Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը չի փոխվել. պատգամավորները, քաղաքացիները ոգեկոչեցին Բաքվի, Սումգայիթի ջարդերի զոհերի հիշատակը
Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը չի փոխվել. պատգամավորները,
քաղաքացիները ոգեկոչեցին Բաքվի, Սումգայիթի ջարդերի զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքացիներ հարգանքի տուրք մատուցեցին Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի և ադրբեջանական այլ քաղաքներում հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունների զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  ոգեկոչման արարողությունը տեղի ունեցավ հունվարի 19-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի հարևանությամբ գտնվող խաչքարի մոտ:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը նշեց, որ պատմության այս արյունալի էջերից պետք է դասեր քաղել և փաստեց, որ այն քաղաքականությունը, որը վարում է Ադրբեջանի իշխանությունը, շարունակվում է մինչ օրս, ինչի վառ ապացույցն է Լաչինի միջանցքի փակումը և Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը:
«Ադրբեջանում, մասնավորապես՝ Բաքվում, Սումգայիթում, Շամխորում և այլ քաղաքներում այն, ինչ տարիներ առաջ իրականացվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից,  էթնիկ զտման քաղաքականություն է,  որովհետև մոտ կես միլիոն հայեր են ապրել Ադրբեջանում, իսկ փաստացի այս պահին այնտեղ ոչ ոք չի մնացել, հազարավորները զոհվել են, մեծ մասը դարձել են փախստականներ: Եվ այս քաղաքականությունը փաստացի ապացուցվում է նրանով, ինչ ներկայում Ադրբեջանը իրականացնում է Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ»,- ասաց պատգամավորը:
ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, « Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր   Թագուհի Թովմասյանն ասաց,  որ մենք բոլորս պետք է խիստ ընդգծենք և կարևորենք այս օրը, քանի որ փաստորեն տարիներն անցնում են, բայց թշնամին և նրա նկրտումները մեր և մեր տարածաշրջանի նկատմամբ չեն փոխվել:
«Ոչ մի բան չի փոխվել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության մեջ, և ստացվում է,  որ տարիներ առաջ մեր հայրենակիցներին տեղահան անելով, սպանության ենթարկելով, ադրբեջանցիները նրանց զրկել են իրենց ապրելու և կեցության իրավունքից: Ես ուզում եմ  հստակ արձանագրենք, որ այսօրվա ակցիան շատ կարևոր է, որպեսզի ողջ աշխարհը տեսնի, որ մենք չենք մոռանում: Ցեղասպանությունը բոլոր ժամանակներում պետք է ունենա մեկ հստակ արձագանք,  այն է՝ պատիժ: Քանի դեռ մենք չենք ունեցել պատիժ, անընդհատ կրկնվելու են նույն հանցանքները: Արցախում տեղի ունեցող  վերջին դեպքերն էլ ապացուցում են, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ պատրաստ է ցեղասպանության և ոչնչի առջև կանգ չի առնի»,- ասաց Թագուհի Թովմասյանը:
Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի Արցախի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի հայաբնակ շրջանների հայության բռնաճնշումների ուսումնասիրությունների բաժնի գիտաշխատող  Գայանե Հովհաննիսյան ասաց, որ ջարդերի սկիզբը դրվել է Սումգայիթում 1988 թվականին,  ապա շարունակվել Կիրովաբադում և այլ քաղաքներում, իսկ  1990 թվականի հունվարի սկզբին արդեն ջարդերը սկսվել են Բաքվում, որոնք շարունակվել են մինչև հունվարի 19-ը:
«Այսօր մեր գլխավոր խնդիրը, կարծում եմ, օտար լեզուներով ոչ վաղ անցյալի, ինչպես նաև վերջին իրադարձությունների, երևույթների և դրանց վերլուծությունների հանրահռչակումն է և դրանց վերաբերյալ գիտական ուսումնասիրությունների իրականացումն  ու տարածումն է: Եվ այսօր  Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի այս բաժինը արդեն իսկ նախապատրաստել է հոդվածների ժողովածու, որի 2022 թվականին հրատարակած երկրորդ հատորը ամբողջությամբ նվիրված է Արցախի թեմային: Մենք այժմ էլ քննարկում ենք այս տարվա վերջում հրատարակել նոր հատոր, որը նվիրված կլինի Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերին»,- եզրափակեց ինստիտուտի գիտաշխատողը:

Геноцидальная политика Азербайджана не изменилась: в Цицернакаберде  почтили память жертв погромов в Баку и Сумгаите
Депутаты Национального собрания Армении и другие лица почтили память жертв преступлений, совершенных против армян в Сумгаите, Баку, Кировабаде и в других городах Азербайджана.
Как сообщает «Арменпресс», церемония поминовения состоялась 19 января возле хачкара в Мемориальногм комплексе Цицернакаберда.
Депутат фракции Национального собрания «Гражданский договор» Вилен Габриелян отметил, что из этих кровавых страниц истории необходимо извлечь уроки, и заявил, что политика, проводимая правительством Азербайджана, продолжается и сегодня, ярким доказательством которой является закрытие Лачинского коридора и блокада Нагорного Карабаха.
«В Азербайджане, в частности в Баку, Сумгаите, Шамхоре и в других городах, то, что несколько лет назад проводилось азербайджанскими властями, было политикой этнической чистки, потому что в Азербайджане проживало около полумиллиона армян, и фактически на данный момент, там никого не осталось, тысячи погибли, большинство из них стали беженцами. И эта политика подтверждается и тем, что в настоящее время делает Азербайджан в отношении Нагорного Карабаха», - сказал депутат.
Председатель комиссии по защите прав человека НС, депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян сказала, что мы все должны помнить этот день, потому что прошли годы, но враг и его амбиции по отношению к нам и к нашему региону не изменились.
«Ничего не изменилось в геноцидальной политике Азербайджана, изгнав и убив наших соотечественников много лет назад, азербайджанцы лишили их права жить и своих домов. Я хочу отметить, что сегодняшняя акция очень важна, весь мир должен видеть, что мы не забыли. Геноцид всегда должен иметь один четкий ответ: наказание. Пока не будет наказания, одни и те же преступления будут повторяться снова и снова. Последние события в Арцахе доказывают, что Азербайджан вновь готов к геноциду и не остановится ни перед чем», - сказала Тагуи Товмасян.
Научный сотрудник отдела изучения армянских репрессий армянонаселенных районов Арцаха, Нахиджевана и Азербайджана Музея-института геноцида Гаяне Ованнисян напомнила, что погромы начались в Сумгаите в 1988 году, затем продолжились в Кировабаде и в других городах, а в начале января 1990 года погромы начались в Баку, они продолжались до 19 января.
«Сегодня нашей главной задачей является опубликование последних событий, явлений и их анализа на иностранных языках, а также разработка и распространение научных исследований по ним. И сегодня этот отдел Музея-института Геноцида уже подготовил сборник статей, второй том которого, изданный в 2022 году, целиком посвящен теме Арцаха. В настоящее время мы обсуждаем выпуск в конце этого года следующего тома, который будет посвящен Сумгаитским и Бакинским погромам», - сообщила научный сотрудник Музея-института геноцида.