Հայաստանում արդեն հաշվառվել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 42 716 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում արդեն հաշվառվել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 42 716 անձ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը՝ հավելելով, որ առաջնահերթություն է տրվել 63 տարեկանից բարձր անձանց, որպեսզի կենսաթոշակ ստանալու հետ կապված խնդիրներ չառաջանան։
«42716-ից 13747–ը եղել են 63 տարեկանից բարձր քաղաքացիներ, ինչը ամբողջ թոշակառու բնակչությունն է։ Կենսաթոշակի մասով այս խնդիրը լուծված է»,– ասաց Ղազարյանը։
Ղազարյանի խոսքով՝ փորձ է արվում ավելի արդյունավետ կառավարել ստեղծված իրավիճակը։
«Մենք փորձում ենք ամբողջությամբ էլեկտրոնային հաշվառմանն անցնել, ուղղակի դա չի կարող վերաբերվել զուտ միայն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին, դա առավել մասշտաբային միջոցառում է, որը որոշակի ժամանակ է պահանջում»,- ասաց Ղազարյանը։

В Армении регистрацию прошли 42 716 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
В Армении зарегистрировано уже 42 716 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал начальник Службы миграции и гражданства МВД Армении Армен Казарян, добавив, что приоритет отдается людям старше 63 лет, чтобы не возникло проблем, связанных с получением пенсии.
“13 747 из 42 716 - граждане старше 63 лет, то есть все пенсионеры. По части пенсии то эта проблема решена”, - сказал Казарян.
По словам Казаряна, предпринимается попытка более эффективно управлять сложившейся ситуацией.
“Мы пытаемся полностью перейти на электронную регистрацию, просто ее нельзя применять только к вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха, это более масштабное мероприятие, требующее определенного времени”, - сказал Казарян.