Ադրբեջանի Օմբուդսմանը խեղաթյուրել է Արման Թաթոյանի խոսքերը․ Հայաստանի ՄԻՊ-ի արձագանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը  հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է, որ Ադրբեջանի Օմբուդսմանը խեղաթյուրել է մարդու իրավունքների պաշտպան  Արման Թաթոյանի խոսքերը և հնչեցրել է քաղաքական հայտարարություններ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի տարածած հայտարարությունը․
«ՀՀ ազգային ժողովում 2019 թվականի հաղորդումը ներկայացնելիս ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ մարդու իրավունքներն ունեն համընդհանուր բնույթ և Արցախում ապրող հայերի՝ երեխաների, կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները պետք է լինեն պաշտպանված՝ անկախ՝ տարածքի քաղաքական կարգավիճակից կամ քաղաքական որևէ այլ գործոնից: Սա հանրահայտ գաղափար է, որ բխում է status neutral միջազգային իրավապաշտպան սկզբունքից:
Դրանից բացի, խորհրդարանի պատգամավորներից մեկի հարցին այն մասին, թե արդյոք Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը տեսնում է համագործակցության եզրեր ադրբեջանական Օմբուդսմանի հետ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցրերով, Արման Թաթոյանը պատասխանել է, որ դեռ առիթ չի ունեցել հանդիպելու հարևան երկրի նոր Օմբուդսմանին, սակայն միջազգային հանդիպումների շրջանակում առիթը լինելու դեպքում պատրաստ է հանդիպել իր գործընկերոջը: Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանն արտահայտել է դիրքորոշում հանդիպման պատրաստակամության մասին: Դրանից բացի, Պաշտպանը նաև ընդգծել է, որ կարծում է, որ ճիշտ կլինի, եթե Արցախում բնակվող հայերի իրավունքներին առնչվող միջազգային քննարկումներին մասնակից դարձվեն նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը և քաղաքացիական հասարակությունը:
Ելույթից անմիջապես հետո Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը, այսինքն՝ Օմբուդսմանը, հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ, որն ուղեկցվել է Մարդու իրավունքների հաստատության ղեկավարին ակնհայտորեն ոչ բնորոշ, այդ թվում՝ քաղաքական բնույթի մեկնաբանություններով՝ մեջբերումներ անելով իր երկրի քաղաքական իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումներից և անգամ հարցը դիտարկելով Արցախի հարցի քաղաքական լուծմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության տեսանկյունից, օգտագործելով ագրեսիա ու ատելություն գեներացնող արտահայտություններ:
Ավելին, Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի այս մեկնաբանություններն ուղեկցվել են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված հրապարակային վիրավորանքներով՝ նշելով, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը «պրիմիտիվ մեթոդներով իրավական հարցերը վերածել է քաղաքական մանիպուլյացիաների օբյեկտների և կազմակերպել է էժանագին շոու»:
Դրանից հետո Ադրբեջանի Օմբուդսմանը առաջ է քաշել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ հանդիպման քաղաքական նախապայման՝ նշելով, որ «Հայաստանի մարդու իրավունքների օմբուդսմենի հետ բանակցություններ անցկացնել հնարավոր կլինի միայն օկուպացիայի փաստի վերացումից հետո»:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ստիպված է արձագանքում ադրբեջանական Օմբուդսմանի այս քաղաքական և վիրավորական հայտարարություններին, որպեսզի թույլ չտրվի իր արտահայտությունների ու դիրքորոշման ակնհայտ աղավաղում, ինչպես նաև միջազգային գործընկերներին չներկայացվեն կեղծ տեղեկություններ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ցավում է, որ Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարն անում է քաղաքական բնույթի հայտարարություններ: Սակայն մենք ձեռնպահ ենք մնում քաղաքական հայտարարությունների գնահատական տալուց՝ հաշվի առնելով, որ այն հարիր չէ մարդու իրավունքների հաստատությանը: Ափսոսում ենք, որ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը երկու կառույցների միջև շփումների կամ քննարկումների համար առաջադրում է քաղաքական նախապայմաններ՝ ակնհայտորեն հետևելով այն քաղաքական գծին, որը իրականացնում են Ադրբեջանի քաղաքական իշխանությունները։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հույս ուներ, որ Ադրբեջանի նոր Օմբուդսմանը կարող էր որդեգրել մարդու իրավունքների միջազգային հանրաճանաչ սկզբունքների և չափանիշների կիրառմամբ համագործակցության նոր մոտեցումներ, սակայն քաղաքական պաշտոնական քարոզչությունից որևէ տառով չտարբերվող դիրքորոշմամբ հանդես գալը ցույց է տալիս, որ այդ հարցում փոփոխություն չկա:
Օմբուդսմանների և մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների գործունեության հիմնարար սկզբունքներից է ապաքաղաքական աշխատանքը։ Այդ համագործակցությունը պայմանավորված է մարդու իրավունքները արդյունավետ պաշտպանելու անհրաժեշտությամբ՝ անկախ քաղաքական գործոններից։ Ուստի, մարդու իրավունքների օրակարգի ձևավորման ու ապահովման հարցում մարդու իրավունքների անկախ հաստատությունների միջև համագործակցության համար չպետք է լինեն քաղաքական նախապայմաններ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ունիվերսալ բնույթ ունի, հետևաբար՝ Արցախում բնակվող մարդու իրավունքների երաշխավորումն ու պաշտպանությունը չպետք է կախվածության մեջ դրվի Արցախի քաղաքական կարգավիճակի շուրջ առկա անհամաձայնություններից։
Արցախում էլ են ապրում երեխաներ, կանայք, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, և չի կարելի զրկել նրանց իրավական պաշտպանությունից, ինչը կհակասի մարդու իրավունքների միջազգային սկզբունքներին։ Մարդու իրավունքների պաշտպանության նման հարցեր քննարկելիս անփոխարինելի է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի լիարժեք ներգրավումը և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությունը, քանի որ մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերը չեն կարող կապված լինել քաղաքական որևէ գործոնի հետ»։

Омбудсмен Азербайджана исказил слова Армана Татояна: ответ Омбудсмена Армении
Отдел по общественным связям аппарата Омбудсмена Армении распространил заявление, в котором отмечается, что омбудсмен Азербайджана, исказив слова омбудсмена Армана Татояна, озвучил политические заявления. «Арменпресс» представляет заявление, распространенное офисом Защитника прав человека Армении․
“Представляя в Национальном собрании Армении сообщение 2019 года, Омбудсмен Армении констатировал, что права человека носят всеобщий характер, и права проживающих в Арцахе армян - детей, женщин, лиц с инвалидностью должны быть защищены независимо от политического статуса территории или какого-либо другого политического фактора. Это всем известное положение, вытекающее из принципа “status neutral International”.
Кроме того, на вопрос одного из депутатов парламента о том, видит ли Омбудсмен Армении грани сотрудничества с азербайджанским Омбудсменом по вопросам защиты прав человека, Арман Татоян ответил, что у него пока не было повода встретиться с новым Омбудсменом соседней страны. Но в случае возникновения повода в рамках международных встреч, он готов будет встретиться со своим коллегой. То есть Защитник прав человека Армении выразил позицию готовности к встрече. Кроме того, омбудсмен подчеркнул, что было бы правильно, если бы в международных обсуждениях, касающихся прав армян, проживающих в Арцахе, участвовали также омбудсмен Арцаха и гражданское общество.
Сразу после выступления Омбудсмена Армении комиссар по правам человека Азербайджана, то есть омбудсмен, выступил с официальным заявлением, которое сопровождалось комментариями, явно не характерными для руководителя учреждения по правам человека, в том числе и политического характера. Они цитировали официальные позиции политических властей своей страны, даже рассматривая вопрос с точки зрения деятельности Минской группы ОБСЕ, занимающейся политическим решением вопроса Арцаха, используя выражения, генерирующие агрессию и ненависть.
Более того, эти комментарии комиссара по правам человека Азербайджана сопровождались публичными оскорблениями, адресованными Омбудсмену Армении, а именно, что Омбудсмен Армении “примитивными методами превратил правовые вопросы в объекты политических манипуляций и организовал дешевое шоу”.
После этого омбудсмен Азербайджана выдвинул политическое предусловие встречи с омбудсменом Армении, отметив, что “вести переговоры с омбудсменом Армении можно будет только после устранения факта оккупации”.
Защитник прав человека Армении вынужден отреагировать на эти политические и оскорбительные заявления азербайджанского омбудсмена, чтобы не допустить очевидного искажения его высказываний и позиции, а также не представлять международным партнерам ложных сведений.
Омбудсмен Армении сожалеет, что комиссар по правам человека Азербайджана делает заявления политического характера. Однако мы воздерживаемся от оценки политических заявлений, учитывая, что это не подобает учреждению по правам человека. Сожалеем, что комиссар по правам человека Азербайджана выдвигает для контактов или обсуждений между двумя структурами политические предусловия, явно следуя той политической линии, которую осуществляют политические власти Азербайджана.
Защитник прав человека Армении надеялся, что новый омбудсмен Азербайджана мог бы принять новые подходы к сотрудничеству с применением общепризнанных международных принципов и критериев прав человека, однако его выступление с позиции, ничем не отличающейся от официальной политической пропаганды, показывает, что в этом вопросе нет никаких изменений.
Одним из основополагающих принципов деятельности омбудсменов и национальных учреждений по правам человека является аполитичная работа. Эта деятельность обусловлена необходимостью эффективной защиты прав человека, независимо от политических факторов. Следовательно, в вопросе формирования и обеспечения повестки прав человека для сотрудничества между независимыми учреждениями по правам человека не должно быть политических предусловий.
Защита прав человека носит универсальный характер, следовательно, гарантирование и защита прав человека, проживающего в Арцахе, не должна быть поставлена в зависимость от разногласий вокруг политического статуса Арцаха.
В Арцахе тоже живут дети, женщины, инвалиды, и нельзя лишать их правовой защиты, что будет противоречить международным принципам прав человека. При обсуждении подобных вопросов защиты прав человека незаменимо полноценное вовлечение защитника прав человека Арцаха и участие представителей гражданского общества, поскольку вопросы, связанные с правами человека, не могут быть связаны с каким-либо политическим фактором”.