Միջազգային հանրությունը չի կարող թույլ տալ ևս մեկ ցեղասպանություն. Ալեքսիս Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործարար, «Reddit» կայքի և «Initialized Capital» վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը կրկին միջազգային հանրությանը կոչով է դիմել՝ ուշադրություն հրավիրելով Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին՝ Թուրքիայի աջակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Օհանյանը «Թվիթերի» իր էջում տեղադրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը և գրել. «Մենք, միջազգային հանրությունը, չենք կարող թույլ տալ, որ ևս մեկ ցեղասպանություն կատարվի»:
Փաշինյանն այդ հրապարակմամբ մասնավորապես ասել էր, որ ադրբեջանա-թուրքական ավազակներն այստեղ չեն Լեռնային Ղարաբաղի հարցով զբաղվելու համար, նրանք չեն եկել գյուղեր, քաղաքներ գրավելու նպատակով: Նրանք իրենց առջև խնդիր են դրել ավարտին հասցնել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստում» ֆիլմի պրոդյուսեր Էրիկ Էսրայելյանը ևս «Թվիթերի» իր էջում տեղադրել է Արցախի դրոշի լուսանկարը, որի վրա գրված է՝ «Ճանաչել Արցախը» և կոչով հանդես եկել. «Միացեք ինձ և ցույց տվեք համերաշխությունը՝ հրապարակելով այս դրոշը: Արտահայտեք ձեր զայրույթը Ադրբեջանի կողմից անառարկելի հարձակումների, Թուրքիայի օգնության և էթնիկական զտումների բացահայտ ցանկության վերաբերյալ»:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչի հետևանքով Արցախի տարբեր շրջաններում զոհվել են քաղաքացիական անձինք: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորումէ նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Հայտնաբերվել են փաստեր՝ Թուրքիայի ներգրավվածության վերաբերյալ:

Международное сообщество не может допустить еще одного геноцида: Алексис Оганян
Предприниматель, соучредитель сайта “Reddit” и венчурной компании “Initialized Capital” Алексис Оганян вновь обратился к международному сообществу с призывом, чтобы привлечь внимание к военным действиям Азербайджана в направлении Арцаха, которые ведутся при поддержке Турции.
Как передает «Арменпресс», Оганян разместил на своей странице в Twitter слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна. “Мы, международное сообщество, не можем позволить, чтобы был совершен еще один геноцид”.
Пашинян в этой публикации, заявил, что азербайджано-турецкие бандиты появились здесь не для того, чтобы заниматься вопросом Нагорного Карабаха, не только для захвата наших сел и городов. Они поставили перед собой задачу довести до конца Геноцид армян.
Продюсер фильма “Обещание”, рассказывающего о Геноциде армян, Эрик Эсраелян разместил на своей странице в Twitter фото флага Арцаха с комментарием “Признать Арцах!”. Он выступил с призывом: “Присоединяйтесь ко мне, проявите солидарность, распространяйте этот флаг. Выразите свой гнев по поводу бесспорных атак Азербайджана, очевидного стремления Турции к этнической чистке”.
Ранним утром 27 сентября на линии соприкосновения с Арцахом Азербайджан начал активный артобстрел. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, в том числе столица Степанакерт, в результате чего в различных районах Арцаха гибнут мирные жители. Вооруженные силы Азербайджана наносят удары и по военной и по гражданской инфраструктуре Республики Армения. Обнаружены доказательства причастности Турции.