ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Այսօր մենք դադար ենք վերցնում՝ հիշելու Մեծ եղեռնի` Հայոց ցեղասպանության զոհերին և թարմացնում ենք մեր խոստումը՝ երբեք չմոռանալ:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին օսմանյան իշխանությունները ձերբակալեցին Կոստանդնուպոլսի հայ մտավորականներին և համայնքի ղեկավարներին, որով սկիզբ դրվեց հայ համայնքի դեմ բռնության համակարգված արշավին: Դրան հաջորդող տարիներին մեկուկես միլիոն հայերի տեղահանեցին, կոտորեցին կամ երթի տարան դեպի մահ՝ ողբերգություն, որն ընդմիշտ ազդեց հայ ընտանիքների սերունդների վրա:
Այս ցավալի պատմությունը հիշելիս միանալով աշխարհի տարբեր երկրներին՝ մենք նաև անդրադառնում ենք հայ ժողովրդի տոկունությանը և վճռականությանը: Ողջ մնացածներից շատերը ստիպված եղան նոր կյանք սկսել նոր երկրներում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում։ Այստեղ և ամբողջ աշխարհում հայ ժողովուրդը հույսով է դիմավորել ատելության չարիքին։ Նրանք վերակառուցեցին իրենց համայնքները: Նրանք դաստիարակեցին իրենց ընտանիքները և պահպանեցին իրենց մշակույթը: Նրանք հզորացրին մեր ազգը։ Նրանք նաև պատմեցին իրենց և իրենց նախնիների պատմությունները՝ հիշելու և համոզվելու, որ 108 տարի առաջ տեղի ունեցած Ցեղասպանությունն այլևս երբեք չկրկնվի:
Այսօր եկեք թարմացնենք այս խոստումը։ Եկեք կրկին պարտավորվենք դեմ արտահայտվել ատելությանը, պաշտպանել մարդու իրավունքները և կանխել վայրագությունները: Եվ միասին եկեք կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ կերտելու ավելի լավ ապագա, որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել արժանապատվությամբ, ապահով և հարգանքով», - նշել է Ջո Բայդենը:

Сегодня мы делаем паузу, чтобы вспомнить жертв Геноцида армян: послание Джо Байдена
Президент Соединенных Штатов Америки Джо Байден направил послание по случаю 108-й годовщины Геноцида армян.
«Сегодня мы делаем паузу, чтобы вспомнить жертв Геноцида армян и подтверждаем наше обещание никогда не забывать это.
24 апреля 1915 года османские власти арестовали армянскую интеллигенцию и общественных деятелей Константинополя, начав систематизированную кампанию насилия против армянской общины. В последующие годы полтора миллиона армян были депортированы, истреблены или отправлены в дорогу смерти, к трагедии, навсегда повлиявшей на поколения армянских семей.
Вспоминая эту болезненную историю, присоединяясь к разным странам мира, мы также обращаемся к стойкости и решимости армянского народа. Многим из выживших пришлось начинать новую жизнь в новых странах, в том числе и в США. Здесь и во всем мире армянский народ с надеждой преодолел зло и ненависть. Армяне создали свои общины, свои семьи и сохранили свою культуру. Они также укрепили и нашу нацию. Они рассказали свои истории и истории своих предков, чтобы помнить о них и сделать так, чтобы Геноцид, свершенный 108 лет назад, больше никогда не повторился.
Так давайте, сегодня обновим это обещание. Давайте вновь обязуемся выступать против ненависти, защищать права человека и предотвращать злодеяния. И давайте вместе удвоим наши усилия, чтобы построить лучшее будущее, в котором все люди смогут жить в достоинстве, безопасности и уважении», -сказал Джо Байден.