Գերմանիայում հակառեկորդ Է սահմանվել  կորոնավիրուսով վարակման օրական նոր դեպքերի թվով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում կորոնավիրուսով վարակման հաստատված նոր դեպքերի թիվը մեկ օրում աճել Է 39 676-ով, ինչը դարձել Է նոր առավելագույնը համավարակի ամբողջ ընթաքում: Այդ մասին են վկայում Ռոբերտ Կոխի անվան ինստիտուտի (ենթարկվում Է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության (ԳԴՀ-ի) առողջապահության նախարարությանը)՝ նոյեմբերի 10-ին հրապարակված տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախորդ հակառեկորդն արձանագրվել Էր նոյեմբերի 5-ին, երբ մեկ օրում հայտնաբերվել Էր վարակման 37 120 դեպք: Համաճարակի սկզբից վարակ Է հայտնաբերվել ԳԴՀ-ի 4 844 054 բնակչի մոտ: Կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդության հետեւանքներից երկրում մեկ օրում մահացել Է 236 հիվանդ: Համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում մահացու վախճանների ընդհանուր թիվը Գերմանիայում հասել Է 96 963-ի: ԳԴՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման յոթնօրյա ցուցանիշը ներկայումս կազմում Է 232,1:
Նոյեմբերի 9-ին այն հասել Էր 213,7 մեծության, նոյեմբերի 8-ին՝ 201,1-ի, նոյեմբերի 7-ին՝ 191,5-ի: Վարակի տարածման յոթնօրյա ցուցանիշը մինչեւ հիմա եղել Է հիմնական չափանիշը Գերմաիայում սահմանափակիչ միջոցներ ընտրելիս: Այժմ ուշադրությամբ հաշվի են առնվում նաեւ այլ գործոններ, այդ թվում ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքների զբղավածությունը եւ պատվաստված քաղաքացիների տոկոսը: Անցյալ շաբաթ ԳԴՀ-ի առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Ենս Շպանը հայտարարել Է, որ Գերանիայում համավարակի չորրորդ ալիքն Է, որը, նրա խոսքով՝ ամենից առաջ, «չպատվաստվածների համավարակ» Է: Շպանը գանգատվել Է բուստերային պատվաստման անբավարար տեմպերից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ФРГ установлен антирекорд по числу новых случаев заражения коронавирусом за сутки
Число подтвержденных новых случаев заражения коронавирусом в Германии возросло за сутки на 39 676, что стало новым максимумом за все время пандемии. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют опубликованные в среду данные Института Роберта Коха (подчиняется Минздраву ФРГ).
Предыдущий антирекорд был зафиксирован 5 ноября, когда за сутки было выявлено 37 120 случаев заражения. С начала эпидемии инфекция была обнаружена у 4 844 054 жителей ФРГ. От последствий заболевания, вызываемого коронавирусом, за сутки в стране умерли 236 пациентов. Общее число летальных исходов за все время пандемии в Германии достигло 96 963.
Семидневный показатель распространения коронавируса в ФРГ в настоящее время составляет 232,1. Во вторник он достигал значения 213,7, в понедельник - 201,1, в воскресенье - 191,5. Семидневный показатель распространения инфекции до сих пор был основным критерием при выборе ограничительных мер в Германии. Сейчас внимательно учитываются и другие факторы, в том числе заполненность отделений интенсивной терапии и процент привитых граждан.
На прошлой неделе и. о. министра здравоохранения ФРГ Йенс Шпан заявил, что Германия столкнулась с четвертой волной пандемии, которая, по его словам, является, прежде всего, "пандемией непривитых". Шпан посетовал на недостаточные темпы бустерной вакцинации.