COVID-19. Աբու Դաբիի ցողունային բջիջների կենտրոնը բուժել է ավելի քան 2000 հիվանդների. դեսպանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբու Դաբիի ցողունային բջիջների կենտրոնը (ADSCC) հայտարարել է, որ բուժել է COVID-19–ով վարակված ավելի քան 2000 հիվանդների, որոնցից 1200-ն արդեն լիովին վերականգնվել է վիրուսի հետևանքներից: Հատկանշական է, որ սկզբնական կլինիկական փորձարկումներում հաջողվել է բուժել  73 վարակակրի: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպանությունից, բուժվածների թվի աճը գրանցվել է կենտրոնի աշխատակիցների մեծ ջանքերի շնորհիվ և այն բանից հետո, երբ ԱՄԷ կառավարության որոշմամբ COVID-19-ով միջին և ծանր հիվանդների համար բուժումը դարձավ անվճար:
Հաղորդագրության մեջ նշված է. «Կառավարության որոշումը կայացվեց այն բանից հետո, երբ բուժումը ստացավ UAECell19 անվանումը և ցույց տվեց իր արդյունավետությունն և անվտանգությունը` չհանգեցնելով որևէ վտանգավոր փոփոխության, անսպասելի լուրջ ռեակցիայի (օրինակ `անաֆիլաքսիա, ալերգիկ ռեակցիաներ կամ հանկարծակի մահ), ինչպես նաև թոքերի ցանկացած բարդությունների և այլն:
Նախորդ ամիս ADSCC  կենտրոնի բժիշկների և հետազոտողների մի խումբ բժիշկ Յենդրի Վենտուրայի գլխավորությամբ հայտարարել են, որ մշակել են բուժման նոր եղանակ՝ նոր կորոնավիրուսի բորբոքումները վաղ շրջանում բուժելու համար։  UAECell19-ը՝ ցողունային բջիջների վրա հիմնված թերապիա է, որն օգնում է մարմնին պայքարել վիրուսի դեմ և նվազեցնում  է հիվանդության ախտանշանները։ Բուժման այս տարբերակը հիմնված է հիվանդի արյան միջից ցողունային բջիջների դուրսբերմամբ և նուրբ նյութի միջոցով նորից թոքեր ներարկմամբ՝ ինհալացիայի միջոցով բջիջներն ակտիվացնելուց հետո։
Հետազոտողները բուժման առաջին փորձարկումներից հետո կարողացել են եզրակացնել, որ UAECell19-ը, ի տարբերություն  բուժման ավանդական եղանակի,  կարող է  նվազեցնել բուժման ժամկետը՝ 22 օրից հասցնելով ընդամենը 6 օրվա։
Հավելյալ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ  հիվանդները, որոնք բուժում են ստացել ցողունային բջիջներով, բուժվել են 7 օրից էլ քիչ ժամկետում, այսինքն մոտ 3,1 անգամ ավելի արագ, քան այն հիվանդները, որոնք ստացել են միայն ավանդական բուժում։ Ցողունային բջիջների միջոցով բուժում ստացած հիվանդների 67%-ն իր ապաքինման համար շնորհակալ է բուժման այս նոր եղանակին։
Աբու Դաբիի Ցողունային բջիջների կենտրոնը նշել  է, որ կենտրոնին հաջողվել է հասնել UAECell19-ի մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանությանն, ինչը թույլ է տվել տարածել բուժման այս եղանակը հնարավորինս լայն շրջանակներում՝  նպաստելով ավելի մեծ թվով հիվանդների ապաքինմանը։
Աբու Դաբիի Ցողունային բջիջների կենտրոնն ընդգծել է, որ հետազոտողները տարբեր փուլերում ջանքեր են գործադրում՝ ապացուցելու բուժման և ճիշտ չափաբաժնի արդյունավետությունը (փորձարկումների երրորդ փուլ), ինչպես նաև փորձարկելու այս բուժման արդյունավետությունն այլ հիվանդությունների բուժման համար, ինչպիսիք են՝ շնչառական համակարգի այլ հիվանդություններ, բրոնխիալ ասթմա, թոքերի քրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդություն, ցիստիկ ֆիբրոզ»։

YEREVAN, 28 JUNE, ARMENPRESS. The Abu Dhabi Stem Cell Centre (ADSCC) has now treated more than 2000 patients suffering from COVID-19, with 1200 already fully recovered from the effects of the virus.
ADSCC announced today that it had succeeded in ramping up the number of treatments from the 73 in the initial clinical trial. The large increase was as a result of a major effort by staff at the centre to treat as many people as possible following the UAE Government’s decision to make it available free of charge to all moderate-to-high risk COVID-19 patients in the country.
The Government’s decision came after the treatment, branded UAECell19, demonstrated efficacy and an impressive safety profile reflected in the absence of significant changes in adverse events reported, an absence of any unexpected serious reactions (such as anaphylaxis, allergic reactions or sudden death) and an absence of any lung complications as determined by radiological exams from inhalation of the nebulized product.
A team of doctors and researchers at ADSCC, led by Dr Yendry Ventura, announced in May they had developed a new treatment for COVID-19 patients. UAECell19, an autologous stem cells based therapy, appears to help the body fight the virus and makes the disease less harmful.
Following an initial trial, researchers were able to conclude that UAECell19 reduced the duration of hospitalization from 22 days to just six, when compared to patients who had received standard treatment.
Further analyses revealed that patients treated with the stem cells were 3.1 times more likely to recover in less than seven days than those treated with standard therapy, and 67% of the patients who received the stem cells treatment owed this recovery to the new treatment.
ADSCC has since secured intellectual property rights protection for UAECell19, which opens the way for the treatment to be shared widely so more patients can benefit.
ADSCC said researchers are at various stages of several investigatory efforts to establish effectiveness (Phase 3 trial), optimal efficacy of dosage, and efficacy to treat other respiratory diseases such asthma, COPD, and cystic fibrosis.