ՀՕՊ ստորաբաժանումներն առավոտյան Արցախում խոցել են հակառակորդի ևս 1 ինքնաթիռ և 1 ԱԹՍ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայկական ուժերի Հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները ժամը 07:55-ի սահմաններում Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ խոցել են հակառակորդի մեկ ինքնաթիռ և անօդաչու թռչող սարք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Արցախի սահմանի երկայնքով մարտական գործողությունները շարունակվում են։ Հակառակորդի՝ առանձին հատվածներում մեր զորքերի պաշտպանությունը ճեղքելու փորձերը ձախողվել են»,- նշել է Ստեփանյանը։
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվել են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Արցախում ընդհանուր առմամբ զոհվել է 11 քաղաքացի, 60—ից ավելի վիրավորվել: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի արդյունքում Վարդենիսի շրջանում սպանվել է 1 քաղաքացիական անձ և այրվել է քաղաքացիական ավտոբուս` Ադրբեջանի ԶՈՒ-ին պատկանող ԱԹՍ-ի հարվածից: Հայտնաբերվել են փաստեր՝ Թուրքիայի ներգրավվածության վերաբերյալ: Սեպտեմբերի Թուրքիայի F-16 կործանիչը ՀՀ օդային տարածքում խոցել է հայկական ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը, զոհվել է օդաչուն: Հոկտեմբերի 1-ին հակառակորդը հրետանի էր կիրառել Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ էր արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել էր մեկ քաղաքացիական անձ, երկու քաղաքացիական անձ ստացել էր տարբեր աստիճանի վիրավորվում։ Հայկական զինուժն ունի 103 զոհ և շուրջ 120 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ ՀՀ-ում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային շուրջ 1280 կորուստ և 2700 վիրավոր: Հակառակորդը կորցրել է 95 ԱԹՍ, 12 ուղղաթիռ, 181 զրահատեխնիկա, 5 ինքնաթիռ, 2 «Սմերչ», 3 ՏՈՍ-1Ա ծանր հրանետային համակարգ:

YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Air Defense units of the Artsakh Armed Forces shot down an Azerbaijani warplane and an unmanned aerial vehicle at 07:55 October 2 in the north-eastern direction of Artsakh, Armenian Defense Ministry spokesperson Shushan Stepanyan said.
She said the combat operations are ongoing along the entire border of Artsakh.
“Enemy attempts to breach our defense lines in several sections have failed,” she said.
Azerbaijani armed forces launched a massive military attack on Artsakh on September 27. Since then, 11 civilians have been killed and more than 60 were wounded amid Azeri bombardments of towns and cities of Artsakh. Amid the ongoing Turkish-backed attack on Artsakh, the Azeri forces also began attacking Armenia, killing a civilian and bombing a passenger bus in the town of Vardenis.
A Turkish F-16 shot down an Armenian Armed Forces SU-25 jet in Armenian airspace on September 29.
Then, on October 1, the Azeri forces shelled the Shatvan village of Armenia, and attacked the Mets Masrik village with a combat drone, killing one civilian and wounding two others. Several Azeri recon drones breached the Armenian airspace and were shot down near Yerevan late on October 1.
The Artsakh military reported earlier that 103 of its servicemen have been killed in action since the attack began. More than 120 troops are wounded.
On October 1 the authorities said that Azeri forces lost nearly 1300 servicemen since the beginning of the attack. The Azeri military also suffered huge losses of equipment – 95 UAVs, 12 gunships, 181 tanks and armored equipment, 5 warplanes, 2 Smerch and 3 TOS1A heavy artillery systems.