ՀԱՊԿ-ում քննարկել են 2023 թվականի արտակարգ իրավիճակների գծով խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2023 թվականի արտակարգ իրավիճակների կարգավորման խնդիրներն են քննարկել ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների արտակարգ իրավիճակների համակարգող խորհրդի տասներեքերորդ նիստում, այնտեղ նաեւ հաստատել են համապատասխան բնագավառում փոխգործակցության միջոցառումների պլանը:
«Նիստի մասնակիցների առջեւ հանդես Է եկել ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը: Նա տեղեկացրել Է 2023 թվականին արտակարգ իրավիճակների գծով խնդիրների, ինչպես նաեւ կենսաբանական անվտանգության հարցերով ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների լիազոր մամինների համակարգող խորհրդի ստեղծման գծով կազմակարեպությունում կատարված աշխատանքի մասին»,- ասված Է հաղորդագրությունում, որն օգոստոսի 19-ին հրապարակվել Է կազմակարպության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշել են ՀԱՊԿ-ում, խորհրդակցության մասնակիցները լսել եւ հավանություն են տվել արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների կանխման եւ վերացման ոլորտում ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների լիազոր մարմինների փոխգործացության միջոցառումների 2020 թվականի, ինչպես նաեւ հաստատել են 2023 թվականի պլանը»: «Կողմերը հաստատել են ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների արտակարգ իրավիճակների համակարգող խորհրդում հաջորդ նախագահի պաշտոնում Բելառուսի Հանապետության արտակարգ իրավիճակների նախարար Վադիմ Սինյավսկու թեկնածությունը:
Ընդունվել Է որոշում Բելառուսի Հանրապետությունում եւ Ղազախստանի Հանապետությունում համապատասխանաբար «Ժայռ-2023» եւ «Ժայռ-2024» շտաբային վարժանքների անցկացման մասին:
Նիստը տեղի Է ունեցել Մոսկվայում Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովի նախագահությամբ՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի արտակարգ իրավիճակների գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ: Կուրենկովի հրավերով ՀԱՊԿ-ի ԱԻ համակարգող խորհրդի անդամները մասնակցել են «Համալիր անվտանգություն – 2023» միջազգային սալոնին: «Այսօր ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների արտակարգ իրավիճակների նախարարները կմասնակցեն գործարար ծրագրին III Միջազգային հրշեջ-փրկարարական կոնգրեսի շրջանակներում»- նշված Է տեքստում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ОДКБ обсудили задачи по линии ЧС на 2023 год
Задачи по урегулированию чрезвычайных ситуаций на 2023 год обсудили на тринадцатом заседании координационного совета по чрезвычайным ситуациям государств - членов ОДКБ, на нем также утвердили план мероприятий по взаимодействию в соответствующей области, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Перед участниками заседания выступил заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков. Он проинформировал о задачах по линии ЧС на 2023 год, а также о проведенной работе в организации по созданию координационного совета уполномоченных органов государств - членов ОДКБ по вопросам биологической безопасности", - говорится в сообщении, опубликованном в пятницу на сайте организации.
Как отметили в ОДКБ, участники совещания заслушали и одобрили план мероприятий по взаимодействию уполномоченных органов государств - членов ОДКБ "в сфере предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций на 2020 год, а также утвердили на 2023 год".
"Стороны утвердили кандидатуру министра по чрезвычайным ситуациям Республики Беларусь Вадима Синявского в качестве следующего председателя в координационном совете по чрезвычайным ситуациям государств - членов ОДКБ. Было принято решение о проведении, соответственно, в Республике Беларусь и Республике Казахстан штабных тренировок "Скала-2023" и "Скала-2024", - говорится в сообщении.
Заседание прошло в Москве под председательством главы МЧС России Александра Куренкова с участием руководителей чрезвычайных ведомств Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и Таджикистана. По приглашению Куренкова члены координационного совета по ЧС ОДКБ приняли участие в международном салоне "Комплексная безопасность - 2023".
"Сегодня министры по чрезвычайным ситуациям государств - членов ОДКБ примут участие в деловой программе в рамках III Международного пожарно-спасательного конгресса", - указано в тексте.