ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Ֆիլիպ Ռիքերը շեշտել են ԱՄՆ դերակատարությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Ֆիլիպ Ռիքերը շեշտել են ԱՄՆ դերակատարությունը ԼՂ
հակամարտության կարգավորման գործընթացում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական  Ֆիլիպ Ռիքերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Armenian FM meets with United States Co-Chair of OSCE Minsk Group
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a meeting with the new United States Co-Chair of the OSCE Minsk Group and Senior Advisor for Caucasus Negotiations Ambassador Philip Reeker, the foreign ministry said in a press release.
FM Mirzoyan wished good luck to Reeker in his responsible post.
The parties addressed several issues pertaining to regional security and stability and exchanged views on the normalization of Armenia-Azerbaijan relations.
A broad range of issues related to the Nagorno Karabakh conflict was discussed during the meeting. The role of the United States as an OSCE Minsk Group Co-Chair country in the Nagorno Karabakh conflict settlement process was emphasized.
The Armenian Foreign Minister underscored the importance of utilizing the potential and experience of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship institution in context of a lasting and comprehensive resolution of the Nagorno Karabakh conflict.
FM Mirzoyan addressed the humanitarian issues caused by the 44-day war, in this context highlighting the need of immediate repatriation of Armenian prisoners of war and other detainees, as well as preservation of Armenian cultural and religious heritage in territories which have gone under Azerbaijani control.