Քաղաքականության և գահերի խաղերի ժամանակը չէ. Սերժ Թանկյանը միասնականության կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռակ ռոք երաժիշտ, System of a down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանն ակնհայտ է համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ստորագրված համաձայնագիրը Հայաստանին պարտադրված էր՝ թշնամիների բազմության և միջազգային հանրության դաշնակիցների անգործության պատճառով և կոչ է անում այս իրավիճակում միասնական լինել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ֆեյսբուքի» իր էջում հրապարակած տեսանյութում Թանկյանը նշում է, որ բոլորի պես վշտանում է՝ մեր երիտասարդ զինվորների, հողերի և հավաքական միասնության կորստի համար:
«Անցյալ 45 օրվա ընթացքում, չնայած ծայրահեղ դժվարություններին, ես ոգեշնչվեցի մեր ժողովրդի միասնականությամբ, ազգի և ապագայի օգտին մոբիլիզացվելու մեր ունակությամբ: Ինձ համար ակնհայտ է, ինչպես պետք է, որ լիներ ձեզ համար, որ համաձայնագիրը, որը ստորագրվեց, պարտադրված է մեզ`մեր թշնամիների բազմության և միջազգային հանրության մեր դաշնակիցների անգործության պատճառով: Ձեզ նման զայրացած եմ մեր պատմության մեջ մեկ անգամ եւս օգտագործվելու հնարավորությունից»,- ասաց Թանկյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, պետք է լուծել ներսում առկա անկայունությունը:
«1994 թվականին Արցախում հրադադարի ռեժիմից ի վեր մենք հնարավորություն ունեցանք ամրապնդելու մեր ազգի դիվանագիտությունն ու ռազմական գործողությունները, բայց փոխարենը զոհ դարձանք կոռուպցիային և օլիգարխիային: Սփյուռքի քաղաքական և տնտեսական ներուժն ակտիվացնելու փոխարեն նրանք նախընտրեցին մեզ օգտագործել որպես բանկային բանկոմատների մեքենաներ»,-ասում է ռոք երաժիշտը:
Նա նշում է, որ ՀՀ քաղաքացիները մի քանի տարի առաջ Հանրապետության հրապարակում որոշեցին այդ ամենը փոխել, և հայ ազգը վերածնվեց: Քաղաքացիների ցանկություններին հակադարձել փորձողներին դիմելով՝ Թանկյանն ասաց՝ նրանց ժամանակը չէ: «Ձեր ժամանակն ավարտված է: Քաղաքականության և գահերի խաղերի ժամանակը չէ, ոչ էլ մեր երկրի ներսում ավազակության և թալանի զզվելի պատկերների»,- ասում է Թանկյանը:
Նրա կարծիքով՝ դա ամոթալի և վիրավորական է այն ընտիր զինվորների համար, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին՝ պայքարելով հայ ազգի գոյության համար:
«Մենք թույլ չենք տա ձեզ այլևս բաժանել մեզ: Բոլորս շատ հարցեր ունենք: Բայց որպեսզի այս հարցերը օբյեկտիվորեն պատասխան ստանան, մենք պետք է թույլ տանք, որ տեղի ունենա ժողովրդավարական գործընթաց: Ի վերջո, ի տարբերություն մեր հարևանների, մենք ժողովրդավար ենք, միգուցե երիտասարդ և անփորձ, բայց ժողովրդավար ենք: Եկեք վերահասցեագրենք մեր զայրույթն ու կատաղությունը և դրանք օգտագործենք որպես քայլաքարեր՝ միավորված Հայաստանի համար և ամեն օր քրտնաջան աշխատենք այս պատերազմի աղետալի իրադարձությունների հաղթահարման, արդարությանը հասնելու ուղղությամբ: Եկեք միասին կառուցենք ավելի ուժեղ, ավելի հզոր, բայց արդար ազգ ու երկիր՝ մեկը, որը ոչ ոքի չի պատասխանում և ոչ ոքի ենթակա չէ»,- եզրափակում է Թանկյանը:

‘This is not the time for politicking and games of thrones’ – Serj Tankian calls for unity
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. World-renowned rock musician, soloist of System of a Down Serj Tankian says obviously the agreement signed over the Nagorno Karabakh conflict was predicated upon Armenia due to the multitude of its enemies and the inaction of its allies in the international community.
In a video message posted on Facebook, Tankian called for unity and stated that he as well is grieving for the loss of young men, lands and collective unity.
“In the past 45 days despite the extreme hardships, I was inspired by the oneness of our people. By our ability to mobilize for the benefit of our nation and future. It’s obvious to me, as it should be to you, that the agreement that was signed was predicated upon us due to the multitude of our enemies and the inaction of our allies in the international community. I’m angry like you for being taken advantage of once more in our history”, Tankian said.
However, he said the instability should be addressed within.
“Since the 1994 ceasefire in Artsakh we have had the opportunity to strengthen our nation’s diplomacy and military, but instead fell victim to corruption and oligarchy. Instead of acting the political and economic potential of the Diaspora they chose to use us as a bank ATM machine”, he said.
“This is not the time for politicking and games of thrones. Nor disgusting images of thuggery and looting within our country. That is embarrassing and insulting to those brave soldiers who gave their lives fighting for our existence. We will not allow you to divide us ever again. We all have many questions. But in order for these questions to be answered objectively we must allow for the democratic process to take place. After all, unlike our neighbors, we are a democracy. Maybe young and inexperienced but a democracy nonetheless.  So let’s redirect our anger and fury and use them as stepping stones for a unified Armenia and work hard daily on attaining justice for the catastrophic events of this war. Let’s build a stronger, more powerful but just nation together. One that answers to no one and is subject to no one”, Tankian concluded.