Ֆրանսիայում ցանկանում են հետաձգել Նոր Կալեդոնիայի անկախության հանրաքվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպն առաջարկել է Նոր Կալեդոնիայի՝Ֆրանսիայից անկախանալու հարցով հանրաքվեն սեպտեմբերի 6-ից տեղափոխել հոկտեմբերի 4-ին՝ տեխնիկական բարդությունների պատճառով, որոնք ծագել են կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով:
«Հանրաքվեի կազմակերպման անթերի բնույթը երաշխավորելու համար Ֆրանսիայի վարչապետն առաջարկում է հանրաքվեի ամսաթիվը սահմանել 2020 թվականի հոկտեմբերի 4-ը, որը նախապես նշանակված էր 2020 թվականի սեպտեմբերի 6-ին»,-ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը,  վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին ասված է կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Հանրաքվեի նոր ամսաթվից հետո համապատասխան որոշման նախագիծը Էդուար Ֆիլիպն ուղարկել է Նոր Կալեդոնիայի կառավարությանը և կոնգրեսին:
Չնայած կորոնավիրուսի հետ կապված սանիտարական ճգնաժամին՝ հանրաքվեի նախապատրաստումը շարունակվել է, սակայն այսօրվա դրությամբ դժվարություններ կան քվեարկության ժամանակ ընթացակարգերի ապահովման հարցում: Մասնավորապես, հնարավորություն չկա երաշխավորված ժամկետում հավաքել և կազմակերպել 250 միջազգային դիտորդի ժամանումը հանրաքվեին, որոնք պետք է անցնեն երեքշաբաթյա կարանտին։
Նոր Կալեդոնիայում անկախանալու նախորդ հանրաքվեն տեղի է ունեցել 2018 թվականի նոյեմբերի 4-ին, այն ժամանակ բնակիչների մեծ մասը որոշել էր մնալ Ֆրանսիական հատուկ վարչատարածքային կազմում:

Во Франции хотят отложить референдум о независимости Новой Каледонии
Французский премьер-министр Франции Эдуар Филипп предложил перенести референдум по вопросу о независимости Новой Каледонии от Франции с 6 сентября на 4 октября из-за технических сложностей, возникших на фоне эпидемии коронавируса, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
«Чтобы гарантировать безупречный характер организации референдума... он (премьер-министр Франции) предлагает установить дату референдума, первоначально назначенного на 6 сентября 2020 года, 4 октября 2020", - говорится в сообщении  пресс-службы правительства.
Соответствующий проект постановления с новой дата референдума Филипп направил правительству и конгрессу Новой Каледонии.
Несмотря на санитарный кризис, связанный с коронавирусом, подготовка к референдуму продолжалась, однако на сегодняшний день есть сложности в обеспечении процедур при голосовании.
Так, в частности, нет возможности гарантированно собрать в срок и организовать приезд 250 международных наблюдателей на референдум, которые должны пройти трёхнедельный карантин.
Предыдущий референдум о независимости состоялся в Новой Каледонии 4 ноября 2018 года, тогда большинство жителей решили остаться в составе особого французского административно-территориального образования.