Իլհամ Ալիևի իշխանությունը մշտապես հիմնված է եղել ԼՂ հակամարտության շահարկման վրա. ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին ունեցած ելույթի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը.
«Տարածաշրջանի ժողովուրդները ժառանգել են բարդ հակամարտություն, որի վերջնական հանգուցալուծումը ենթադրում է այնպիսի տարբերակի համաձայնեցում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Միայն այդ ժողովուրդների մանդատը վայելող իշխանություններն են ունակ արտահայտելու փոխզիջման հասնելու և խաղաղություն հաստատելու քաղաքական կամքը: Հայաստանում և Արցախում ձևավորվել են իշխանություններ, որոնք ստացել են ժողովրդական քվե և պատրաստ են երկխոսության մեջ մտնել Ադրբեջանի ժողովրդի մանդատը վայելող իշխանությունների հետ:
Իշխանությունը հորից ժառանգած և մեկ ընտանիքի շրջանակներում այն կիսող Իլհամ Ալիևն այդպիսի առաջնորդ չէ: Նրա իշխանությունը մշտապես հիմնված է եղել հակամարտության շահարկման, սեփական հասարակությունում Հայաստանի և հայ ժողովրդի՝ որպես «հարմար թշնամի» կերպարի արմատավորման, այլ ոչ թե սեփական հասարակության կարիքների լուծման վրա:
Իլհամ Ալիևի օրոք է Ադրբեջանը բաց թողել «նավթային բում»-ի միջոցով ժամանակակից երկիր և հասարակություն կառուցելու պատմական շանսը: Այսօր Ադրբեջանի իշխանությունն աշխարհում հանդես է գալիս որպես ավտորիտար և ռեպրեսիվ ռեժիմ, որն օգտագործում է բոլոր հնարավորությունները, այդ թվում՝ կորոնավիրուսային համավարակը, սեփական ժողովրդին հարստահարելու և լռեցնելու համար:
Տարածաշրջանում գործ ունենք իշխանական մի համակարգի հետ, որտեղ արժեքները փոխարինված են անձի, դինաստիայի և սեփական հարստության պաշտամունքով, իսկ շահերը ենթադրում են ժառանգականության վրա հիմնված իշխանության պահպանումն ամեն գնով: Ցավալի է, որ այդ «ամեն գինը» վճարել և վճարում է ձայնից զրկված Ադրբեջանի ժողովուրդը»:

Власть Алиева всегда основывалась на спекуляциях по карабахскому конфликту: пресс- секретарь МИД
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян выступила с комментарием по поводу выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева на сессии Генеральной Ассамблеи ООН. «Арменпресс» представляет комментарий пресс-секретаря МИД Армении.
“Народы региона унаследовали сложный конфликт, окончательная развязка которого предполагает вариант, который должен быть приемлем и для народа Армении, и для народа Арцаха и для народа Азербайджана. И лишь власти, имеющие мандаты этих народов, смогут выразить политическую волю для достижения компромисса и установления мира. В Армении и в Арцахе сформированы власти, которые получили голоса населения и готовы вступить в диалог с властями, пользующимися мандатом народа Азербайджана.
Ильхам Алиев, который разделяет с семьей власть, унаследованную от отца, не является таким лидером. Его правление всегда основывалось на манипулировании конфликтом, создании образа армянского народа, как подходящего образа врага в своем собственном обществе, а не на удовлетворении потребностей своего собственного общества.
При Ильхаме Алиеве Азербайджан упустил исторический шанс посредством нефтяного бума построить современную страну и современное общество. Сегодня правительство Азербайджана действует как авторитарно-репрессивный режим, который использует все средства, включая и эпидемию COVID-19, для угнетения собственного народа и проведения политики замалчивания.
Мы имеем дело с системой правления, в которой ценности заменяются культом личности, династии и собственного богатства, а интересы предполагают сохранение наследственной власти любой ценой. Прискорбно, что за это платит народ Азербайджана, потерявший свой собственный голос”.