Հայաստանի իշխանությունները պետք է փորձեն ապահովել Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեխանիզմն ու հարթակը․ Միրզոյան
Հայաստանի իշխանությունները պետք է փորձեն ապահովել Ստեփանակերտ-Բաքու
երկխոսության մեխանիզմն ու հարթակը․ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Որևէ մեկը աշխարհում չի կարող ժխտել, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հետ կապված կան բազմաթիվ բաց հարցեր․ դրանք պետք է քննարկվեն ու հասցեագրվեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, ընտրված մարմինների կողմից, իսկ Հայաստանի իշխանությունները պետք է փորձեն ապահովել այդ երկխոսության սկիզբը, մեխանիզմը և հարթակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին, թե արդյոք Արցախի Հանրապետության իշխանություններից լիազորվե՞լ են իրենց անունից բանակցել Արցախի ապագա կարգավիճակի վերաբերյալ:
«Ինչպես Հայաստանի վարչապետն է բազմիցս ասել, մենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից մանդատ չենք ստացել՝ իրենց ապագան բանակցելու: Եվ, ըստ այդմ, մենք իրավունք չունենք որոշել նրանց կարգավիճակը: Մենք այդպիսի հավակնություն էլ չենք ներկայացնում, չենք էլ փորձում այդպիսի բան անել: Միակ բանը, որ փորձում ենք ապահովել Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացում, հետևյալն է՝ մենք համարում ենք, որ այդ կարգավորումը իրատեսական, ամբողջական, երկարատև, կայուն չի կարող լինել, եթե այդ կարգավորման շրջանակներում չի ստեղծվում երկխոսության մի մեխանիզմ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը և պաշտոնական Բաքուն կարող են երկխոսել, քննարկել, բանակցել բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնք հետաքրքրում են և կարևոր են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, նրանց ապագայի համար»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը շեշտեց՝ որպեսզի կարգավորումը, խաղաղությունը, եթե այն հնարավոր լինի հաստատել, լինի կայուն, երկարատև, պետք է առկա խնդիրները հասցեագրվեն: Իսկ այդ խնդիրները կան:
«Որևէ մեկն աշխարհում չի կարող ժխտել, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հետ կապված կան բազմաթիվ բաց հարցեր: Դրա մասին վկայում են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, գազի, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումները: Բոլորս գիտենք, թե ինչպիսի իրավիճակ է Լեռնային Ղարաբաղում: Այդ հարցերը պետք է քննարկվեն ու հասցեագրվեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, ընտրված մարմինների, լիազոր ինստիտուտների կողմից: Մենք պետք է փորձենք ապահովել այդ երկխոսության սկիզբը, մեխանիզմը, հարթակը»,-ասաց Միրզոյանը:

Власти Армении должны попытаться обеспечить механизм и платформу диалога Степанакерт-Баку: министр ИД РА
Власти Армении должны попытаться обеспечить механизм и платформу диалога
Степанакерт-Баку: министр ИД РА
Никто не может отрицать, что существует множество открытых вопросов, связанных с безопасностью и правами народа Нагорного Карабаха. Их должны обсуждать и решать народ Нагорного Карабаха, избранные органы, а власти Армении должны попытаться обеспечить начало, механизм и платформу этого диалога.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета, отвечая на вопрос депутата от фракции «Айастан» Артура Хачатряна, уполномочены ли власти Армении Республикой Арцах вести переговоры от их имени относительно будущего статуса Арцаха.
«Как неоднократно заявлял премьер-министр Армении, мы не получали от народа Нагорного Карабаха мандата на переговоры о его будущем. И, соответственно, мы не имеем права определять его статус. Мы не предъявляем таких претензий и не пытаемся сделать что-либо подобное. Единственное, что мы пытаемся обеспечить в процессе армяно-азербайджанского урегулирования, это следующее: мы считаем, что это урегулирование не может быть реалистичным, полным, долгосрочным, стабильным, если в рамках этого урегулирования не будет создан механизм диалога, в рамках которого народ Нагорного Карабаха и официальный Баку смогут вести диалог, обсуждать, договариваться по всем интересующим и важным для народа Нагорного Карабаха и его будущего вопросам», - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел подчеркнул, что для того, чтобы урегулирование и мир, если он может быть установлен, были стабильными и долгосрочными, необходимо решить все существующие проблемы. И эти проблемы есть.
«Никто не может отрицать, что существует много открытых вопросов, связанных с безопасностью и правами народа Нагорного Карабаха. Об этом свидетельствуют незаконное перекрытие Лачинского коридора, перебои с подачей газа и электроэнергии. Мы все знаем, какова ситуация в Нагорном Карабахе. Эти вопросы должны обсуждаться и решаться народом Нагорного Карабаха, выборными органами, уполномоченными органами. Мы должны постараться обеспечить начало, механизм и платформу этого диалога», - заключил Мирзоян.