Մեծ Բրիտանիան եւ Ճապոնիան հայտարարել են ազատ առեւտրի շուրջը համաձայնության հասնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան եւ Ճապոնիան հայտարարել են ազատ առեւտրի շուրջը համաձայնության հասնելու մասին, ինչը դարձել Է Միացյալ Թագավորության առաջին խոշոր առեւտրական գործարքը Եվրամիությունից երկրի դուրս գալուց հետո: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին առեւտրի նախարարության՝ սեպտեմբերի 11-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Մեծ Բրիտանիան ազատ առեւտրի շուրջը համաձայնության Է հասել Ճապոնիայի հետ, ինչը դարձել Է Մեծ Բրիտանիայի՝ որպես անկախ առեւտրական երկրի առաջին խոշոր առեւտրական գործարքը եւ Ճապոնիայի հետ շրջանառությունը կավելացնի մոտավորապես 15,2 միլիարդ ֆունտով (շուրջ 20 միլիարդ դոլարով – ծանոթ. խմբ.), նշված Է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Ընդգծված Է, որ համաձայնագրի կնքման շուրջը սկզբունքային համաձայնությունը ձեռք Է բերվել սեպտեմբերի 11-ին Մեծ Բրիտանիայի արտաքին առեւտրի նախարար Էլիզաբեթ Թրասի եւ Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տոսիմիցու Մոտեգիի միջեւ տեսակապով զրույցի ժամանակ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Великобритания и Япония объявили о достижении соглашения о свободной торговле
Великобритания и Япония заявили о достижении соглашения о свободной торговле, что стало первой крупной торговой сделкой Соединенного Королевства после выхода страны из Евросоюза. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в распространенном в пятницу сообщении британского министерства внешней торговли.
"Великобритания добилась соглашения о свободной торговле с Японией, что стало первой крупной торговой сделкой Великобритании как независимой торговой страны и увеличит оборот с Японией примерно на 15,2 млрд фунтов (около 20 млрд долларов - прим. ТАСС)", - отмечается в коммюнике.
Подчеркивается, что принципиальная договоренность о заключении соглашения была достигнута в пятницу во время разговора по видеосвязи между британским министром внешней торговли Элизабет Трасс и министром иностранных дел Японии Тосимицу Мотэги.