Ղազախստանում մեկնարկել են ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի զորավարժությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի Ժամբիլի և Ալմա-Աթայի շրջաններում  սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 8-ը կանցկացվեն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժություններ` «Փոխազդեցություն-2022», «Որոնում-2022», «Էշելոն-2022» անվանումներով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, այս մասին տեղեկացնում է Ղազախստանի պաշտպանության նախարարության  մամուլի ծառայությունը:
«Զինվորական զորամիավորումների տեղաշարժի ընթացքում կմշակվեն պարետային ծառայության, հակաօդային պաշտպանության և համապարփակ աջակցության հարցեր»,- հավելել են պաշտպանական գերատեսչությունից:
Նշվել է, որ զորավարժություններին առաջին անգամ կմասնակցի հավաքական ուժերի նոր ստորաբաժանում՝ ՀԱՊԿ-ի պաշտպանության և բժշկական աջակցության RCB-ի համատեղ կազմավորումը:
«Որոնում-2022» հատուկ զորավարժության ընթացքում կմշակվեն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետախուզական գերատեսչությունների ուժերի և միջոցների կողմից հետախուզության կազմակերպման և անցկացման հարցերը։
«Էշելոն-2022» հատուկ զորավարժությունն ուղղված է նյութատեխնիկական ապահովման կազմակերպման խնդիրների մշակմանը։

В Казахстане проходят учения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ
В Жамбильском и Алма-Атайском районах Казахстана с 26 сентября по 8 октября пройдут учения Коллективных сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) под названиями «Взаимодействие-2022», «Поиск-2022», «Эшелон-2022».
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на агентство «Интерфакс», об этом сообщает пресс-служба Минобороны Казахстана.
«В ходе передвижения воинских соединений будут разработаны вопросы комендантской службы, противовоздушной обороны и комплексного содействия», - добавили в оборонном ведомстве.
Было отмечено, что в учениях впервые примет участие новое подразделение Коллективных сил -совместное формирование RCB по обороне и медицинской помощи ОДКБ.
В ходе специальных учений «Поиск-2022» будут разработаны вопросы организации и проведения разведки силами и средствами разведывательных ведомств государств-членов ОДКБ.
Специальные учения «Эшелон-2022» направлены на разработку задач организации материально-технического обеспечения.