Իսրայելի բանակը հոլոքոստ վերապրածներին տաք իրերի հավաքածուներ Է բաժանել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի զինծառայողները հոլոքոստ վերապրած Երուսաղեմի բնակիչներին բաժանել են գեներատորների, ծածկոցների եւ տաք իրերի հավաքածուներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ կանչել են Երուսաղեմ՝ մունիցիպալիտետին օգնելու համար: Մեր առաքելություններից մեկը եղել Է հոլոքոստ վերապրած տարեց մարդկանց օգնելը: Մենք օգնել ենք տաք իրեր բաժանել: Դա շատ հուզիչ Էր»,-ՌԻԱ Նովոստիին պատմել Է Թիկունքի ծառայության մայոր Պավել Բելովը:
Նա նշել Է, որ «այժմ, երբ Երուսաղեմում եղանակը կտրուկ ցրտել Է, դա եւս ինչ-որ կապ Է նման մարդկանց հետ. տաք իրերն օգնում են, բայց դա խորհրդանշան Է, որ նրանց մասին չեն մոռանում»: «Ես կարծում եմ, որ նրանց համար դա կարեւոր հանդիպում Էր: Տարեցներն արդեն վաղուց կարանտինի մեջ են, եւ ահա նրանք կարողացան տեսնել համազգեստով մարդկանց: Ես իմ տատիկից գիտեմ, որը նույնպես վերապրել Է հոլոքոստը, թե ինչ բան Է նրա համար իսրայելական բանակի զինվոր տեսնելը: Ես կարծում եմ, որ նրանց կջերմացնեն ոչ միայն իրերը, որոնք մենք բերել ենք, այլ նաեւ զինվորին տեսնելու հնարավորությունը: Նրանց ժպիտները, ջերմությամբ լի աչքերը…Մեզ համար դա մեծ պատիվ Էր»,-հավելել Է մայորը:
«Հոլոքոստը վերապրած այս տարեց մարդկանց շնորհիվ Է, որ կա մեր պետությունը, ուժեղ բանակը»,-ասել Է Բելովը: «Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրը նշում են հունվարի 27-ին: 1945 թվականին այդ օրը Կարմիր բանակը ազատագրեց «Աուշվից» (Օսվենցիմ) մահվան ճամբարը: «Աուշվից-Բիրկնաուն» եղել Է ոչնչացման խոշորագույն նացիստական ճամբարը, ուստի դարձել Է Հոլոքոստի գլխավոր խորհրդանիշերից մեկը: Շուրջ 1,4 մլն մարդ , որոնցից 1,1 միլիոնը՝ հրեաներ, Աուշվիցում զոհվել են 1941-1945 թվականներին: 1947 թվականին նախկին համակենտրոնացման ճամբարի տեղում ստեղծվել Է թանգարան: 1979 թվականին այն ներառվել Է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում:

Армия Израиля раздала пережившим холокост наборы с теплыми вещами
Израильские военнослужащие раздали пережившим холокост жителям Иерусалима наборы с генераторами, одеялами и тёплыми вещами, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Нас призвали в Иерусалим для помощи муниципалитету. Одной из наших миссий была помощь пожилым людям, пережившим холокост. Мы помогали раздать тёплые вещи. Это было очень трогательно", - рассказал РИА Новости майор Службы тыла Павел Белов.
Он отметил, что "сейчас, когда в Иерусалиме резко похолодало, это ещё какая-то связь с такими людьми; тёплые вещи помогают, но это символ, что о них не забывают".
"Я думаю, и для них это была важная встреча. Пожилые люди уже давно сидят в карантине, и тут они смогли увидеть людей форме. Я знаю по своей бабушке, тоже пережившей холокост, что такое для неё увидеть солдата израильской армии. Я думаю, согревают не только вещи, которые мы привезли, но и возможность увидеть солдата. Их улыбки, наполненные теплом глаза. Для нас это была большая честь", - добавил майор.
"Благодаря этим пожилым людям, пережившим холокост, есть наше государство, сильная армия", - сказал Белов.
Международный день памяти жертв холокоста отмечают 27 января. В этот день в 1945 году Красная армия освободила лагерь смерти "Аушвиц" (Освенцим). "Аушвиц-Биркенау" был крупнейшим нацистским лагерем уничтожения, поэтому стал одним из главных символов Холокоста. Около 1,4 миллиона человек, из которых около 1,1 миллиона - евреи, погибли в Аушвице в 1941-1945 годах. В 1947 году на месте бывшего нацистского концлагеря был создан музей. В 1979 году он был включен в список всемирного наследия ЮНЕСКО.