից ունեցած իմ ելույթում՝ այս թեզի իրականացումն է, որովհետև այն, ինչ ես ասում եմ և այն ինչ ես փորձում եմ որպես ծրագիր ներկայացնել՝ արդյունք է մեր ազգային ինքնության քննության։ Ես այսօր էլ եմ ասում, որ մենք սերում ենք Կիլիկիայից, Հայկական բարձրավանդակից, Վանի թագավորությունից։ Մեր բանավեճը սրա մեջ է՝ մենք աշխարհին պետք է նայենք Վանի թագավորության աշտարակի՞ց, թե՞ Հայաստանի Հանրապետության աշտարակից։ Սրանում է հայեցակարգային մեր բանավեճը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն արձագանքեց հարցին, թե ինչպե՞ս կարող է որևէ տեղ լինել 7-րդ դարի հայկական եկեղեցի և մի քանի մետր այն կողմ լինել Ադրբեջանը։
«Սա շատ կարևոր հարց է։ Իսկ ինչպե՞ս կարող է լինել 7-րդ դարի եկեղեցի, իսկ մի քանի մետր այն կողմ լինել Թուրքիա, որովհետև Խոր Վիրապը մեր քրիստոնեության ակունքը գտնվում է մի տեղ, որից մի քանի մետր այն կողմ Թուրքիան է։ Հայեցակարգային բանավեճն այստեղ է։ Մենք ընդունո՞ւմ ենք, որ Խոր Վիրապից մի քանի մետր այն կողմ Թուրքիան է, թե՞ չենք ընդունում։ Ես ասում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և քաղաքական մեծամասնությունը ընդունում է, որ Խոր Վիրապից մի քանի մետր այն կողմ Թուրքիան է և Հայաստանի կառավարության համար այս արձանագրումը անվտանգության ապահովման կարևորագույն միջոց է։ Եվ ռազմավարական ընտրությունն հենց սրա մեջ է։
Երբ ասում ենք, որ Խոր Վիրապից մի քանի մետր այն կողմ Թուրքիա չկա, մենք ընտրում ենք պատմական Հայաստան։ Երբ ասում ենք, որ Խոր Վիրապից մի քանի մետր այն կողմ Թուրքիան է, մենք ընտրում ենք իրական Հայաստանը։ Նույն մոտեցումն է Ոսկեպարի դեպքում։
Այն ճանապարհները, որով մենք դուրս ենք գալիս Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից մեր մտքում, քաղաքականապես, երբեմն ոչ քաղաքականապես այդ ճանապարհները հնարավորություն են տալիս ուրիշներին մտնել մեր ինքնիշխան տարածք։ Ասում եմ, որ մենք այդ ճանապարհը պետք է փակենք։ Սա պետք է արձանագրենք որպես ռազմավարական մշտականություն։ Մենք պետք է արձանագրենք պատմական Հայաստանի տրամաբանությանը վերադառնալու ռազմավարական անհնարինությունը։ Այստեղ է մեր բանավեճը իրականում։ Եվ սա կարևոր բանավեճ է»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

We must record the strategic impossibility of reverting to the logic of historical Armenia - PM
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS.  The two-day discussion in the National Assembly focused on the debate between the concepts of historical Armenia and real Armenia, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said, addressing the opposition's accusations against the government.
"I want to express my gratitude to the deputy who quoted my speech in the preface of the national security strategy, where I emphasized that examining the issue of our national security, we must first address our national identity. In fact, what I said in my speech yesterday from this podium is the realization of this thesis. What I say and present as a program is the outcome of scrutinizing our national identity.
Today, I do repeat that we are descended from Cilicia, the Armenian plateau, and the Kingdom of Van. Our debate lies in this: should we look at the world from the tower of the Kingdom of Van or from the tower of the Republic of Armenia? This is our conceptual debate," said Pashinyan. The Prime Minister responded to the question how  there could be an Armenian monastery from the 7th century somewhere and Azerbaijan just a few meters away.
"This is a very important issue. How can there be a 7th-century monastery, with Turkey just a few meters away, because Khor Virap, the source of our Christianity, is located in a place where Turkey is just a few meters away. The conceptual debate lies here. Do we accept that Turkey is just a few meters away from Khor Virap or not? I say that the government of the Republic of Armenia and the political majority acknowledge that Turkey is just a few meters away from Khor Virap, and recording this is the most important security measure for the government. And the strategic choice precisely relies on this."
When we say that Turkey is not a few meters away from Khor Virap, we choose historical Armenia. When we assert that Turkey is a few meters away from Khor Virap, we choose  present-day Armenia. The same approach applies in the case of Voskepar.
"We must record the strategic impossibility of reverting to the logic of historical Armenia. This is where our debate really lies. And this is an important debate," concluded Pashinyan.