Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը փորձում է ջնջել Արցախում հայկական հազարամյա ներկայության բոլոր հետքերը. Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը փորձում է ջնջել Արցախում հայկական
հազարամյա ներկայության բոլոր հետքերը. Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահի կողմից մայիսի 2-ին արված հայտարարությունն այն մասին, թե հայ վանականները պետք է լքեն Դադիվանքը, քանի որ այն, իբր, պատկանում է Կովկասյան Ալբանիային և վաղ թե ուշ կկառավարվի ալբանա-ուդիական կրոնական համայնքի կողմից:
«Ադրբեջանի պետական մարմնի ղեկավարի այդ հայտարարությունը հանդիսանում է Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշման կոպիտ խախտում և հերթական անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները ծրագրված գործողություններով քայլ առ քայլ իրականացնում են Արցախի հայաթափման, հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման ու յուրացման հետևողական քաղաքականություն։
Այս համատեքստում հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ 2020 թ. նոյեմբերից Դադիվանքը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության տակ, որոնք կոչված են ապահովելու քաղաքացիների անխափան և անվտանգ մուտքը սրբավայր։ Ավելին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, որպես համաշխարհային առաջատար մասնագիտացված կազմակերպություն, բազմիցս ընդգծել է, որ պատմամշակութային ժառանգությունը չպետք է քաղաքական նպատակների գործիք դառնա, և կոչ է արել  բոլոր անդամ պետություններին հարգել այս սկզբունքն ամբողջ աշխարհում։
2020 թ․ պատերազմի և Արցախի տարածքների բռնազավթման հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել շուրջ 1.5 հազար հայկական պատմամշակութային և կրոնական հուշարձաններ, այդ թվում՝ վանքեր, եկեղեցիներ, խաչքարեր, հնագիտական վայրեր, բերդեր, ամրոցներ, սրբավայրեր և այլն:
Ագրեսիայի 44 օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորյալ թիրախավորել, ոչնչացրել կամ պղծել են բազմաթիվ հուշարձաններ և սրբավայրեր, իսկ պատերազմից անմիջապես հետո Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը նախաձեռնել է հայկական պատմական և կրոնական ժառանգության «ալբանիզացման» քաղաքականություն՝ փորձելով ջնջել Արցախում հայկական հազարամյա ներկայության բոլոր հետքերը, ինչպես նաև կեղծ պատմական թեզեր առաջ քաշելով՝ արդարացնել հայկական հուշարձանների ոչնչացումը կամ այլափոխումը։ Մասնավորապես, 2021 թ․ Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղ այցելության ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, մատնացույց անելով Ծաղկավանքի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու (XII դ․) հայերեն գրությունները, նշել է, թե դրանք կեղծ են և անձամբ հրամայել է ջնջել այդ գրությունները: Ավելի ուշ Ադրբեջանում նույնիսկ ստեղծվել է «ալբանական պատմության և ճարտարապետության մասնագետների» աշխատանքային խումբ, որի նպատակն էր, այսպես կոչված, «ալբանական տաճարներից» հեռացնել «հայերի թողած կեղծ հետքերը»։ Ադրբեջանական վանդալիզմի վառ օրինակներից են նաև պատերազմի ժամանակ Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու ռմբակոծումը, իսկ այնուհետև վերանորոգման քողի տակ իրականացվող այլափոխումը, Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու (Կանաչ ժամ) ոչնչացումը, Մեխակավանի հայկական Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու ամբողջական ավերումը և այլն։
Վանդալիզմի այս բոլոր դեպքերը, ինչպես նաև Արցախի գրավյալ տարածքներում մշակութային օբյեկտների և հուշարձանների վիճակի գնահատման և դրանց պահպանության նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության մուտքը մերժելու Ադրբեջանի հետևողական քաղաքականությունը վկայում են, որ Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական կոթողները վտանգված են. դրանք կամ այլափոխվում, կամ ոչնչացվում են Ադրբեջանի վարած հայատյաց պետական քաղաքականության հետևանքով:
Այսպիսով, Ադրբեջանը, փորձելով ամեն կերպ դուրս մղել արցախցիներին իրենց պատմական հայրենիքից, Արցախի դեմ վարում է ոչ միայն էթնիկ զտման, այլ նաև մշակութային ցեղասպանության քաղաքականություն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Երկրի արտաքին գերատեսչությունը կրկին դիմում է ամբողջ միջազգային հանրությանը, համապատասխան բոլոր միջազգային կառույցներին, և առաջին հերթին՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ հորդորելով ձեռնարկել հրատապ և արդյունավետ քայլեր՝ ապահովելու միջազգային առաքելությունների և համապատասխան փորձագետների մուտքն Արցախի գրավյալ տարածքներ՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային օբյեկտների ու հուշարձանների վիճակը գնահատելու և դրանք միջազգային պաշտպանության տակ առնելու նպատակով:

Высшее руководство Азербайджана пытается стереть все следы тысячелетнего армянского присутствия в Арцахе: МИД Арцаха
Высшее руководство Азербайджана пытается стереть все следы тысячелетнего
армянского присутствия в Арцахе: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах решительно осуждает заявление, сделанное 2 мая председателем Госкомитета по работе с религиозными организациями Азербайджана, о том, что армянские священники должны покинуть Дадиванк, поскольку он якобы принадлежит Кавказской Албании и рано или поздно перейдет под управление албано-удийской религиозной общины.
«Это заявление главы государственного органа Азербайджана является грубым нарушением решения Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года и еще раз доказывает, что власти Азербайджана шаг за шагом, спланированными действиями проводят последовательную политику деарменизации Арцаха, уничтожения и присвоения армянского исторического, культурного и религиозного наследия.
В этом контексте считаем необходимым напомнить, что с ноября 2020 г. Дадиванк находится под контролем российских миротворцев, которые призваны обеспечить беспрепятственное и безопасное посещение гражданами святилища. Более того, ЮНЕСКО, как всемирная ведущая специализированная организация, многократно подчеркивала, что историко-культурное наследие не должно становиться инструментом для реализации политических целей, и призывало все члены-государства уважать этот принцип во всем мире.
В результате войны 2020 года и оккупации территорий Арцаха под контроль Азербайджана перешло около 1 500 армянских исторических, культурных и религиозных памятников, в том числе монастыри, церкви, хачкары, археологические памятники, форты, крепости, святилища и т.д.
За 44 дня агрессии вооруженные силы Азербайджана преднамеренно разрушили и осквернили многие памятники и святыни. Сразу после войны высшее руководство Азербайджана инициировало политику «албанизации» армянского историко-религиозного наследия, пытаясь стереть все следы тысячелетнего армянского присутствия в Арцахе, выдвигая ложные исторические тезисы для оправдания разрушения или переделки армянских памятников. В частности, в 2021г., во время посещения села Цакури Гадрутского района, президент Азербайджана Ильхам Алиев, указывая на армянские надписи церкви Святой Богородицы монастыря Цахкаванк (XII в.), отметил, что они ложные, и лично приказал стереть эти надписи. Позднее в Азербайджане даже была создана рабочая группа «специалистов по албанской истории и архитектуре», целью которой было с так называемых «албанских храмов» стереть «фальшивые следы, оставленные армянами». Яркими примерами азербайджанского вандализма являются бомбардировка во время войны церкви Святого Всеспасителя Казанчецоц в Шуши, а впоследствии искажение под предлогом реставрации облика храма, уничтожение в этом же городе церкви св. Иоанна Крестителя (Канач Жам), полное разрушение армянской церкви Святой Богородицы в Мехакаване и т.д.
Все эти случаи вандализма, а также последовательная политика Азербайджана по отказу в доступе миссии ЮНЕСКО для оценки состояния культурных объектов и памятников на оккупированных территориях Арцаха и их сохранения свидетельствуют о том, что армянские историко-культурные и религиозные памятники на захваченных территориях Арцаха находятся под угрозой: они либо подвергаются видоизменению, либо уничтожаются в результате проводимой Азербайджаном армяноненавистнической государственной политики.
Таким образом, Азербайджан, всячески стараясь вытеснить арцахцев с их исторической родины, проводит против Арцаха политику не только этнической чистки, но и культурного геноцида», - говорится в заявлении МИД Арцаха.
МИД страны вновь обращается ко всему международному сообществу, ко всем соответствующим международным структурам, и в первую очередь к ЮНЕСКО, с призывом принять срочные и действенные меры по обеспечению доступа международных миссий и профильных экспертов на оккупированную территорию Арцаха, к армянским историко-культурным объектам и памятникам, перешедшим под контроль Азербайджана, с целью оценки ситуации и взятия этих памятников под международную охрану.