Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Իրանի դատական համակարգի ղեկավարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 25-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 43-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության դատական համակարգի ղեկավարի՝ միջազգային հարցերով տեղակալ, Իրանի մարդու իրավունքների գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Բաղերիի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծեցին Հայաստանի և Իրանի միջև դարավոր բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունների բարձր մակարդակը և տարբեր հարթություններում առկա երկխոսության դինամիկան։
ՄԻԽ 43-րդ նստաշրջանի օրակարգի և աշխատանքների համատեքստում կողմերը շեշտադրեցին մարդու իրավունքների, այդ թվում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը:
Նախարար Մնացականյանն իր զորակցությունը հայտնեց զրուցակցին և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Իրանում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում։

Зограб Мнацаканян встретился с руководителем судебной системы Ирана
Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян 25 февраля в рамках 43-й сессии Совета ООН по правам человека встретился с заместителем руководителя судебной системы Исламской Республики Иран по международным вопросам, секретарем Верховного Совета по правам человека Ирана Али Багери. Об этом Арменпресс сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
Собеседники с удовлетворением подчеркнули высокий уровень отношений между Арменией и Ираном, основанных на вековой дружбе и взаимном уважении, и динамику диалога в различных плоскостях.
В контексте повестки и работ 43-й сессии Совета ООН по правам человека стороны подчеркнули важность защиты прав человека, в том числе и прав национальных меньшинств.
Министр Мнацаканян выразил свою поддержку собеседнику и дружественному народу Ирана в борьбе с распространением коронавируса в Иране.