ՀՀ ԱԳ նախարարը չեխական կողմին երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը շարունակական աջակցության համար
ՀՀ ԱԳ նախարարը չեխական կողմին երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ
համանախագահությանը շարունակական աջակցության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել և պատասխանլ լրագրողների հարցերին՝ Չեխիայի ԱԳ նախարար Յան Լիպավսկիի հետ Պրահայում կայացած հանդիպման արդյունքներով։ Միրզոյաբը, մասնավորապես, երախտագիտություն է հայտնել չեխական կողմին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին և դերակատարությանը շարունակական աջակցության համար։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է.
Նախ՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկեր Յան Լիպավսկիին ջերմ ընդունելության համար։ Առիթից օգտվելով ցանկանում եմ նաև շնորհավորել Չեխիային Եվրամիության խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ։
Սա իմ առաջին այցն է Չեխիա՝ երկիր, որը պաշտոնապես ստանձնել է Վացլավ Հավելի ժառանգությունն առաջ մղելու ուղին՝ կարևորելով մարդու իրավունքները, ժողովրդավարական զարգացումը, ամուր քաղաքացիական հասարակությունը և բազմակողմ համագործակցությունը: Ներկայումս Հայաստանի կառավարությունն իրականացնում է ժողովրդավարական բարեփոխումների և վերափոխումների իր հավակնոտ օրակարգը, և Չեխիան այս առումով մեր վստահելի գործընկերն է։
Մենք մեծապես արժևորում ենք Չեխիայի հետ մեր հարաբերությունները՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և պատմական բարեկամության վրա, և պատրաստակամ ենք որակապես նոր մակարդակի հասցնելու հայ-չեխական քաղաքական երկխոսությունը և միջպետական հարաբերությունները, այդ թվում՝ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների, արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կանոնավոր խորհրդակցությունների և միջխորհրդարանական ակտիվ շփումների միջոցով։
Մեր քննարկումների ընթացքում ես և իմ գործընկերը պայմանավորվել ենք առավելագույն ջանքեր գործադրել տնտեսության, առևտրի և ներդրումների ոլորտներում ներուժի իրացման, ինչպես նաև միջմշակութային փոխանակումների և մարդկանց միջև շփումների խթանման ուղղությամբ։
Հայաստանն ու Չեխիան փոխշահավետ համագործակցություն ունեն նաև բազմակողմ ձևաչափերում՝ ներառյալ ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում։ Սա մեծապես լրացվում է Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությամբ՝ իր հիմնաքարային՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով: Մենք բարձր ենք գնահատում Չեխիայի ակտիվ դերը նաև Արևելյան գործընկերության ձևաչափի խթանման գործում և պատրաստ ենք միավորել ջանքերը համագործակցության այս հարթակը փոխըմբռնման, ներառականության և արժանիքների վրա հիմնված սկզբունքով  պահպանելու համար:
Հարգելի՛ ընկերներ,
Այսօր մենք մանրամասն քննարկել ենք նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։
Նախարար Լիպավսկիին ներկայացրել եմ Հայաստանի դիրքորոշումն ու ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ, որտեղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը առանցքային դեր է խաղում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման հասնելու գործում։ Այս կապակցությամբ իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում չեխական կողմին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին և դերակատարությանը շարունակական աջակցության համար։
Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցումից մոտ երկու տարի անց հումանիտար խնդիրները մնում են չլուծված։ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց՝ օգտագործելով նրանց որպես քաղաքական գործիք։ Խիստ մտահոգիչ է նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման, պղծման քաղաքականությունը։ Այս առումով միջազգային հանրությունից ակնկալում ենք հասցեական արձագանք և գործնական քայլեր։
Ուժի կիրառման և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների հետևանքով ստեղծված իրողությունները չեն կարող կայուն հիմք ստեղծել տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության համար։ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է նախապայմաններից և ռազմատենչ հռետորաբանությունից զերծ կառուցողական երկխոսության իր պատրաստակամության մասին՝ հանուն մեր տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և զարգացման։
Այսքանով կեզրափակեմ խոսքս։ Եվս մեկ անգամ շատ շնորհակալ եմ, պարո՛ն Լիպավսկի,  Ձեր հյուրընկալության համար, և խնդրում եմ, ընդունեք իմ հրավերը՝ այցելելու Հայաստան»:
ՀՀ ԱԳ նախարարը, պատասխանելով լրագրողի՝ «ի՞նչ ազդեցություն ունեն Ռուսաստանի դեմ  պատժամիջոցները Հայաստանի վրա» հարցին, նշել է, որ, իհարկե, Ռուսաստանի դեմ  պատժամիջոցներն իրենց ուղղակի կամ անուղղակի բացասական ազդեցությունն ունեն Հայաստանի տնտեսական զարգացման և, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանում տնտեսական իրավիճակի վրա: Ուստի, փորձում է արվումենք գտնել կարճաժամկետ և միջնաժամկետ լուծումներ և մեխանիզմներ՝ այս մարտահրավերները հասցեագրելու, և հնարավորության դեպքում, չեզոքացնելու համար: Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ կողմով այս գործընթացը հաջողությամբ կպսակվի։

Armenian FM expresses gratitude to the Czech side for continuous support to the format of OSCE Minsk Group Co-chairs
Armenian FM expresses gratitude to the Czech side for continuous support to the format of
OSCE Minsk Group Co-chairs
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan gave a speech and answered journalists' questions based on the results of the meeting held in Prague with Czech Foreign Minister Jan Lipavský. Mirzoyan, in particular, expressed gratitude to the Czech side for its continuous support to the efforts and role of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said,
“Dear Minister,
Firstly, I would like to thank my colleague Jan Lipavský for the very warm welcome. I would also like to seize the opportunity to congratulate the Czech Republic on the successful launch of its presidency in the Council of the European Union.
This is my first visit to Czechia - a country which has officially taken the course of pursuing the legacy of Václav Havel, underscoring human rights, democratic development, strong civil society and multilateral collaboration. Currently, the Government of Armenia is implementing its ambitious agenda of democratic reforms and transformations and Czechia is our reliable partner in this regard.
We highly value our relations with Czechia, based on shared values and historical friendship and are keen to promote the Armenian-Czech political dialogue and interstate relations to a qualitatively new level, including through high-level reciprocal visits, regular consultations between our Ministries of Foreign Affairs and active inter-parliamentary engagement.
During our discussions, my colleague and I agreed to put our utmost efforts towards the utilization of the potential in the spheres of economy, trade and investment, as well as fostering intercultural exchanges and people-to-people contacts.
Armenia and Czechia have mutually beneficial cooperation also within multilateral formats, including the UN, OSCE, CoE. This is extensively complemented by the Armenia-EU cooperation with its milestone agreement - the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. We highly value the active role of the Czech Republic in promoting the framework of the Eastern Partnership and stand ready to join efforts in maintaining this cooperation platform in the spirit of mutual understanding, inclusiveness and a merit-based approach.
Today we also extensively discussed the issues of regional and international security, referred to the Nagorno-Karabakh conflict and the situation resulting from the 44-day war unleashed against the people of Nagorno-Karabakh.
I briefed Minister Lipavsky on Armenia’s position and efforts toward establishing peace and stability in our region, where the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship plays a key role in reaching a comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In this regard, I express my gratitude to the Czech side for its continued support to these efforts and the role the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship plays.
Nearly two years after the secession of hostilities in Nagorno-Karabakh, humanitarian issues remain unresolved. Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilian hostages, using them as a political weapon. Also, Azerbaijan’s policy of destruction, desecration of the Armenian cultural and religious heritage in the territories fallen under Azerbaijani control is of great concern. In this regard, we expect a targeted response and practical action from the international community.
The realities resulting from the use of force and mass violations of human rights cannot create a sustainable foundation for regional peace and security. Armenia has repeatedly stated its readiness for constructive dialogue, refrained from preconditions and warmongering rhetoric, for sustainable peace and development of our region.
I will conclude my speech with this. Once again, thank you very much Mr Lipavský for your hospitality and please kindly receive my invitation to visit Armenia”.
Asked how Armenia is affected by sanctions on Russia, Ararat Mirzoyan answered, “Of course, sanctions against Russia have their negative direct or indirect impact on Armenia’s economic development and economic situation in the region in general. Thus, we are trying to find short-term and mid-term solutions, mechanisms for addressing, and if possible eliminating these threats. And my hope is that we will succeed in this process”.