ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանատունը ողջունել է Երևանում Մահաթմա Գանդիի արձանը տեղադրելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել, որում ողջունել է Երևանի ավագանու վերջերս կայացրած որոշումը` Երևանում Մահաթմա Գանդիի արձանը տեղադրելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հնդկաստանի դեսպանատան հայտարարությունը․
«ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանատունը մեծ ուրախությամբ ողջունում է Երևանի ավագանու վերջերս կայացրած որոշումը` Երևան քաղաքում տեղադրել Հնդկաստանի կողմից նվիրած Մահաթմա Գանդիի արձանը: Սա հարգանքի տուրք կլինի աշխարհի մեծ առաջնորդին՝ Գանդիի 150-ամյակի տոնակատարության կապակցությամբ, որը նշվում է աշխարհով մեկ: Սա նաև կլինի Հնդկաստանի և Հայաստանի դարավոր պատմական և բարեկամական հարաբերությունների խորհրդանիշ:
Հարկ է նշել, որ Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերություններն ունեն դարավոր արմատներ, որոնք սկիզբ են առնում մ.թ.ա. 149-ին: Միջնադարյան Հնդկաստանում աշխույժ և բարգավաճ հայ համայնք կար: Հնդկաստանում առաջին հայկական եկեղեցին կառուցվել է 1562 թվականին, և մինչ օրս մենք հպարտորեն պահպանում ենք Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգությունը և ճարտարապետությունը Կալկաթայում, Չեննայում, Մումբայում, Լաքնաուում և Սուրատ քաղաքներում: Հնդկական հողում պահպանվում են ոչ միայն եկեղեցիները և այլ հուշարձաններ, այլև հայկական գերեզմանատները: Բարեկամության այս խորհրդանիշը անձեռնմխելի մնաց նաև Առաջին աշխարհամարտի անհանգիստ ժամանակներում:
Ներկայումս մեր հարաբերություններն ամրապնդվել և խորացել են: Հնդկաստանը առաջին երկրներից էր, որը ճանաչեց անկախ Հայաստանը: Մեր երկկողմ հարաբերություններն այսօրվա աշխարհում գերազանց են, որը ներառում է ոչ միայն մեր մշակութային կապերը, այլև ընդգրկում է քաղաքական, տնտեսական, առևտրային, հումանիտար, անվտանգության և այլ ասպեկտներ:
Հնդկաստանը նաև հպարտորեն մասնակցել է Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջխաղացմանը իր եզակի Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի շնորհիվ, որտեղ վերապատրաստվել են Հայաստանի ՏՏ ընդհանուր ռեսուրսների ավելի քան մեկ երրորդը, և ինչը ՀՀ տնտեսության և ՍՍ արտահանման բազայի կարևորագույն ուժն է:
Հնդկաստանը և Հայաստանը ունեն զարգացման ամուր գործընկերություն, որը նպաստում է փորձի, գիտելիքների և կարողությունների զարգացման փոխանակմանը Հնդկաստանի տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության և այլ կրթաթոշակային ծրագրերի միջոցով:
Այս համատեքստում Հնդկաստանի դեսպանատունը խորին շնորհակալություն է հայտնում ՀՀ կառավարությանը և Երևանի քաղաքապետարանին ՝ Երևանում Մահաթմա Գանդիի արձանի տեղադրման որոշման ընդունման համար: Դա հարգանքի տուրք է ամբողջ մարդկությանը պատկանող Մահաթմա Գանդիին: ՄԱԿ-ը հռչակել է Մահաթմա Գանդիի ծննդյան օրը ՝ հոկտեմբերի 2-ը, որպես ոչ-բռնության միջազգային օր:
Մենք մեծապես հուսով ենք, որ Երևանում Մահաթմա Գանդիի արձանը երիտասարդ սերնդին կոգեշնչի Մահաթմա Գանդիի ուսմունքի, սկզբունքների և արդիության վերաբերյալ և կնպաստի խաղաղության և ոչ բռնության գործին»:

Embassy of India welcomes Yerevan’s decision on installing Gandhi statue
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The Embassy of India in Armenia has welcomed the Yerevan City Council’s decision to install the statue of Mahatma Gandhi in the city.
“It is with great joy that the Embassy of India, Yerevan greets the recent decision of the Yerevan Council of Elders to install the statue of Mahatma Gandhi being gifted by India to the city. This will be a befitting tribute to a great world leader on the occasion of the worldwide 150th anniversary celebration of Gandhiji. This will also be a symbol of the age-old historical and friendly relations between India and Armenia. It is worthwhile to mention that relations between India and Armenia have centuries old roots which go as early as 149 BC. In the medieval India, there was a vibrant and prosperous Armenian community in India. The first Armenian Church was built in 1562 in India and till date we proudly preserve the rich heritage culture and architecture of Armenia in the cities of Kolkata, Chennai, Mumbai, Lucknow and Surat. Not only Churches and other monuments, but also Armenian cemeteries are preserved in the Indian land. These symbol of friendship remained intact during troubled times of World War I. During modern times, our relations have strengthened and deepened. India was one of the early countries which recognized the independent Armenia. Our bilateral relations in today’s world are excellent which goes beyond our cultural links and covers political, economic, commercial, humanitarian, security and other aspects. India has also proudly participated in technological advancement of Armenia through the one of its kind India-Armenia Centre of Excellence in IT, in which more than one-third of total IT resources of Armenia have been trained and, which is a vital strength of Armenian economy and IT exports base. India and Armenia have a strong development partnership promoting sharing of expertise, knowledge and capacity building through Indian Technical and Economic Cooperation programmes and other scholarship programmes in India. In this context, the Embassy of India profusely thanks the Government of Armenia and the Yerevan Municipality for their adoption of the decision to install the statue of Mahatma Gandhi in Yerevan. It is a befitting tribute to Mahatma Gandhi, who belongs to entire humanity. The United Nations has declared the birthday of Mahatma Gandhi, the 2nd October as the International Day of Non-violence. It is our earnest hope that the statue of Mahatma Gandhi in Yerevan will inspire the young generation about the teachings, principles and relevance of Mahatma Gandhi and promote the cause of peace and non-violence”, the embassy said in a statement.