«Գաղտնի Ձմեռ պապ» նախաձեռնության շրջանակներում ՀՀ-ում ապաստանած արցախցի 300 երեխաներ ստացել են իրենց նվերները
«Գաղտնի Ձմեռ պապ» նախաձեռնության շրջանակներում ՀՀ-ում ապաստանած
արցախցի 300 երեխաներ  ստացել են իրենց նվերները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամանորին ընդառաջ՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային բարեգործական կազմակերպությունը համախմբեցին իրենց ջանքերը բարության և հոգատարության գաղափարի շուրջ։ «Գաղտնի Ձմեռ պապ» համատեղ նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանում ապաստանած արցախցի ընտանիքների 300 երեխաներ այս տարի ստացան իրենց նվերները։
«2020 թվականի աշունը հավերժ կմնա մեր պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկը։ Յուրաքանչյուր հայ այս օրերին սգում է հայրենազրկման և պատերազմում ընկած մեր քաջ հայորդիների կորստի ցավը։ Մենք իհարկե գիտակցում ենք, որ այս նախաձեռնությամբ հնարավոր չէ մեղմել այն ահռելի ցավն ու ողբերգությունը, որ այս օրերին ապրում են արցախցի ընտանիքները, և ցավոք սրտի, նաև երեխաները, սակայն այն միտքը, որ այս ծանրոցները կարող են թեկուզ թույլ ժպիտ պարգևել արցախցի մանուկներին, մեզ ստիպեց ոգեշնչվել և իրականացնել այս ծրագիրը», - ասաց «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի Հաղորդակցության ղեկավար Շուշան Հարությունյանը։
Յուրաքանչյուր երեխայի «մի տուփ ջերմություն» նվիրեցին «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կազմում հանդես եկող «Յուքոմի», «Մեգաֆուդի», «Երևան Մոլի», «Մեգաթոյզի», «Կինոպարկի», «Մեգասպորտի», «Թայմի», «Խրոնոգրաֆի», «Տերյան 5»-ի, «Սանտաֆեի», «Պահեստ33-ի» աշխատակիցները։
«Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային բարեգործական կազմակերպության ռեսուրսների հավաքագրման բաժնի ղեկավար Իզաբելլա Մանասարյանի խոսքով` արդեն չորրորդ անգամ անցկացվող «Գաղտնի Ձմեռ պապ» նախաձեռնությամբ կազմակերպությունն այս տարի աջակցում է Արցախից Հայաստան եկած, պատերազմական իրավիճակից տուժած, ինչպես նաև կարիքի մեջ հայտնված ընտանիքներին ու նրանց երեխաներին։
«Շատ շնորհակալ եմ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբին 300 երեխայի ամանորյա նվերներով այսքան ուրախացնելու համար: Ըստ մեր ուսումնասիրությունների` Արցախից Հայաստան ժամանած ընտանիքներում ամանորյա նվերներ գնելն այս օրերին հետին պլան է մղվել հոգսաշատ առօրյայի պատճառով», - ասաց Մանասարյանը:
Նվերներն ուղևորվեցին Շիրակի մարզ՝ Ամասիա համայնք։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը Հայաստանի խոշորագույն հոլդինգային ընկերություններից մեկն է։ Այն ի դեմս իր կազմում հանդես եկող միավորների Հայաստանի խոշոր հարկատուներից է։ «Գալաքսիի» սոցիալական պատասխանատվության պորտֆելը կազմում է ընկերության շահույթի զգալի մասը, որը տարեկան կտրվածքով ուղղվում է կրթության, նորարարության և արվեստների աջակցմանը մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու նպատակով։
Վորլդ Վիժնը ծառայում է աշխարհի 100-ից ավել երկրներում՝ նպաստելով միլիոնավոր երեխաների և նրանց ընտանիքների բարեկեցությանը։ Հայաստանում կազմակերպությունն իր գործունեությունն սկսել է 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո՝ տրամադրելով հումանիտար աջակցություն։ Ապա մարդասիրական օգնությանը զուգահեռ «Վորլդ Վիժնը» սկսել է իրականացնել զարգացման ծրագրեր։ Կազմակերպությունն այսօր աջակցում է յուրաքանչյուր 7-րդ երեխային Հայաստանում կամ ավելի քան 650 000 երեխայի վերջին 30 տարվա ընթացքում։

300 арцахских детей в Армении получили свои подарки в рамках инициативы "Тайный Дед Мороз"
ЕРЕВАН, 28 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Накануне Нового года группа компаний «Галакси» и международная благотворительная организация «World Vision Armenia» объединили свои усилия вокруг идеи доброты и заботы. В этом году свои подарки получили 300 детей из арцахских семей, которые нашли убежище в Армении в рамках совместной инициативы «Тайный Дед Мороз».
«Осень 2020 года навсегда останется одной из самых трагических страниц нашей истории. Каждый армянин скорбит о лишившихся родины и погибших на войне наших отважных армян. Конечно, мы понимаем, что с помощью этой инициативы невозможно облегчить огромную боль и трагедию, которые, к сожалению, переживают сегодня семьи Арцаха, дети, но мысль о том, что эти посылки могут вызвать даже слабую улыбку у детей Арцаха, заставила нас вдохновиться и реализовать эту программу», - сказала менеджер по коммуникациям группы компаний «Галакси» Шушан Арутюнян.
Каждому ребенку был подарен «ящик тепла» от сотрудников компаний Ucom, Megafood, Yerjan Mol, Megatois, Cinema Park, Megasport, Time, Chronograph, «Терян 5», «Сантафе», «Склад 33», входящих в группу компаний Galaxy.
По словам Изабеллы Манасарян, руководителя отдела сбора ресурсов World Vision Armenia, организация, которая в четвертый раз в этом году проводит инициативу «Тайный Дед Мороз», поддерживает малообеспеченные семьи и их детей, приехавших в Армению из Арцаха.
«Я очень благодарна Группе компаний “Галакси” за то, что они так порадовали 300 детей своими рождественскими подарками. Согласно нашим исследованиям, покупка рождественских подарков в семьях, прибывших из Арцаха в Армению, отодвинута на второй план в эти дни из-за напряженной повседневной жизни», - сказал Манасарян.
Подарки были отправлены в общину Амасия Ширакской области.
Группа компаний “Галакси” - одна из крупнейших холдинговых компаний Армении. Это один из крупнейших налогоплательщиков в Армении по форме составляющих ее единиц. Портфель социальной ответственности Galaxy составляет значительную часть прибыли компании, которая ежегодно расходуется на поддержку образования, инноваций и искусства для улучшения качества жизни людей.
World Vision работает в более чем 100 странах по всему миру, внося свой вклад в благополучие миллионов детей и их семей. Организация начала свою деятельность в Армении после разрушительного землетрясения 1988 года, оказывая гуманитарную помощь. Затем, параллельно с гуманитарной помощью, World Vision приступила к реализации программ развития. Сегодня организация поддерживает каждого седьмого ребенка в Армении или более 650 000 детей за последние 30 лет.