ԵՄ պաշտոնյաները շեշտել են հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի միջև հեռավորության անհրաժեշտությունը
ԵՄ պաշտոնյաները շեշտել են հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի միջև
հեռավորության անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության պաշտոնյաներն անդրադարձել են հունվարի 11-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքին՝ շեշտելով հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև հեռավորության անհրաժեշտությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵՄ արտաքին գործերի հարցերով գլխավոր խոսնակ Պիտեր Ստանոն «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում մասնավորապես գրել է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին վերջին փոխհրաձգությունը, որի արդյունքում զոհեր և վիրավորներ են եղել, վերահաստատում է ուժերի միջև հեռավորության և վստահության ամրապնդման միջոցների անհրաժեշտությունը»:
Խոսնակը շեշտել է նաև, որ Եվրամիությունը աշխատում է երկու կողմերի հետ՝ նպաստելու հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը։
Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն էլ իր խորը անհանգստությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին նոր միջադեպերի և զոհերի մասին լուրերի առնչությամբ։ «Կողմերի համար կարևոր է լարվածությունը թուլացնել և ամբողջությամբ օգտագործել առկա մեխանիզմները, մասնավորապես՝ Պաշտպանության նախարարների միջև թեժ գիծը, որը ստեղծվել է ԵՄ հովանու ներքո 2021 թվականի նոյեմբերին»:
Կլաարը շեշտել է. «Եվրամիությունը պատրաստ է աշխատել կողմերի հետ՝ ուժերի միջև հեռավորություն պահպանելու համար: Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման ուղղությամբ աշխատելու համար»:

EU officials highlight necessity for distancing of Armenian and Azerbaijani forces
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. The officials of the European Union commented on the January 11 Azerbaijani attack on the Armenian military positions, highlighting the necessity for a distancing of the Armenian and Azerbaijani forces.
“Latest exchange of fire on Armenia-Azerbaijan border with reported deaths and wounded reconfirms the necessity for a distancing of forces and confidence building measures”, Lead spokesperson for the external affairs of the EU Peter Stano said on Twitter, adding that the EU is working with both sides to promote a comprehensive settlement of the conflict.
EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar has also expressed his deep concerns about the reports of renewed incidents and casualties on the border.
“Important for the sides to de-escalate and make full use of available mechanisms, in particular the hotline between MoDs established under EU auspices in November 2021. EU is ready to work with sides for a distancing of forces and reiterate our readiness to provide additional support in working with Armenia and Azerbaijan on border delimitation and demarcation”, he said on Twitter.