ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Այսօր մենք դադար ենք վերցնում՝ հիշելու Մեծ եղեռնի` Հայոց ցեղասպանության զոհերին և թարմացնում ենք մեր խոստումը՝ երբեք չմոռանալ:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին օսմանյան իշխանությունները ձերբակալեցին Կոստանդնուպոլսի հայ մտավորականներին և համայնքի ղեկավարներին, որով սկիզբ դրվեց հայ համայնքի դեմ բռնության համակարգված արշավին: Դրան հաջորդող տարիներին մեկուկես միլիոն հայերի տեղահանեցին, կոտորեցին կամ երթի տարան դեպի մահ՝ ողբերգություն, որն ընդմիշտ ազդեց հայ ընտանիքների սերունդների վրա:
Այս ցավալի պատմությունը հիշելիս միանալով աշխարհի տարբեր երկրներին՝ մենք նաև անդրադառնում ենք հայ ժողովրդի տոկունությանը և վճռականությանը: Ողջ մնացածներից շատերը ստիպված եղան նոր կյանք սկսել նոր երկրներում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում։ Այստեղ և ամբողջ աշխարհում հայ ժողովուրդը հույսով է դիմավորել ատելության չարիքին։ Նրանք վերակառուցեցին իրենց համայնքները: Նրանք դաստիարակեցին իրենց ընտանիքները և պահպանեցին իրենց մշակույթը: Նրանք հզորացրին մեր ազգը։ Նրանք նաև պատմեցին իրենց և իրենց նախնիների պատմությունները՝ հիշելու և համոզվելու, որ 108 տարի առաջ տեղի ունեցած Ցեղասպանությունն այլևս երբեք չկրկնվի:
Այսօր եկեք թարմացնենք այս խոստումը։ Եկեք կրկին պարտավորվենք դեմ արտահայտվել ատելությանը, պաշտպանել մարդու իրավունքները և կանխել վայրագությունները: Եվ միասին եկեք կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ կերտելու ավելի լավ ապագա, որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել արժանապատվությամբ, ապահով և հարգանքով», - նշել է Ջո Բայդենը:

We pause to remember the lives lost during the Meds Yeghern—the Armenian genocide— and renew our pledge to never forget – U.S. President Joe Biden
We pause to remember the lives lost during the Meds Yeghern—the Armenian genocide—
and renew our pledge to never forget – U.S. President Joe Biden
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. United States President Joe Biden issued a statement on Armenian Genocide Commemoration Day, April 24.
“Today, we pause to remember the lives lost during the Meds Yeghern—the Armenian genocide— and renew our pledge to never forget.
On April 24, 1915, Ottoman authorities arrested Armenian intellectuals and community leaders in Constantinople—the start of a systematic campaign of violence against the Armenian community. In the years that followed, one and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths—a tragedy that forever affected generations of Armenian families.
As we join nations around the world in remembering this painful history, we also reflect on the resilience and resolve of the Armenian people. So many of those who survived were forced to begin new lives in new lands—including the United States. Here and around the world, the Armenian people have met the evil of hate with hope. They rebuilt their communities. They nurtured their families and preserved their culture. They strengthened our nation. They also told their stories—and those of their ancestors—to remember and to ensure that genocide like the one that happened 108 years ago is never again repeated.
Today, let us renew this pledge. Let us recommit to speaking out against hate, standing up for human rights, and preventing atrocities. And together, let us redouble our efforts to forge a better future—one where all people can live with dignity, security, and respect."