Փաշինյանը տնտեսական երկարաժամկետ ճգնաժամ է կանխատեսում նորից փակվելու պարագայում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տնտեսական երկարաժամկետ ճգնաժամ է կանխատեսում, եթե Հայաստանը նորից վերադառնա սահմանափակումների խիստ ռեժիմի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց հունիսի 2-ին հրավիրված ճեպազրույցի ընթացքում:
«Առողջապահության համակարգը մեր առաջ անընդհատ դնում է օր առաջ համընդհանուր սահմանափակումների գնալու խնդիր: Այդ հարցը պարետատանը, գրեթե, ամենօրյա ռեժիմով քննարկվում է: Մենք սահմանափակումների շրջանը տեսել ենք: Տեսել ենք, որ այն բերում է գրեթե աղետալի սոցիալական ու տնտեսական հետևանքների: Պետության հնարավորություններն անսահմանափակ չեն, նորից փակվելու ընթացքում կարող ենք հայտնվել այնպիսի տնտեսական ճգնաժամի առաջ, որ երկար տարիներ չկարողանանք հաղթահարել»,- ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանում հունիսի 2-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 10009 դեպք, որոնցից 3427-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 6368 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է  59 917 թեստավորում: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 158 դեպք:

Pashinyan predicts long-term economic crisis in case of returning to quarantine regime
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan predicts long-term economic crisis if Armenia returns to the strict regime of restrictions, ARMENPRESS reports Pashinyan said during a breifing on June 2.
''The healthcare system regularly raises the question of returning to total restrictions. The Commandant's Office discusses this issue almost on daily basis. We have already seen the circle of restrictions. We have seen that it leads to almost catastrophic social and economic consequences. The state's capacities are not limitless. In case of closing again we can confront an economic crisis that will not be possible to overcome during many years'', Pashinyan said.
A total of 10 thousand and 9 cases were recorded in Armenia by 11:00, June 2. 3427 have recovered. 6368 are active cases. A total of 59,917 tests have been conducted. Death rate is 158.