Ադրբեջանի ԱԳ նոր նախարարը քաղաքական պատասխանատվություն է կրում հայատյացության համար․ Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավուքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը որոշ հանգամանքներ ներկայացրեց Ադրբեջանի արտաքին գործերի նորանշանակ նախարարի Ջեյհուն Բայրամովի գործունեությունից, որոնք փաստում են նրա հայատյաց լինելը և նրա կողմից հայատյացության խրախուսումը։
«Երբ Ջեյհուն Բայրամովը 2013 թվականից սկզբում Ադրբեջանի Կրթության փոխնախարար էր և հետո նախարար, այդ շրջանում հատկապես ավելի ընդգծված է եղել հայատյացությունն ադրբեջանական հասարակության մեջ՝ առանձնակի տեղ ունենալով նաև կրթության համակարգում։ Հայտնի տեսանյութ կա, որը հրապարակվել է 2018 թվականի մարտին իրենց մանկապարտեզներից մեկի էջում, որն այն ժամանակվա Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ներկայացրել էր իր փաստահավաք գործունեության մեջ։ Տեսանյութում պարզ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանական մանկապարտեզում ուսուցիչները դասավանդում երեխաներին, որ հայերը իրենց թշնամիներն են, որ իբր սպանել են իրենց հայրենակիցներին, գողացել են իրենց ոսկիները և այլն, և այլն»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Արտակ Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ մի շարք այլ ապացույցներ էլ կան: Նա նշեց, որ Արցախի մարդու իրավուքների պաշտպանի՝ հայատյացության վերաբերյալ արտահերթ զեկույցում բավականին հիմնավոր կերպով ներկայացվել է, թե Ադրբեջանի կրթության համակարգում հայատյացության ինչ դրսևորումներ կան։
Արցախի ՄԻՊ-ի կարծիքով՝ այստեղից կարելի է պնդել, որ Բայրամովը, որպես ոլորտի գլխավոր պատասխանատուներից մեկը, առնվազն քաղաքական պատասխանատվություն է կրում հայատյացության տարածման համար։
«Առանձնակի շեշտադրելի է մեզ համար հենց կրթության համակարգը, քանի որ երեխաների շրջանում է այդ ատելության քարոզը կատարվում»,-  նշեց Բեգլարյանը։
Հաջորդ հանգամանքը, որը կարևոր է առնվազն խորհրդանշական տեսանկյունից, ըստ Բեգլարյանի, այն է, որ առաջին պաշտոնական հանդիպումը արտգործնախարարի պաշտոնում Բայրամովն ունեցավ Հունգարիայի դեսպանի հետ։
«Իսկ Հունգարիան, բոլորս գիտենք, որ հայ սպային կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնած պետությունն է՝ բավականին կասկածելի կոռուպցիոն սխեմաների միջոցով: Դա կարող է նշանակել, որ ինչ-որ ձևով հայատյացությունը խթանելու կամ դրան տեղ տալու նպատակով է այդ ամենը տեղի ունենում»,- հավելեց Բեգլարյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ի կարծիքով՝ այս կոնտեքստում դիտարկելով Իլհամ Ալիևի ելույթը, որտեղ նա քննադատում էր Ադրբեջանի արտգործնախարարությանը փափուկ գործելակերպի մեջ, իբր` համապատասխան ձևով չեն ներկայացնում հայերի «հանցագործությունները» Ադրբեջանի դեմ և այլն, կարելի է ենթադրել, որ Բայրամովն արդեն քաղաքական հանձնարական ունի Ալիևից, որ արտգործնախարարությունը պետք է ավելի կոշտ ձևով ընդգրկված լինի հայատյացության քարոզի մեջ։

YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan presented some details of the activities of the newly appointed foreign minister of Azerbaijan CeyhunBayramov, which prove his hatred against Armenians and encouragement of Armenophobia by him.
‘’When CeyhunBayramov was deputy minister of education of Azerbaijan in 2013 and later minister, Armenophobia was more rigid in the Azerbaijani society and had an important place in the educational sphere. There is a famous footage released in March 2018 on one of the Facebook pages of their kindergartens, which former Ombudsman Ruben Melikyan had attached to the fact finding materials. The footage clearly shows how teachers teach the children at the kindergarten that Armenians are their enemies and that they have allegedly killed their compatriots, have stolen their golds and so on’’, Artak Beglaryan told ARMENPRESS, adding that there are a number of other proofs. He noted that the extraordinary report of the Human Rights Defender of Artsakh provides detailed presentation of Armenophobic demonstrations in the educational system of Azerbaijan.
According to Artsakh’s Ombudsman, CeyhunBayramov, as one of the key actors in the sphere, bears at least political responsibility for the dissemination of Armenophobia.
‘’We attach particular importance to the educational system, since the hate propaganda is carried out among children’’, Beglaryan said.
Beglaryan noted that the next factor that is important at least from a symbolic point of view is that CeyhunBayramov had his first official meeting with the Ambassador of Hungary.
‘’But we all know that Hungary is the country that extradited Ramil Safarov, who axed-dead the Armenian officer, to Azerbaijan by a very suspicious corrupt deal. This can mean that it’s done for promoting Armenophobia’’, Beglaryan added.
According to Artsakh’s Ombudsman, examining the speech of Ilham Aliyyev where he condemns the Azerbaijani foreign ministry for moderate actions that allegedly they do not present the ‘’crimes’’ of Armenians against Azerbaijan properly, it can be supposed that Bayramov already has received a political task from Aliyev to be included in Armeniophobic propaganda more rigidly.