ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում կմասնակցի Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում կմասնակցի
Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 3-5-ը պաշտոնական այցով մեկնել է Փարիզ՝ մասնակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ նախատեսվում է Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի ցուցադրություն և Փարաջանովի ստեղծագործություններին նվիրված ցուցահանդեսի բացում:  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը հանդես կգա ողջույնի խոսքով:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են նաև հանդիպումներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, Ֆրանսիայի կրթության և երիտասարդության նախարարության, առանձին թանգարանների ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը և նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը:

Zhanna Andreasyan's delegation to participate in Parajanov's 100th anniversary celebrations in Paris
Zhanna Andreasyan's delegation to participate in Parajanov's 100th anniversary
celebrations in Paris
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. The delegation, led by Zhanna Andreasyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, has departed for Paris on an official visit from April 3 to 5. The purpose of the visit is to participate in the jubilee events dedicated to the 100th anniversary of Sergey Parajanov at the UNESCO headquarters.
The screening of Sergey Parajanov’s film “The Color of Pomegranate” and an exhibition dedicated to Parajanov’s works are planned. The Minister of Education will deliver a speech within the framework of the events organized at the UNESCO headquarters.
Meetings with representatives of UNESCO, the French Ministry of Education and Youth and the management staff of various museums are also planned as part of the visit.