ՀԱՊԿ-ն ողջունել Է Բիշքեկի եւ Դուշանբեի պայմանավորվածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ողջունում Է սահմանի վրա իրադրության կարգավորման շուրջ Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի ձեռք բերած պայմանավորվածությունները: Այդ մասին մայիսի 4-ին հայտարարել Է կազմակերպության մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ՀԱՊԿ-ում ողջունում են պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը՝ ղրղզա-տաջիկական սահմանի վրա բախումների դադարեցման շուրջ, զինվորական լրացուցիչ ստորաբաժանումների հետքաշումը մարտական տեխնիկայի հետ եւ կողմերի ձգտումը՝ կարգավորելու սահմանային վիճելի հարցերը քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով՝ դաշնակցային եւ բարիդրացիական հարաբերությունների ոգով, որն ընկած Է Կազմակերպության գործունեության հիմքում»,-ասվում Է մայիսի 4-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
Ապրիլի 29-ին Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի սահմանային շրջանների տեղական բնակիչների հակամարտությունը վերաճել Է երկու երկրների զինվորականների զինված դիմակայության: Բախումները Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի սահմանապահների միջեւ տեւել Է ավելի քան վեց ժամ: Երկու կողմից զոհվել Է մոտավորապես 50 մարդ, ավելի քան 200-ը՝ տուժել: Ապրիլի 29-ի երեկոյան կողմերը պայմանավորվել են հրադադարի եւ ուժերը սահմանից հետ քաշելու շուրջ, սակայն հաջորդ օրը փոխհրաձգությունները վերսկսվել են: Հերթական զինադադարը ձեռք Է բերվել ապրիլի 30-ի երեկոյան: Տաջիկստանի բոլոր զինվորականները Ղրղզստանի տարածքից հեռացել են մայիսի 1-ին: Ներկայում իրադրությունը սահմանի վրա կայուն Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. The Collective Security Treaty Organization (CSTO) has applauded the ceasefire deal on the Kyrgyz-Tajik border and the pullout of military units and equipment, the CSTO said in a statement, reports TASS.
“The CSTO welcomes the agreements on establishing a ceasefire on the Kyrgyz-Tajik border, the withdrawal of additional military units with military equipment and the commitment by the sides to regulating contentious border issues via political and diplomatic means in the spirit of alliance and good neighborliness, which forms the basis of the organization’s activity”, the statement says.
The situation on the border between Tajikistan and Kyrgyzstan near the Golovnoy water intake facility escalated on April 28, after skirmishes had erupted between the residents of the two countries’ border areas. On April 29, clashes between Kyrgyz and Tajik servicemen broke out. Kyrgyzstan accused Tajikistan of using mortars, automatic weapons and Mi-24 military helicopters. On the evening of April 29, the parties agreed to a ceasefire and the pullout of troops, however, these hostilities continued periodically in certain locations until May 1.