Ադրբեջանի Օմբուդսմանը խեղաթյուրել է Արման Թաթոյանի խոսքերը․ Հայաստանի ՄԻՊ-ի արձագանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը  հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է, որ Ադրբեջանի Օմբուդսմանը խեղաթյուրել է մարդու իրավունքների պաշտպան  Արման Թաթոյանի խոսքերը և հնչեցրել է քաղաքական հայտարարություններ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի տարածած հայտարարությունը․
«ՀՀ ազգային ժողովում 2019 թվականի հաղորդումը ներկայացնելիս ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ մարդու իրավունքներն ունեն համընդհանուր բնույթ և Արցախում ապրող հայերի՝ երեխաների, կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները պետք է լինեն պաշտպանված՝ անկախ՝ տարածքի քաղաքական կարգավիճակից կամ քաղաքական որևէ այլ գործոնից: Սա հանրահայտ գաղափար է, որ բխում է status neutral միջազգային իրավապաշտպան սկզբունքից:
Դրանից բացի, խորհրդարանի պատգամավորներից մեկի հարցին այն մասին, թե արդյոք Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը տեսնում է համագործակցության եզրեր ադրբեջանական Օմբուդսմանի հետ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցրերով, Արման Թաթոյանը պատասխանել է, որ դեռ առիթ չի ունեցել հանդիպելու հարևան երկրի նոր Օմբուդսմանին, սակայն միջազգային հանդիպումների շրջանակում առիթը լինելու դեպքում պատրաստ է հանդիպել իր գործընկերոջը: Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանն արտահայտել է դիրքորոշում հանդիպման պատրաստակամության մասին: Դրանից բացի, Պաշտպանը նաև ընդգծել է, որ կարծում է, որ ճիշտ կլինի, եթե Արցախում բնակվող հայերի իրավունքներին առնչվող միջազգային քննարկումներին մասնակից դարձվեն նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը և քաղաքացիական հասարակությունը:
Ելույթից անմիջապես հետո Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը, այսինքն՝ Օմբուդսմանը, հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ, որն ուղեկցվել է Մարդու իրավունքների հաստատության ղեկավարին ակնհայտորեն ոչ բնորոշ, այդ թվում՝ քաղաքական բնույթի մեկնաբանություններով՝ մեջբերումներ անելով իր երկրի քաղաքական իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումներից և անգամ հարցը դիտարկելով Արցախի հարցի քաղաքական լուծմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության տեսանկյունից, օգտագործելով ագրեսիա ու ատելություն գեներացնող արտահայտություններ:
Ավելին, Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի այս մեկնաբանություններն ուղեկցվել են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված հրապարակային վիրավորանքներով՝ նշելով, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը «պրիմիտիվ մեթոդներով իրավական հարցերը վերածել է քաղաքական մանիպուլյացիաների օբյեկտների և կազմակերպել է էժանագին շոու»:
Դրանից հետո Ադրբեջանի Օմբուդսմանը առաջ է քաշել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ հանդիպման քաղաքական նախապայման՝ նշելով, որ «Հայաստանի մարդու իրավունքների օմբուդսմենի հետ բանակցություններ անցկացնել հնարավոր կլինի միայն օկուպացիայի փաստի վերացումից հետո»:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ստիպված է արձագանքում ադրբեջանական Օմբուդսմանի այս քաղաքական և վիրավորական հայտարարություններին, որպեսզի թույլ չտրվի իր արտահայտությունների ու դիրքորոշման ակնհայտ աղավաղում, ինչպես նաև միջազգային գործընկերներին չներկայացվեն կեղծ տեղեկություններ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ցավում է, որ Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարն անում է քաղաքական բնույթի հայտարարություններ: Սակայն մենք ձեռնպահ ենք մնում քաղաքական հայտարարությունների գնահատական տալուց՝ հաշվի առնելով, որ այն հարիր չէ մարդու իրավունքների հաստատությանը: Ափսոսում ենք, որ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը երկու կառույցների միջև շփումների կամ քննարկումների համար առաջադրում է քաղաքական նախապայմաններ՝ ակնհայտորեն հետևելով այն քաղաքական գծին, որը իրականացնում են Ադրբեջանի քաղաքական իշխանությունները։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հույս ուներ, որ Ադրբեջանի նոր Օմբուդսմանը կարող էր որդեգրել մարդու իրավունքների միջազգային հանրաճանաչ սկզբունքների և չափանիշների կիրառմամբ համագործակցության նոր մոտեցումներ, սակայն քաղաքական պաշտոնական քարոզչությունից որևէ տառով չտարբերվող դիրքորոշմամբ հանդես գալը ցույց է տալիս, որ այդ հարցում փոփոխություն չկա:
Օմբուդսմանների և մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների գործունեության հիմնարար սկզբունքներից է ապաքաղաքական աշխատանքը։ Այդ համագործակցությունը պայմանավորված է մարդու իրավունքները արդյունավետ պաշտպանելու անհրաժեշտությամբ՝ անկախ քաղաքական գործոններից։ Ուստի, մարդու իրավունքների օրակարգի ձևավորման ու ապահովման հարցում մարդու իրավունքների անկախ հաստատությունների միջև համագործակցության համար չպետք է լինեն քաղաքական նախապայմաններ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ունիվերսալ բնույթ ունի, հետևաբար՝ Արցախում բնակվող մարդու իրավունքների երաշխավորումն ու պաշտպանությունը չպետք է կախվածության մեջ դրվի Արցախի քաղաքական կարգավիճակի շուրջ առկա անհամաձայնություններից։
Արցախում էլ են ապրում երեխաներ, կանայք, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, և չի կարելի զրկել նրանց իրավական պաշտպանությունից, ինչը կհակասի մարդու իրավունքների միջազգային սկզբունքներին։ Մարդու իրավունքների պաշտպանության նման հարցեր քննարկելիս անփոխարինելի է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի լիարժեք ներգրավումը և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությունը, քանի որ մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերը չեն կարող կապված լինել քաղաքական որևէ գործոնի հետ»։

Armenia’s Human Rights Defender responds to Azerbaijani Ombudsman’s distortion of remarks
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. The Office of the Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan has issued a statement regarding Azerbaijani Ombudsman’s distortion of Tatoyan’s remarks made in parliament.
“The Human Rights Defender of Armenia, when presenting the 2019 Annual Report to the National Assembly of Armenia, stressed that human rights are universal categories and that rights of all persons, including children, women, people with disabilities living in Artsakh (Nagorno Karabakh), should be protected, regardless of the political status of the territory or other political factors, whether it is a conflict or postconflict area. This is a well-known concept driven by a status neutral principle within International Human Rights Standards. Additionally, in response to the question from a member of the Armenian Parliament regarding whether the Human Rights Defender of Armenia anticipates cooperation with his Azerbaijani counterpart on human rights issues, Mr. Arman Tatoyan noted that he has not yet met the new Ombudsperson of the neighboring country, but he is ready to meet his counterpart, for example, within international meetings, should such an opportunity present. Thus, the Human Rights Defender of the Republic of Armenia expressed his readiness for the meeting.
Moreover, the Defender emphasized that he believes it would be appropriate if the Human Rights Defender or civil society of Artsakh participate in human rights related international discussions or discussions on rights of Armenians living in Artsakh. Immediately after parliamentary discussions, the Commissioner for Human Rights of Azerbaijan (Ombudsperson) Sabina Aliyeva made an official statement, accompanied by inaccurate, political comments clearly atypical of a Head of a Human Rights Institution, quoting the official positions of her country's political authorities, even considering the issue from the perspective of the OSCE Minsk Group's activities dealing with the political solution of the conflict, also using expressions that generate aggression and hatred. Moreover, the statements of the Azerbaijani Commissioner for Human Rights were accompanied by public insults addressed to the Armenian Human Rights Defender, noting that the Armenian Human Rights Defender "turned legal issues into objects of political manipulation and organized a cheap show by primitive methods." Besides, the Azerbaijani Ombudsperson put forward a political precondition for meeting with the Armenian Human Rights Defender, stating that “the negotiations with the Human Rights Ombudsman of Armenia will be possible only after the elimination of occupation.” The Armenian Human Rights Defender has to respond to these political and insulting statements of the Azerbaijani Ombudsperson, to prevent distortion of statements and position, as well as presentation of false information to international partners. The Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan regrets that his Azerbaijani counterpart makes political statements.
Nonetheless, we refrain from commenting on the statements, given that it is not appropriate for a human rights institution to do so. We regret that the Commissioner for Human Rights of Azerbaijan sets a political precondition for the cooperation between the two institutions, obviously following the political framework of the Azerbaijani authorities. The Human Rights Defender of Armenia was hoping that the new Ombudsperson of Azerbaijan could adopt new approaches for cooperation that could be in accordance with international human rights principles and standards; however, by presenting an approach identical to the official political propaganda shows that nothing has changed in this regard. Political neutrality of ombudspersons and national human rights institutions is one of the basic principles of their apolitical activity. This cooperation is to ensure the effective protection of human rights. Hence, there should be no political preconditions for cooperation between ombudsperson institutions in establishing and guaranteeing an agenda for human rights. Human rights protection is of the universal nature. Hence, the guarantee and protection of the human rights of people living in Artsakh should not depend on the disaccord related to the political status of Artsakh. Women, children, persons with disabilities, who live in Artsakh cannot be deprived of legal protection; that would contradict the international legal principles. Participation of the Human Rights Defender of Artsakh and the civil society in international human rights discussions and meetings has an irreplaceable role because political factors should have no impact on human rights”, Tatoyan’s Office said.