ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում կմասնակցի Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում կմասնակցի
Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 3-5-ը պաշտոնական այցով մեկնել է Փարիզ՝ մասնակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ նախատեսվում է Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի ցուցադրություն և Փարաջանովի ստեղծագործություններին նվիրված ցուցահանդեսի բացում:  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը հանդես կգա ողջույնի խոսքով:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են նաև հանդիպումներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, Ֆրանսիայի կրթության և երիտասարդության նախարարության, առանձին թանգարանների ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը և նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը:

Делегация, возглавляемая министром ОНКС РА, в Париже примет участие в мероприятиях, посвященных 100-летию Параджанова
Делегация, возглавляемая министром ОНКС РА, в Париже примет участие в
мероприятиях, посвященных 100-летию Параджанова
Делегация, возглавляемая министром образования, науки, культуры и спорта РА Жанной Андреасян, с 3 по 5 апреля с официальным визитом будет находиться в Париже для участия в юбилейных мероприятиях, посвященных 100-летию Сергея Параджанова, проводимых в штаб-квартире ЮНЕСКО.
Как передает «Арменпресс», Министерство образования,науки, культуры и спорта РА сообщает, что запланирован показ фильма Сергея Параджанова «Цвет граната» и открытие выставки, посвященной творчеству Параджанова. В рамках мероприятий, организованных в штаб-квартире ЮНЕСКО, министр ОНКС Республики Армения выступит с приветственной речью.
В рамках визита также запланированы встречи с представителями ЮНЕСКО, Министерства образования и молодежи Франции и руководством некоторых музеев.
В составе делегации заместитель министра Артур Мартиросян, директор Национальной галереи Армении Марина Акопян, директор Музея истории Армении Давид Погосян и заведующий отделом современного искусства министерства Светлана Саакян.