Հայկական պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում տարածել է Բաքվի ջարդերի վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական պատվիրակությունը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում տարածել է  Բաքվում հայերի ջարդերի վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն, որին միացել են (ստորագրել են) ԵԽԽՎ մի շարք պատգամավորներ՝ տարբեր երկրներից եւ տարբեր քաղաքական խմբերից:
Հայտարարությունը վերհիշում է 30 տարի առաջ Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի հանդեպ տեղի ունեցած վայրագությունները և կոչ անում դատապարտել քսենոֆոբիայի և ռասիզմի դրսևորումները ԵԽ տարածքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ազգային ժողովը հրապարակել է հայտարարության տեքստը: Դրանում մասնավորապես նշված է, որ 1990 թվականի հունվարի 13-19-ին Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի Բաքվում ապրող հարյուր հազարավոր հայեր ենթարկվել են զանգվածային ջարդերի, ազգությամբ հայ բնակչության դեմ եղել են կազմակերպված  հարձակումներ, ինչն Ադրբեջանի քաղաքականության դրսեւորումն էր: Հարյուրավոր հայեր սպանվել են, խեղանդամվել, հետապնդվել եւ տեղահանվե։: Ոչնչացման սպառնալիքի ներքո շուրջ 250000 հայ ստիպված են եղել փախուստի դիմել Ադրբեջանից:
«Բաքվի ջարդերը դարձան հայերի հանդեպ ռասիզմի եւ այլատյացության (հայատյացության) պետական քաղաքականության գագաթնակետը: Հակառակ միջազգային հանրության, մարդու իրավունքներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների եւ Եվրախորհրդարանի (1988, 1990, 1991թթ. բանաձեւերի) արձանագրած փաստերի՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հերքում են այս հանցագործությունները, խուսափում են պատասխանատվությունից: Այդ վայրագություններից 30 տարի անց չկա հարգանք եւ կարեկցանք Ադրբեջանում հայկական ջարդերի զոհերի հանդեպ: Այն ադրբեջանցիները, ովքեր փորձեցին խոսել ջարդերի մասին, պաշտոնապես համարվում են դավաճաններ: Այս կապակցությամբ, մենք՝ ոգեկոչում ենք Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակը, դատապարտում ենք ռասիզմի եւ այլատյացության ցանկացած դրսեւորում,վերահաստատում ենք, որ մարդկության հանդեպ գործած հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն եւ շեշտում ենք, որ նախկինում գործած հանցագործությունների դատապարտումն ամենակարեւոր երաշխիքն է նոր հանցագործությունները կանխելու համար, դատապարտում ենք, որ ջարդերի կազմակերպիչները եւ հրահրողները դեռեւս պատասխանատվության չեն ենթարկվել»,-նշված է հայտարարության մեջ:

Армянская делегация в ПАСЕ распространила письменное заявление о погромах в Баку
Армянская делегация в Парламентской ассамблее Совета Европы распространила письменное заявление о погромах армян в Баку, к которому присоединились (подписали) и некоторые депутаты ПАСЕ из разных стран и различных политических групп.
Заявление напоминает о зверствах в отношении армян, совершенных в столице Азербайджана Баку 30 лет назад и призывает осудить проявления ксенофобии и расизма на территории СЕ.
Как передает «Арменпресс», Национальное собрание Армении опубликовало текст этого заявления. В нем, в частности, отмечается, что с 13 по 19 января 1990 года сотни тысяч армян, проживающих в Баку, подверглись массовым погромам и нападениям, что было проявлением политики Азербайджана. Сотни армян были убиты, искалечены, подверглись преследованиям и были изгнаны. Под угрозой физического уничтожения около 250000 армян были вынуждены бежать из Азербайджана.
“Бакинские погромы стали кульминацией государственной политики расизма и ксенофобии в отношении армян. Вопреки международному сообществу, международным организациям, занимающимся правами человека, и резолюциям Европарламента (1988, 1990, 1991гг.) власти Азербайджана отрицают эти преступления, избегают ответственности. Спустя и 30 лет после этих зверств они не проявляют уважения и сострадания к жертвам армянских погромов в Азербайджане. Те азербайджанцы, которые пытались откровенно говорить о погромах, официально считаются предателями. В связи с этим, мы поминаем жертв погромов в Баку, осуждаем любое проявление расизма и ксенофобии, подтверждаем, что преступления против человечества не имеют срока давности и подчеркиваем, что осуждение совершенных ранее преступлений является важнейшей гарантией предотвращения новых преступлений, осуждаем, что организаторы и подстрекатели погромов еще не привлечены к ответственности”, - говорится в заявлении.