Վստահ քայլերով գնում ենք անվտանգություն և կայունություն ապահովելու օրակարգի ուղղությամբ. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և Հայաստանի շուրջ անվտանգություն և կայունություն ապահովելու օրակարգի ուղղությամբ կառավարությունը շարժվում է վստահ քայլերով: Այդ մասին Նվեր Մնացականյանին տված հարցազրույցում, որը հեռարձակվում է 1in.am կայքով, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ կարո՞ղ ենք արդեն ֆիքսել՝ մեր հրատապ խնդիրը Հայաստանի ներսո՞ւմ է, թե՞ Հայաստանի շուրջ զարգացումներում:
«Ըստ էության, մենք գտնվում ենք պատերազմի հետևանքների հաղթահարման փուլում: Եվ, իհարկե, կան հետևանքներ, որոնք անհաղթահարելի են: Մասնավորապես՝ նկատի ունեմ մեր ընկած եղբայրներին, մեր նահատակներին, որոնց, ցավոք, այլևս չենք վերադարձնի: Իսկ, ընդհանուր առմամբ, մենք, իհարկե, այսօր ունենք և՛ ներքին, և՛ արտաքին մարտահրավերներ: Եվ իմ գնահատմամբ, թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին  մարտահրավերները կապվում են անվտանգային իրավիճակի հետ: Սա էր պատճառը, որ պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո ես, որպես առաջնային խնդիր, ձևակերպել եմ Հայաստանում և Հայաստանի շուրջ անվտանգություն և կայունություն ապահովելու օրակարգը: Եվ չենք կարող ասել, որ այդ խնդիրը հարյուր տոկոսով լուծված է, բայց, կարծես թե, մենք վստահ քայլերով գնում ենք այդ ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է վարչապետը:
Հաղորդավարը հետաքրքրվել է՝ խոսքն անվտանգային նոր համակարգի մասի՞ն է, եթե հաշվի առնենք, որ նախկինը պարտվել է:  Վարչապետը նշել է, որ ինչպես նախկինում, հիմա էլ գտնվում ենք արտաքին անվտանգության նույն համակարգում՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում: Եվ պետք է արձանագրել, ես առիթ ունեցել եմ ասելու, որ մենք նախկինում որոշակի առնվազն հանրային մակարդակում թյուրըմբռնում ենք ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ մեր նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների վերաբերյալ: Օրինակ, շատերն ասում են, թե ինչու Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ռազմական առումով չի միջամտել ղարաբաղյան պատերազմին: Պատասխանը պարզ է, որովհետև ՀԱՊԿ պարտավորությունները ձևակերպված են Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից ներս: Դրանից դուրս, ըստ էության, նման պարտավորություններ ձևակերպված չեն: Եվ, իհարկե, Հայաստանի սահմաններից ներս էլ մենք ունեցել ենք անվտանգային մարտահրավերներ, և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մեխանիզմներն այդտեղ որոշակի դերակատարում ունեցել են: Եվ դա պետք է խոստովանել: Ինչ վերաբերում է ընդհանուր մեր անվտանգային տարածաշրջանային համակարգին, մենք, իհարկե, պետք է ձեռնամուխ լինենք բանակի բարեփոխումներին՝ կառուցվածքային բարեփոխումներին, բովանդակային բարեփոխումներին, մասնավորապես՝ սպառազինությունների և ընդհանրապես ռազմավարական բովանդակության մասով: Բացի դա, իհարկե, պետք է գնահատենք այն իրադրությունը, որ ունենք տարածաշրջանում և գնահատենք այն դերը և նշանակությունը, որ ունենք տարածաշրջանում, գնահատենք այն հարաբերությունները, որ ունենք տարածաշրջանում: Ե՛վ տարածաշրջանում, և՛ տարածաշրջանի հետ մեր ռազմավարական երկարաժամկետ օրակարգը պետք է ճշգրտենք: Սա թերևս ամենակարևոր անելիքներից է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

We move to stability and security with confident steps – PM Pashinyan
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. The Government of Armenia is pursuing its domestic and external security and stability agenda with confident steps, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an interview with Nver Mnatsakanyan, broadcasted on 1in.am, answering the question if Armenia's urgent issue is domestic or external.
''In fact, we are in the stage of elimination of the consequences of the war. Of course, there are consequences that cannot be eliminated, I mean our fallen brothers, marthyrs, who unfortunately can never return. In general, today we have both domestic and external challenges. And to my assessment, both the domestic and external challenges are related with the security atmosphere. This was the reason why immediately after the end of the war I set an agenda of ensuring security and stability atmosphere in and around Armenia as a priority issue. We cannot say that the task has been solved fully, but we seem to pursue that direction with confident steps'', the PM said.
To the question if PM Pashinyan is speaking about a new security system, given the fact that the previous one was defeated, Nikol Pashinyan said that like in the past, Armenia is in the same security system, the Collective Security Treaty Organization (CSTO). ‘’I have had the opportunity to say in the past that we had some misunderstanding of the CSTO’s obligations towards us, at least at the public level. For example, many people say why the CSTO did not intervene militarily in Karabakh war.  The answer is simple, because CSTO’s obligations refer to the international recognized borders of Armenia. In fact, it has no obligations beyond those borders. And of course, we had some security concerns inside the borders of Armenia, and in this case the mechanisms of the CSTO played some role. And that should be confessed.
As refers to our regional security system, we must start reforming our army’’, PM Pashinyan said, adding that Armenia has also to clearly assess the regional situation and the role Armenia can play in the region. ‘’We must clarify our long-term strategic agenda in the region and with the region. This is the most important thing we have to do’’, Nikol Pashinyan said.