Ռուսաստանը լրջորեն մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրմամբ. ՌԴ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը լրջորեն մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրմամբ և կոչ է անում զերծ մնալ ուժային մեթոդներից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով հունվարի 11-ին ադրբեջանական կողմի իրականացրած սադրանքների մասին հարցին:
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի սրմամբ: Մենք կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ուժային մեթոդներից և բոլոր վիճահարույց հարցերը լուծել բացառապես քաղաքական, դիվանագիտական ճանապարհով»,-ասել է Զախարովան:
Ըստ նրա՝ երկարաժամկետ հեռանկարում տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման հիմնական «դեղատոմսը» հանդիսանում է սահմանագծման գործընթացի շուտափույթ գործարկումը, որին կհետևի սահմանազատումը: Զախարովան հիշեցրել է, որ դա ֆիքսվել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ նախորդ տարի Սոչիում արված համատեղ հայտարարությունում:
Նա կարևորել է համապատասխան երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման համար աշխատանքների ձեռնարկելը՝ վստահեցնելով, որ Ռուսաստանը պատրաստ է տրամադրել համակողմանի խորհրդատվական օգնություն:
Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հունվարի 11-ին հերթական անգամ սադրանքի էին դիմել և կրակ են բացել Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայի հատվածում տեղակայված հայկական մարտական դիրքերի ուղղությամբ, սկսվել էր փոխհրաձգություն: Զոհվել է 3 հայ զինծառայող:

Russia seriously concerned over the escalation of situation on Armenia-Azerbaijan border – Russian MFA
Russia seriously concerned over the escalation of situation on Armenia-Azerbaijan border –
Russian MFA
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Russia is seriously concerned about the escalation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border and calls for refraining from the use of force, ARMENPRESS reports the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said during the briefing, referring to the provocations carried out by the Azerbaijani side on January 11.
"We are seriously concerned about the aggravation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border. We urge the parties to refrain from the use of force and to resolve all disputed issues exclusively through political and diplomatic means," Zakharova said.
According to her, in the long run, the main "prescription" for ensuring stability and security in the region is the speedy start of the delimitation process, which will be followed by demarcation. Zakharova reminded that this was recorded in the joint statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan made in Sochi last year.
She stressed the need to work on the establishment of a relevant bilateral commission, assuring that Russia is ready to provide comprehensive consulting assistance.
On January 11, the units of the Azerbaijani Armed Forces once again provoked, opened fire on the Armenian military positions located in the Upper Shorzha section of Gegharkunik region, and a shootout started. 3 Armenian servicemen were killed.