Հայաստանը դիմել է Միջազգային պարալիմպիական կոմիտե Պարալիմպիկ խաղերում ևս մեկ մասնակից ունենալու խնդրանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյում կայանալիք Պարալիմպիկ խաղերում Հայաստանը դեռևս ունի մեկ ներկայացուցիչ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը:
Նա հայտնեց, որ կոմիտեն արդեն իսկ դիմել է Միջազգային պարալիմպիական կոմիտե՝ ևս մեկ քվոտա ստանալու խնդրանքով: Մասնակիցների վերջնական ցանկը հայտնի կլինի մեկ շաբաթից: Այժմ Տոկիոյում կայանալիք Պարալիմպիկ խաղերում Հայաստանի միակ ներկայացուցիչը պարաթլետ Ստասիկ Նազարյանն է:
Ամառային Պարալիմպիկ խաղերը անցկացվում են սկսած 1960 թվականից, իսկ ձմեռային Պարալիմպիկ խաղերը՝ 1976 թվականից։ Ավանդաբար այն անցկացվում է գլխավոր Օլիմպիական խաղերից հետո, իսկ 1988 թվականից արդեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի և Միջազգային պարալիմպիական կոմիտեի համաձայնությամբ Պարալիմպիկ խաղերը անցկացվում են նույն մարզադաշտերում և սպորտային սրահներում։

Армения обратилась в МПК с просьбой об участии в Паралимпийских играх  еще одного спортсмена
Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал председатель Национального паралимпийского комитета Армении Акоп Абрамян.
Он сказал, что комитет уже обратился в Международный паралимпийский комитет за квотой еще на одного участника. Окончательный список участников будет известен через неделю.  Стасик Назарян - единственный представитель Армении на нынешних Паралимпийских играх в Токио.
Летние Паралимпийские игры проводятся с 1960 года, зимние Паралимпийские игры - с 1976 года. Традиционно они проводятся после основных Олимпийских игр, а с 1988 года с согласия Международного олимпийского комитета Международного паралимпийского комитета Паралимпийские игры проводятся на тех же стадионах и в тех же спортивных залах.