Արա Այվազյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ղրղզստանի և Տաջիկստանի ԱԳ նախարարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ մայիսի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ղրղզստանի ԱԳ նախարար Ռուսլան Կազակբաևի և Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Մուխրիդդինի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Ղրղզստանի գործընկերոջ հետ զրույցում ընդգծել է կենտրոնասիական տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության պահպանմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը: «Հույս հայտնվեց, որ ձեռնարկվող քայլերի շնորհիվ հնարավոր կլինի ապագայում կանխել սահմանային բախումները։ Արա Այվազյանը ցավակցություն հայտնեց սահմանային միջադեպի ժամանակ արձանագրված մարդկային զոհերի կապակցությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթեց վիրավորներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ օրակարգին առնչվող մի շարք հարցերի, որոնք արծարծվել էին ԱՊՀ նախարարական նիստի շրջանակներում ապրիլի 2-ին կայացած հանդիպման ժամանակ:
Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Մուխրիդդինի հետ հեռախոսզրույցում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է կենտրոնասիական տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության պահպանմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը: Արա Այվազյանը Տաջիկստանի գործընկերոջ հետ զրույցում ևս հույս է  հայտնել, որ ձեռնարկվող քայլերի շնորհիվ հնարավոր կլինի ապագայում կանխել սահմանային բախումները, ցավակցություն է հայտնել սահմանային միջադեպի ժամանակ արձանագրված մարդկային զոհերի կապակցությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրույցի ընթացքում ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ու Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Մուխրիդդինը նաև քննարկել են երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահության շրջանակներում առաջիկա միջոցառումների շուրջ:

Ара Айвазян провел телефонные переговоры с главами МИД Кыргызстана и Таджикистана
4 мая по инициативе армянской стороны исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонные разговоры с министром иностранных дел Кыргызстана Русланом Казакбаевым и главой МИД Таджикистана Сироджиддином Мухриддином.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении  информации и  общественной  дипломатии  Министерства иностранных дел  Республики Армения, глава МИД Армении в беседе со своим киргизским коллегой подчеркнул важность усилий, направленных на поддержание стабильности и мира в центральноазиатском регионе. «Высказана  надежда, что благодаря предпринятым шагам в будущем удастся предотвратить пограничные столкновения. Ара Айвазян выразил соболезнования в связи с человеческими жертвами, отмеченными во время пограничного инцидента, и пожелал раненым скорейшего выздоровления», - говорится в сообщении.
Согласно  источнику, в ходе беседы был затронут ряд вопросов двусторонней повестки дня, которые были подняты в ходе встречи, состоявшейся 2 апреля в рамках министерского заседания СНГ.
В телефонном разговоре с министром иностранных дел Таджикистана СироджиддиномМухриддином министр иностранных дел Армении подчеркнул важность усилий по поддержанию стабильности и мира в центральноазиатском регионе. В беседе со своим таджикским коллегой Ара Айвазян также выразил надежду, что благодаря предпринятым шагам удастся предотвратить приграничные столкновения в будущем, выразил соболезнования в связи с гибелью людей в пограничном инциденте и пожелал раненым скорейшего выздоровления.
В ходе беседы исполняющий обязанности министра иностранных дел Ара Айвазян и министр иностранных дел Таджикистана Сироджиддин Мухриддин также обсудили ряд вопросов двусторонней повестки дня.