ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Ֆիլիպ Ռիքերը շեշտել են ԱՄՆ դերակատարությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Ֆիլիպ Ռիքերը շեշտել են ԱՄՆ դերակատարությունը ԼՂ
հակամարտության կարգավորման գործընթացում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական  Ֆիլիպ Ռիքերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Глава МИД Армении принял Филиппа Рикера, сопредседателя США Минской группы ОБСЕ
9 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял нового сопредседателя США Минской группы ОБСЕ, старшего советника по переговорам на Кавказе Филиппа Рикера. Как стало известно «Арменпресс» из сообщения МИД, приветствуя гостя, Арарат Мирзоян пожелал ему успехов на этом ответственном посту.
Собеседники затронули ряд вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности, обменялись мнениями по урегулированию армяно-азербайджанских отношений.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, связанных с нагорно-карабахской проблемой. Подчеркнута роль США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Министр иностранных дел РА также подчеркнул важность использования потенциала и опыта Института сопредседательства Минской группы ОБСЕ в контексте прочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян коснулся гуманитарных проблем, вызванных 44-дневной войной, указав на необходимость немедленного возвращения всех армянских военнопленных и других задержанных лиц, а также на необходимость сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, оказавшихся под азербайджанским контролем.