Բաքուն մերժել է ԿԽՄԿ միջնորդությամբ վիրավոր զինծառայողներին մարտադաշտից դուրս բերելու ջանքերը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքուն մերժել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ գիշերվա ընթացքում վիրավոր զինծառայողներին մարտադաշտից դուրս բերելու քայլերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ընդգծելով՝ Ալիևյան կլանը սարսափում է սեփական ժողովրդի առջև պատասխան տալու հեռանկարից:
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ս․թ․ հոկտեմբերի 18-ին մարդասիրական զինադադար հաստատելու մասին պայմանավորվածություն ձեռք բերելուց հետո՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ փորձ է արվել պայմանավորվածություն ձեռք բերել գիշերվա ընթացքում վիրավոր զինծառայողներին մարտադաշտից դուրս բերելու համար։
Սակայն այս քայլը, որը արվում էր թե՛ հոկտեմբերի 17-ի և թե՛ հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի համաձայնությունների տառին և ոգուն համապատասխան, կտրականապես մերժվել է պաշտոնական Բաքվի կողմից։
Տեղի ունեցածը վկայում է, որ Ալիևյան կլանը, դառնալով տարածաշրջանում թուրքական ծավալապաշտության գործիք, մտահոգված է միայն սեփական իշխանության պահպանմամբ և, սարսափելով պատերազմ սանձազերծելու ու բազմաթիվ կորուստներ ունենալու համար իր սեփական ժողովրդի առջև պատասխան տալու հեռանկարից, փորձում է հետաձգել իրականության հետ առերեսվելու անխուսափելի պահը»,-նշում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։

Баку  отверг попытки посредничества МККК по эвакуации раненых с поля  боя: МИД Армении
Баку отверг шаги, предпринятые Международным комитетом Красного Креста (МККК) по эвакуации раненых военнослужащих в ночное время.
Как передает «Арменпресс», МИД Армении выступил с заявлением по этому поводу, подчеркнув, что клан Алиева боится перспективы ответа перед собственным народом.
«После достижения договоренности об установлении гуманитарного перемирия между Республикой Армения и Республикой Азербайджан 18 октября с.г., при посредничестве Международного Комитета Красного Креста была предпринята попытка достичь договоренности с целью вывода ночью с поля боя раненых военнослужащих.
Однако данный шаг, сделанный в соответствии с духом и буквой как договоренности от 17 октября, так  и Московских договоренностей от 10 октября, был категорически отвергнут официальным Баку.
Произошедшее свидетельствует о том, что клан Алиевых, ставший инструментом турецкой экспансии в регионе, беспокоится лишь о сохранении собственной власти, и, в ужасе от перспективы ответственности перед собственным народом за развязывание войны и многочисленные потери, пытается отсрочить неизбежный момент столкновения лицом к лицу с действительностью», - говорится в заявлении МИД Республики Армения.