Հայաստանը ԵԱՀԿ-ում հայտագիր է շրջանառել Թուրքիայի կողմից ՀՀ տարածք տեսչական այցերի կասեցման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Տավուշի ուղղությամբ հուլիսի 12-ից սկսված ադրբեջանական հարձակման համատեքստում Թուրքիան հանդես է գալիս Հայաստանի դեմ ուղղված աննախադեպ սպառնալիքներով և Ադրբեջանին սատարող գործողություններով, որոնց դրսևորումն է նաև հուլիսի 29-ից սկսված՝ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների մոտակայքում լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ հուլիսի 29-ին ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական առաքելությունը շրջանառել է հայտագիր՝ ի գիտություն ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին և ԵՍԶՈՒ պայմանագրի (Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրի) անդամ  երկրներին, տեղեկացնելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը այսուհետ կասեցնում է ԵՍԶՈւ պայմանագրի և Վիեննայի փաստաթղթի շրջանակներում Թուրքիայի Հանրապետության տեսչությունները կամ հրավիրյալի կարգավիճակով թուրք տեսուչների մասնակցությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անցկացվելիք տեսչական այցերին։
Համաձայն հայտագրի՝ Հայաստանի այս որոշումը կայացվել է ԵՍԶՈւ պայմանագրի և Վիեննայի փաստաթղթի սկզբունքների հիման վրա և բխում է Հայաստանի անվտանգային շահերից և մտահոգություններից:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ցանկացած տեսչական այցի իրականացումը Թուրքիայի կողմից, որը բացահայտ կերպով աջակցում է Ադրբեջանի՝ Հայաստանի դեմ ռազմական գործողությունները և հանդես է գալիս աննախադեպ սպառնալիքներով, մասնավորապես՝ 2020թ. հուլիսի 12-ից սկսած, բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանի անվտանգային շահերի վրա և կարող է վնասել Հայաստանի բնակչության անվտանգությունը:
Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը ԵՍԶՈւ պայմանագրին և Վիեննայի փաստաթղթին՝ ընդգծելով, որ կասեցվում են միայն Թուրքիայի Հանրապետության տեսչությունները կամ հրավիրյալի կարգավիճակով թուրք տեսուչների մասնակցությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անցկացվելիք տեսչական այցերին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Armenia circulates Note Verbale in OSCE on suspension of military inspections by Turkey in Armenia
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. In the context of Azerbaijan’s attacks on Tavush region since July 12, Turkey has been resorting to unprecedented threats against Armenia and unilateral support to Azerbaijan. The holding of joint Turkey-Azerbaijan large-scale military exercises, started today,  further aggravates the situation, ARMENPRESS reports reads the statement issued by the Foreign Ministry of Armenia.
In light of the above, on July 29th the Permanent Mission of the Republic of Armenia to the OSCE circulated a Note Verbale informing the OSCE participating States and State Parties to the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe, that the Republic of Armenia will suspend military inspections by the Republic of Turkey and guest inspectors from Turkey under the CFE treaty and the Vienna Document on the territory of the Republic of Armenia.
According to the Note Verbale, this decision of Armenia is based upon the principles enshrined in the CFE Treaty and Vienna Document and derives from Armenia’s security interests and concerns.
Any military inspection conducted on the territory of Armenia by Turkey, which has been openly supporting Azerbaijan’s military operations against Armenia and resorting to unprecedented threats, particularly since 12th July 2020, will adversely impact the security interests of Armenia and may undermine security of its population.
Armenia remains committed to the implementation of the CFE Treaty and Vienna Document, underlining that only military inspections by Turkey and participation of guest inspectors from Turkey on the territory of Armenia are a subject of this suspension.