Իտալացի ճարտարապետի կարծիքով՝ Հայաստանի մշակութային ժառանգությունն ավելի մեծ ուշադրության է արժանի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Իտալացի ճարտարապետ Ալբերտո Կոլլեն, որն ունի միջազգային հարուստ փորձ և մեծ սեր նորարարական նախագծերի հանդեպ, իր հետքն է թողել նաև Հայաստանում՝ MEDS Գյումրի աշխատարանի շրջանակում թիմի հետ հեղինակելով «Անսահմանության արտացոլանք» նախագիծը:
IMG-20240116-WA0000.jpg (404 KB)
«Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում նա պատմել է դեպի Հայաստան իր ճամփորդության, իրականացված նախագծի, ինչպես նաև մեր երկրի հետ կապված իր ծրագրերի մասին: Իտալիայի գեղատեսիլ Վենետոյի մարզում ծնված Կոլլեի ճարտարապետական որոնումները նրան տարել են եվրոպական տարբեր քաղաքներով, որոնց մեջ իր առանձնահատուկ տեղն ունի Բարսելոնան՝ Կոլլեի այժմյան բնակավայրը։
-Պատմեք Ձեր մասին։ Որտե՞ղ եք ծնվել, մեծացել և մասնագիտական ի՞նչ ճանապարհ եք անցել։
-Ես ներկայում ապրում եմ Իսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում։ Ծնվել եմ Իտալիայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Վենետո մարզում և սովորել եմ Վենետիկի Պոլիտեխնիկական համալսարանի (IUAV) ճարտարապետության ֆակուլտետում։ Հենց այստեղ էլ առաջին անգամ իմացա հայերի ու հայկական մշակույթի մասին:
Իմ ուսումնառության ընթացքում բազմիցս մասնակցել եմ տարբեր դասընթացների և աշխատաժողովների, որի շնորհիվ հնարավորություն եմ ստացել առնչվելու ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային փորձին:
Այնուհետև ArsNova Siena համալսարանում շարունակել եմ ուսումս քաղաքային դիզայնի ասպարեզում, իսկ ավելի ուշ՝ կրկնակի մագիստրոսի աստիճան եմ ստացել Դոմուս ակադեմիայի և Միլանի Ուելսի համալսարանում:
Տարիներ անց սովորել եմ նաև Բարսելոնայի ETSAB Ճարտարապետության դպրոցում, ինչպես նաև Պորտուգալիայի Պորտոյի համալսարանի ճարտարապետության ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում, որտեղ ուսումնասիրել եմ Ալվարու Սիզայի աշխատանքը:
Հիմնադրել եմ Bauart ճարտարապետական ստուդիան և Alternative Academic Project (AAP) նորարարական նախագծերի լաբորատորիան, որը ծառայում է պետական և մասնավոր սուբյեկտներին և հաճախ կազմակերպում ճարտարապետական սեմինարներ։ Նաև ինտենսիվ համագործակցություն եմ սկսել տարբեր համալսարանների հետ, այդ թվում՝ Միլանի Պոլիտեխնիկական համալսարանի, որտեղ ներկայում դասավանդում եմ ճարտարապետական դիզայն առարկան։
-Դուք նշեցիք, որ Հայաստանի մասին առաջին անգամ լսել եք Վենետիկում: Կպատմե՞ք այդ մասին:
-Վենետիկում սովորելու տարիներին սկսել եմ ուսումնասիրել հայկական մշակույթը․ կարդացել եմ մի քանի գրքեր և այցելել Սուրբ Ղազար կղզի: Տարիներ անց ես հնարավորություն ունեցա հանդիպել Արգենտինայի Բուենոս Այրես քաղաքի հայ համայնքի մի քանի անդամների հետ, ինչը և հիմք հանդիսացավ բացահայտել Հայաստանի հարուստ պատմությունը, մշակութային և հոգևոր ժառանգությունը։
Հնագույն կառույցներից ուշագրավ է 4-րդ դարում կառուցված Էջմիածնի Մայր տաճարը՝ քրիստոնեական ճարտարապետության բացառիկ նմուշներից մեկը։
Ես միշտ մեծ հիացմունք եմ տածել հայկական սփյուռքի հանդեպ, քանի որ հենց սփյուռքն է հայկական մշակույթը հասցրել աշխարհի տարբեր երկրներ՝ պահպանելով իր ինքնությունը։
-Օգոստոսին հյուրընկալվել և մասնակցել եք MEDS Gyumri միջազգային աշխատարանին: Ծրագիրը մասնագիտական և էմոցիոնալ առումով ինչպիսի՞ ազդեցություն է թողել Ձեզ վրա:
-MEDS Gyumri նախագծին մասնակցելուց մի քանի ամիս առաջ ես իսպանական ճարտարապետական մի մրցույթի համար նախագծի շատ պարզ կոնցեպտ էի պատրաստել, սակայն վերջինս չընտրվեց:
Երբ տեսա հայտարարությունը, որ Հայաստանում ճարտարապետական աշխատաժողովի համար պահանջվում են մարզիչներ, որոնք ունեն նախագծի առաջարկ, մտածեցի, որ իմ ունեցած կոնցեպտ-առաջարկը պետք է վերաիմաստավորեմ և հարմարեցնեմ այդ աշխատաժողովի պահանջներին։
Ես տեղանքի մասին շատ տեղեկություն չունեի, միայն գիտեի, որ նախագիծը կառուցվելու է Գյումրի քաղաքից դուրս։ Այդպիսով, մի քանի օր անցկացրեցի քաղաքը հեռավար ուսումնասիրելով և տարբերակներ առաջարկելով նախագծի կազմակերպիչներին, սակայն իմ առաջարկած վայրերից ոչ մեկը իրատեսական չէր այդ պահի դրությամբ։
Այսպիսով, ես ունեի մինիմալիստական ոճով տաղավար կառուցելու գաղափար, բայց չգիտեի, թե որտեղ է այն տեղադրվելու, մինչև ինքս չայցելեցի Գյումրի: Հիշում եմ՝ առաջին բանը, որ ինձ զարմացրեց, երբ ժամանեցի Հայաստան, շենքերի քարերն էին։ Տպավորություն էր, թե դրանք ներկված էին ջրաներկով՝ գունային տարբեր աստիճանավորումներով և փոփոխվող երանգներով։ Այդ ամենը տեսնելուց հետո ինձ մոտ ցանկություն առաջացավ օգտագործել սև տուֆի այդ բացառիկ հատկություններն իմ աշխատանքում:
000 (1).jpg (13.19 MB)
-Ինչու՞ որոշեցիք մասնակցել MEDS Gyumri նախագծին:
-Անշուշտ, աշխատարանին մասնակցելու հիմնական պատճառը եղել է այնպիսի մի ծրագրի մեջ ներգրավվելը, որը որևէ բան կառուցելու հնարավորություն կտար։ Նախկինում էլ մասնակցել եմ տարբեր սեմինարների՝ որպես համահեղինակ, մարզիչ, կազմակերպիչ, այդ թվում՝ մաս եմ կազմել քաղաքաշինական ու ճարտարապետական տարբեր նախագծերի, սակայն դրանցից ոչ մեկը չի ներառել շինարարական բաղադրիչ։ Այդ պատճառով այս նախագիծն ինձ հետաքրքրեց։ Բացի այդ, հայկական միջավայրն ի սկզբանե ինձ շատ նոր ու էկզոտիկ էր թվում, և աշխատարանին մասնակցությունը միջոց էր՝ բացահայտելու Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը, որն, իմ կարծիքով, ավելի մեծ ուշադրության է արժանի: Ես ցանկանում էի էքսպերիմենտ անել և փորձարկել որոշ տարրեր, որոնք կարող էի կիրառել վաղանցիկ (ephemeral) ճարտարապետության ոլորտում:
-Ի՞նչ նշանակալից բացահայտումներ արեցիք Հայաստանում գտնվելու ընթացքում: Որտե՞ղ հնարավորություն ունեցաք լինելու:
-Որևէ նոր վայր այցելելիս լանդշաֆտը հենց այն է, ինչն ինձ ամենաշատն է տպավորում: Քարի ձևը, գույնը, կառուցվածքն ինձ շատ են գրավում։ Հայաստանի դեպքում հենց այդպես եղավ։ Տաղավարի կառուցման ընթացքում ժամանակն այնքան էլ շատ չի եղել, որպեսզի կարողանայի շրջագայել։ Սակայն մեր նախագծի հովանավորը՝ PROFAL ընկերությունը, մեր թիմի համար էքսկուրսիա կազմակերպեց դեպի մի շարք տեսարժան վայրեր։ Սկսեցինք Սևանա լճից, որն ինձ հիացրեց իր գույնով, իր մաքուր և բյուրեղյա ափերով, ինչպես նաև հարակից պատմական վանքերի առկայությամբ: Այնուհետև այցելեցինք «Դիլիջան» ազգային պարկ, որտեղ ծանոթացա հսկա կաղնիների և բոխիների հետ։ Էքսկուրսիայի վերջին հատվածում այցելեցի Երևան, որտեղ փորձեցի նշմարել Արարատ լեռան ուղղությունը՝ մոլորվելով քաղաքի մեծ ու փոքր սրճարաններով լի փողոցներում։
Իմ զբոսանքը կենտրոնում, կարծես, երկխոսություն էր միաժամանակ եվրոպական և միջերկրածովյան մշակույթների հետ:
-Կմանրամասնեք Ձեր նախագծի գաղափարը։ Ի՞նչ է այն իրենից ներկայացնում և ինչու՞ է այն տեղադրվել Գյումրու Մայր Հայաստանի տարածքում:
-Մեր նախագիծը կոչվում է«Անսահմանության արտացոլանք»: Այն տեղադրվել է Մայր Հայաստան հուշահամալիրի հարակից այգում, ուղղված է դեպի Սև բերդը՝ 19-րդ դարի ռազմավարական նշանակություն ունեցող ամրոցը, որտեղ տեղի են ունեցել մի շարք պատմական իրադարձություններ։ Քաղաքային ինստալյացիան ծառայում է որպես հայելային տարրով ծածկված դիտակետ։ Այս աշխատանքը Մայր Հայաստանի հուշարձանը կապում է մեկ այլ կարևոր տարրի հետ, որն այս կերպ ներկայացնում է հայ ժողովրդի ուժը, տոկունությունն ու պաշտպանվածությունը։ Դիզայնը ներառում է հայելիներ և սև ներկված ինտերիեր՝ խորհրդանշելու կապը սև տուֆի հետ: Այս տարրի արտացոլումը ստեղծում է խորհրդավոր սիմվոլիզմ։ Միևնույն ժամանակ տաղավարը դառնում է դինամիկ խաղ այստեղ այցելող բազմաթիվ երեխաների համար։
017.jpg (7.16 MB)
«Անսահմանության արտացոլանք» աշխատանքը հույսի փարոս է և վերածննդի խորհրդանիշ: Դրա նպատակը գերազանցում է գեղագիտությունը: Քանի որ այն պատրաստվել է ճարտարապետության ու դիզայնի ոլորտի մասնագետների կողմից, ովքեր աշխարհի տարբեր երկրներից են, այն վկայում է համագործակցության ուժի մասին, որն այս տոկուն քաղաքին ավելի պայծառ ապագա է խոստանում: Միասնության և առաջընթացի խորհրդանիշ այս կառույցը Գյումրու համար նոր դարաշրջանի սկիզբ դնող պատկեր է, որտեղ անցյալն ու ներկան ներդաշնակորեն գոյակցում են, իսկ ապագան այնքան պայծառ է, որքան արտացոլումները նրա հայելային մակերեսին:
-Ներկայում ի՞նչ նախագծի վրա եք աշխատում և ի՞նչ ծրագրեր ունեք Հայաստանի հետ կապված:
-Այժմ ես շարունակում եմ կենտրոնանալ դոմեստիկ ճարտարապետության և եվրոպական համատեքստում ճարտարապետական մրցույթների էվոլյուցիայի վրա, և, զուգահեռաբար, մշակում եմ վաղանցիկ (ephemeral) ճարտարապետական նախագծերի գաղափարների ավելի համակարգված մոտեցումներ: Կարծում եմ, որ Հայաստանում շատ վայրեր կան, որտեղ կարելի է իրականացնել ճկուն ու շարժական ճարտարապետական լուծումներ, որն էլ իր հերթին կարող է դառնալ դինամիկ գործընթացների մաս։
Ես նաև ուրախ կլինեմ համագործակցել տարբեր հաստատությունների, մշակութային կենտրոնների, ընկերությունների և այլ կառույցների հետ, որոնք տեսնում են հայկական ազգային համատեքստում համագործակցություն սկսելու, ինչպես նաև եվրոպական համատեքստի հետ կապ ստեղծելու հնարավորությունը:

The cultural heritage of Armenia deserves more attention: Italian architect
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Italian architect Alberto Collet, distinguished by his extensive international expertise and a profound passion for innovative projects, has made an impact in Armenia, too. His contribution includes spearheading the "Reflection of Infinity" project in collaboration with his team during the MEDS Gyumri workshop. In an interview with "Armenpress," Collet shares insights into his journey to Armenia, the successful realization of the project, and outlines his visionary plans for the country. Coming from the Veneto region in Italy, Collet's architectural endeavors have led him to diverse European cities, with Barcelona standing as his current place of residence.
- Could you please provide some insights into your background? Specifically, where were you born, and raised, and what professional path have you pursued?
I currently live in Barcelona; Spain and I was born in the Veneto region in the northwest of Italy. I have studied at the University IUAV, Faculty of Architecture in Venice. Here I learned about Armenians and Armenian culture for the first time.
During my degree, I have had the opportunity to take different courses, workshops, and seminars that have given me the possibility of relating both to the national and international panorama. Later I got my postgraduate degree in Urban Design at ArsNova Siena and then I acquired a double Master’s degree at Domus Academy and University of Wales, in Milan.
Years later I studied at the ETSAB in Barcelona. I have also started my PhD at the FAUP in Porto, Portugal, researching the work of Álvaro Siza.
Throughout this time, I have been founding the Bauart studio and the Alternative Academic Project (AAP), a laboratory dedicated to innovative projects for public and private entities, mainly dealing with the organization of architecture workshops. I have developed an intense collaboration with different universities, including the Polytechnic University of Milan, where I currently work as a professor of architectural design.
- You mentioned that your first acquaintance with Armenia occurred in Venice. Could you please share more details about that experience?
I began to relate to Armenian culture during my university years in Venice. I started reading some books there and visited the island of Saint Lazarus. Years later I have had the possibility of meeting several members of the Armenian community of Buenos Aires in Argentina and from there discovering its history in the broadest sense, its cultural and spiritual heritage. Etchmiadzin Cathedral, built in the 4th century, is one of the oldest examples of Christian architecture.
I have always had a lot of admiration for the Armenian diaspora, which has brought Armenian culture to various parts of the world, keeping their identity.
- In August, you were hosted and took part in the MEDS Gyumri project. Could you share some details about the process and describe the professional and emotional impact it had on you?
A few months before participating in the MEDS Gyumri project, I had prepared a very simple concept of a project for an important ephemeral architecture competition in Spain, for which I had not been selected. When I saw the announcement that they were looking for tutors for an architectural workshop in Armenia, with a project proposal, I thought that I could rethink and adapt my concept to the requirements of that workshop.
I didn't have much information about the place as initially, the area had to be outside of the city of Gyumri. So, I spent entire days studying the city from a distance, proposing options to the MEDS organization, but the proposed places were not realistic at that time.
Therefore, I had a concept of a minimal pavilion but did not know where this would be placed until I arrived in Gyumri. I remember that the first element that struck me was the stones of the buildings when I arrived in Armenia, almost like a watercolor, having different gradations of color and changing tones. After seeing that, I wanted to reinterpret those features of the black tuff by incorporating them inside the small element.
000 (1).jpg (13.19 MB)
- What motivated your decision to become involved in the MEDS project?
Surely the main reason to get involved with Meds was to participate in a project workshop that can be built. Previously I had participated in different workshops, as a collaborator, tutor, and organizer, in landscape contexts, international cooperation, land art, urban planning, and architectural projects, but none of them were focused on construction. This aspect interested me and continues to interest me a lot. On the other hand, the Armenian context from the beginning has seemed very novel, and exotic, a way of getting to know a cultural history that in my opinion deserves more attention. I needed to experiment and test some elements that I wanted to implement in the field of ephemeral architecture.
- What significant discoveries did you make during your time in Armenia? Which areas of the country did you have the opportunity to explore?
The landscape is something that always remains imprinted on me in the territories I visit. The shape of the stone, its color, and its texture fascinate me very much, as it was in Armenia.
During the construction of the pavilion, I did not have time to explore some new places. However, the sponsor of our project, PROFAL Company organized an excursion for our team. It started with Lake Sevan which surprised me with its water color, its pure and crystalline shores but also with the presence of several historical monasteries. After that, we visited the Dilijan National Park, where I was fascinated by the large oaks, oriental fagus, and hornbeams. In the last part of the excursion, I had a chance to visit Yerevan, being able to appreciate the orientation towards Mount Ararat, getting lost in its streets with its lively bars in a mixture of scales, from small to large at the same time.
My tour through the center made me breathe a constant relationship with Europe and Mediterranean culture.
- Please elaborate on your project, the Pavilion. What is the concept behind this architectural monument, and what prompted its installation in the territory of Gyumri, Mother Armenia?
Our project is called “Reflection of Infinity.” The orientation of the pavilion is towards the Black Fortress (Sev Berd), an important nineteenth-century fortress where lots of historical events took place. The Pavilion serves as an observation point covered with a mirroring element. This reflection connects the statue of Mother Armenia to another important element representing in this way the strength, resilience, and protectiveness of the Armenian people. The design incorporates reflective surfaces, and a black-painted interior to symbolize the connection with the black tuff. At the same time, the pavilion becomes a dynamic game for many children visiting this park.
“Reflection of Infinity” represents a beacon of hope and a symbol of revival. Its purpose transcends mere aesthetics. Since it was prepared by architecture and design professionals from different countries, it stands as a testimony to the power of collaboration with the promise of a brighter future for this resilient city. Representing a symbol of unity and progress, this structure is an icon that ushers in a new era for Gyumri, where past and present coexist in harmony, and the future is as bright as the reflections on its mirrored surface.
- What is the focus of your current project, and what are your plans for Armenia?
Currently, I am keeping my main focus on domestic architecture and the evolution of architectural competitions in the European context, and in parallel, I am developing a more systematic planning of ideas for ephemeral architecture projects that could be presented in these contexts. I think that in Armenia there are many places where the idea of flexible elements that can be part of dynamic processes could be implemented.
I will also be happy to collaborate with different institutions, cultural centers, companies, etc. who see the possibility of generating synergy throughout the Armenian national context but also creating a connection in the European context.