Հայաստանը և Չինաստանը ռազմավարական գործընկերներ են. դեսպան Ֆան Յոնգը՝ «Արմենպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Չինաստանը ռազմավարական գործընկերներ են: Այդ մասին հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա տարեդարձին նվիրված գիտաժողովի շրջանակում «Արմենպրես»-ին հայտնեց Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը՝ գնահատելով երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների և առևտրատնտեսական համագործակցության ընդհանուր մակարդակը միջպետական հարաբերությունների հաստատումից 30 տարի անց:
Դեսպանը շատ բարձր գնահատեց այն փաստը, որ երկու օր առաջ՝ ապրիլի 6-ին, երբ Երևանը և Պեկինը տոնում էին Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը այցելել է Երևանում Չինաստանի նոր դեսպանատուն և մասնակցել է ե՛ւ դիվանագիտական տարեդարձի, ե՛ւ դեսպանության նոր շենքի բացման արարողությանը:
«Մենք շատ բարձր ենք գնահատում ՀՀ նախագահի այդ քայլը: Դա ցույց է տալիս այն մեծ կարևորությունը, որ երկու կողմերը տալիս են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը», - ընդգծեց դեսպան Ֆան Յոնգը:
Դիվանագետի խոսքով՝ վերջին 30 տարվա ընթացքում երկու երկրների համագործակցությունը շատ հստակ կերպով առաջ է գնում և ավելի է ամրապնդվում վերջին ժամանակների ընթացքում:
«Շատ մեծ կարևորություն է տրվել երկու երկրների խաղաղ հարաբերությունների զարգացմանը և դիվանագիտական, քաղաքական, տնտեսական և բոլոր մյուս բաղադրիչներին, որպեսզի դրանք հետագայում ավելի ամրապնդվեն և զարգանան», - ասում է դեսպանը:
Հայաստանի և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ինչպես «Արմենպրես»-ում հրապարակված իր հոդվածում արձանագրել էր դեսպան Ֆան Յոնգը, վերջին տարիներին նկատելի առաջընթաց են գրանցել: Ըստ Չինաստանի կառավարության վիճակագրության՝ 2020 թ. Չինաստանի և Հայաստանի միջև առևտրի ծավալը գերազանցել է 1 միլիարդ դոլարի շեմը՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 34,8 տոկոսով, իսկ 2021 թ. երկկողմ առևտրաշրջանառությունը հասել է հասել է նոր ռեկորդային ցուցանիշի՝ 1,4 միլիարդ դոլարի: Այդպիսով, Հայաստանը դարձել է Չինաստանի առաջատար առևտրային գործընկերը Այսրկովկասյան երեք ճանաչված հանրապետությունների շարքում:
Այս համատեքստում դեսպան Ֆան Յոնգը հավելեց, որ վերջին տարիների ընթացքում նկատվում է չինական ներդրումների աճ Հայաստանում:
«Ինչպես տեսնում եք՝ ավտոբուսները, նորարարական բոլոր այդ տեխնիկաները եկել են Չինաստանից: Այս պահին նաև չինական գործարանները ներդրումներ են անում Հայաստանի ենթակառուցվածքների, հատկապես՝ արևային էներգիայի ոլորտում: Չնայած կորոնավիրուսի համավարակին՝ Covid-19-ին, նույնիսկ այդ իրավիճակում 2020 թվականի երկկողմ առևտուրը հասել է 1 մլրդ դոլարի: Իսկ վերջին տվյալներով երկկողմ առևտուրը աճել է 30 տոկոսով և 2021 թվականին հասել 1,4 մլրդ դոլարի: Եթե ստուգեք հայկական կողմի վիճակագրությունը՝ այն ասում է, որ 2021-ին երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 1,2 մլրդ դոլար, այսինքն՝ երկու կողմի տվյալները շատ մոտ են իրար», - պարզաբանեց Չինաստանի դեսպանը:
Նայելով դեպի հայ-չինական հարաբերությունների հաջորդ 30 տարվա հեռանկարը՝ դեսպան Ֆան Յոնգն ասում է, որ երկու երկրներն էլ շատ հանգիստ են և շատ վստահ են հայ-չինական հարաբերությունների ապագայի համար, քանի որ նախորդ 30 տարիներին այդ հարաբերությունները շատ ամուր հիմքի վրա են դրվել:
«Մենք որևէ կասկած չունենք այդ առնչությամբ, քանի որ մենք ունենք երկու կողմերի ուժեղ կամքը լավ զարգացնելու մեր ապագան, մենք ունենք մեր ղեկավարների ձգտումը դեպի ավելի լավ զարգացում, մենք ունենք ժողովուրդներ, որոնք բարեկամություն են անում իրար հետ, մենք որևէ խնդիր չունենք քաղաքականության մեջ, մենք որևէ խնդիր կամ տարաձայնություն չունենք տնտեսության զարգացման առնչությամբ: Ուզում եմ ասել, որ մեր հարաբերությունները փոխշահավետ են, մենք օգտակար ենք միմյանց», - «Արմենպրես»-ին հաղորդեց Հայաստանում Չինաստանի դեսպանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել ուղիղ 30 տարի առաջ՝ 1992 թ. ապրիլի 6-ին: Այս տարի երկու երկրները նշում են այս կարևոր տարեդարձը: Դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի առթիվ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ապրիլի 6-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին: Նույն օրը Հայաստանի և Չինաստանի  միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական խորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանն ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այսօր՝ ապրիլի 8-ին, դիվանագիտական տարեդարձի կապակցությամբ Երևանում տեղի ունեցավ «Հայաստան և Չինաստան. վերաիմաստավորելով դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը» խորագրով 1-ին գիտաժողովը, որին մասնակցում էր նաև ՉԺՀ դեսպանը:

Armenia and China are strategic partners. Ambassador
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. Armenia and China are strategic partners, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Armenia Fan Yong told Armenpress within the framework of the conference dedicated to the 30th anniversary of the establishment of Armenian-Chinese diplomatic relations, assessing the general level of bilateral political relations and trade and economic cooperation 30 years after the establishment of interstate relations.
The Ambassador highly appreciated the fact that two days ago, on April 6, when Yerevan and Beijing were marking the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and China, the President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan visited the new Chinese Embassy in Yerevan, participating in both the diplomatic anniversary and the opening ceremony of the new embassy building.
"We highly appreciate the step of the Armenian President. It shows the great importance that the two sides give to the development of bilateral relations," said Ambassador Fan Yong.
According to the diplomat, during the last 30 years the cooperation between the two countries has been progressing very steadily, which has been getting stronger lately.
"Great importance has been given to the development of peaceful relations between the two countries - diplomatic, political, economic - to all other components, so that they can be further strengthened and developed," said the Ambassador.
The trade and economic relations between Armenia and China, as Ambassador Fan Yong had stated in his article published in "Armenpress", have made significant progress in recent years. According to Chinese government statistics, trade turnover between Armenia and Armenia exceeded $ 1 billion in 2020, growing by 34.8% , and in 2021 bilateral trade reached a new record high of $ 1.4 billion. Thus, Armenia has become China's leading trading partner among the three republics of the South Caucasus.
In this context, Ambassador Fan Yong added that in recent years there has been an increase in Chinese investments in Armenia.
"As you can see, the buses, all those innovative equipment came from China. At the moment, Chinese factories are investing in Armenia's infrastructure, especially in the field of solar energy. Despite the coronavirus pandemic, even in this situation, bilateral trade in 2020 reached $ 1 billion. According to the latest data, bilateral trade has increased by 30%, reaching $ 1.4 billion in 2021. If you check the statistics of the Armenian side, it says that in 2021 the bilateral trade turnover amounted to 1.2 billion dollars, that is, the data of the two sides are very close to each other," the Chinese Ambassador clarified.
Looking at the prospects for the next 30 years of Armenian-Chinese relations, Ambassador Fan Yong says that both countries are very calm and very confident about the future of Armenian-Chinese relations, as those relations have been built on a very solid foundation for the past 30 years.
"We have no doubt about that, because we have the strong will of both sides to develop our future well, we have the aspiration of our leaders for better development, we have peoples who are friends, we have no problem in politics, we do not have any problems or disagreements regarding the development of the economy. I want to say that our relations are mutually beneficial, we are useful to each other," the Chinese Ambassador to Armenia told Armenpress.