ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել Է դաշինքին Ֆինլանդիայի անդամակցության հնարավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են Ֆինլանդիայի համար, բայց դաշինքին անդամակցության որոշումն այդ երկրինն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ հանդես գալով Հելսինկիում Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիստյոի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիում:
«Դաշինքի դռները բաց են, բայց դա պետք Է լինի Ֆինլանդիայի որոշումը»,-ասել Է Ստոլտենբերգը: Նա նաեւ պատասխանել Է այն հարցին, թե արդյոք դաշինքը կմիջամտի այն դեպքում, եթե զինված հարձակում կատարվի Ֆինլանդիայի վրա: «Ֆինլանդիան գործընկեր Է, բայց ոչ ՆԱՏՕ-ի անդամ: Հինգերորդ հոդվածը (Հյուսիսատլանտյանք պայմանագրի) նշում Է, որ մի անդամի դեմ գրոհը կհամարվի դաշինքի դեմ գրոհ: Եթե դուք դաշինքի անդամ չեք, ապա հինգերորդ հոդվածը (կոլեկտիվ պաշտպանության վերաբերյալ) չի կիրառվում:
Դրանում Է հենց կայանում գործընկերոջ կարգավիճակի տարբերությունը»,-պարզաբանել Է Ստոլտենբերգը: Բայց նա ընդգծել Է, որ ՆԱՏՕ-ն ակտիվորեն աշխատում Է Ֆինլանդիայի հետ, հույսեր Է կապում այս երկրի հետ: «Մենք աշխատում ենք Ֆինլանդիայի հետ միասին: Մենք մեծացրել են համատեղելիությունը, որպեսզի ավելի լավ փոխգործակցենք, ՆԱՏՕ-ն նույնպես մեծացրել Է իր ներկայությունը Բալթյան տարածաշրջանում»,-ասել Է Ստոլտենբերգը:
«Ֆինլանդիան ունի ուժեղ եւ արդյունավետ զինված ուժեր»,-հավելել Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը: Նա նաեւ հայտարարել Է, որ պաշտպանում Է Ռուսաստանի հետ Ֆինլանդիայի գործնական հարաբերությունները եւ ակնկալում Է նրա աջակցությունը Մոսկվայի հետ ՆԱՏՕ-ի երկխոսության գործում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Генсек НАТО высказался о возможности вступления Финляндии в альянс
Двери НАТО открыты для Финляндии, но решение о членстве в альянсе остается за этой страной, заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг на совместной пресс-конференции в Хельсинки с финским президентом Саули Ниинистё.
"Двери альянса открыты, но это должно быть решение Финляндии", - сказал Столтенберг.
Он также ответил на вопрос о том, вмешается ли альянс в том случает, если будет совершено вооруженное нападение на Финляндию. "Финляндия является партнером, но не членом НАТО. Пятая статья (Североатлантического договора) указывает на то, что атака против одного члена будет считаться атакой против альянса. Если вы не член альянса, то статья 5 (о коллективной обороне) не применяется. В этом и заключается отличие статуса партнера", - пояснил Столтенберг,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Но он подчеркнул, что НАТО активно работает с Финляндией, рассчитывает на эту страну. "Мы работаем вместе с Финляндией. Мы увеличили совместимость, чтобы лучше взаимодействовать, НАТО также усилила свое присутствие в Балтийском регионе", - сказал Столтенберг. "Финляндия располагает сильными и эффективными вооруженными силами", - добавил генсек НАТО.
Он также заявил, что поддерживает прагматичные отношения Финляндии с Россией и рассчитывает на ее содействие в диалоге НАТО с Москвой.