Միջազգային հանրությունը չի կարող թույլ տալ ևս մեկ ցեղասպանություն. Ալեքսիս Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործարար, «Reddit» կայքի և «Initialized Capital» վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը կրկին միջազգային հանրությանը կոչով է դիմել՝ ուշադրություն հրավիրելով Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին՝ Թուրքիայի աջակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Օհանյանը «Թվիթերի» իր էջում տեղադրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը և գրել. «Մենք, միջազգային հանրությունը, չենք կարող թույլ տալ, որ ևս մեկ ցեղասպանություն կատարվի»:
Փաշինյանն այդ հրապարակմամբ մասնավորապես ասել էր, որ ադրբեջանա-թուրքական ավազակներն այստեղ չեն Լեռնային Ղարաբաղի հարցով զբաղվելու համար, նրանք չեն եկել գյուղեր, քաղաքներ գրավելու նպատակով: Նրանք իրենց առջև խնդիր են դրել ավարտին հասցնել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստում» ֆիլմի պրոդյուսեր Էրիկ Էսրայելյանը ևս «Թվիթերի» իր էջում տեղադրել է Արցախի դրոշի լուսանկարը, որի վրա գրված է՝ «Ճանաչել Արցախը» և կոչով հանդես եկել. «Միացեք ինձ և ցույց տվեք համերաշխությունը՝ հրապարակելով այս դրոշը: Արտահայտեք ձեր զայրույթը Ադրբեջանի կողմից անառարկելի հարձակումների, Թուրքիայի օգնության և էթնիկական զտումների բացահայտ ցանկության վերաբերյալ»:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչի հետևանքով Արցախի տարբեր շրջաններում զոհվել են քաղաքացիական անձինք: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորումէ նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Հայտնաբերվել են փաստեր՝ Թուրքիայի ներգրավվածության վերաբերյալ:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The Reddit and Initialized Capital co-founder Alexis Ohanian has again addressed the international community, calling on to pay attention to the ongoing Turkey-backed Azerbaijani military operations against Artsakh.
“We, the international community, cannot let another genocide happen”, Alexis Ohanian said on Twitter, sharing the post of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
In that post the Armenian PM stated in particular that “Azerbaijani-Turkish bandits are not here to deal with Karabakh or the Karabakh issue. They have not come with the objective of capturing villages, cities. Their key target is the Armenian nation. And they have set themselves the task of bringing to completion the Armenian Genocide”.
Eric Esrailian, the producer of The Promise movie on the Armenian Genocide, also shared the image of the Artsakh flag with the hashtag Recognize Artsakh on his Twitter account. “Join me and show your solidarity by posting this flag. Express your outrage regarding the unprovoked attacks by Azerbaijan, assistance from Turkey and the overt desire for ethnic cleansing”, he said.
Azerbaijan launched an attack on Artsakh on September 27 with the support of Turkey, targeting also the civilian settlements, including the capital Stepanakert. Civilians were killed in Artsakh as a result of the Azerbaijani offensive.