Հայկական պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում տարածել է Բաքվի ջարդերի վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական պատվիրակությունը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում տարածել է  Բաքվում հայերի ջարդերի վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն, որին միացել են (ստորագրել են) ԵԽԽՎ մի շարք պատգամավորներ՝ տարբեր երկրներից եւ տարբեր քաղաքական խմբերից:
Հայտարարությունը վերհիշում է 30 տարի առաջ Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի հանդեպ տեղի ունեցած վայրագությունները և կոչ անում դատապարտել քսենոֆոբիայի և ռասիզմի դրսևորումները ԵԽ տարածքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ազգային ժողովը հրապարակել է հայտարարության տեքստը: Դրանում մասնավորապես նշված է, որ 1990 թվականի հունվարի 13-19-ին Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի Բաքվում ապրող հարյուր հազարավոր հայեր ենթարկվել են զանգվածային ջարդերի, ազգությամբ հայ բնակչության դեմ եղել են կազմակերպված  հարձակումներ, ինչն Ադրբեջանի քաղաքականության դրսեւորումն էր: Հարյուրավոր հայեր սպանվել են, խեղանդամվել, հետապնդվել եւ տեղահանվե։: Ոչնչացման սպառնալիքի ներքո շուրջ 250000 հայ ստիպված են եղել փախուստի դիմել Ադրբեջանից:
«Բաքվի ջարդերը դարձան հայերի հանդեպ ռասիզմի եւ այլատյացության (հայատյացության) պետական քաղաքականության գագաթնակետը: Հակառակ միջազգային հանրության, մարդու իրավունքներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների եւ Եվրախորհրդարանի (1988, 1990, 1991թթ. բանաձեւերի) արձանագրած փաստերի՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հերքում են այս հանցագործությունները, խուսափում են պատասխանատվությունից: Այդ վայրագություններից 30 տարի անց չկա հարգանք եւ կարեկցանք Ադրբեջանում հայկական ջարդերի զոհերի հանդեպ: Այն ադրբեջանցիները, ովքեր փորձեցին խոսել ջարդերի մասին, պաշտոնապես համարվում են դավաճաններ: Այս կապակցությամբ, մենք՝ ոգեկոչում ենք Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակը, դատապարտում ենք ռասիզմի եւ այլատյացության ցանկացած դրսեւորում,վերահաստատում ենք, որ մարդկության հանդեպ գործած հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն եւ շեշտում ենք, որ նախկինում գործած հանցագործությունների դատապարտումն ամենակարեւոր երաշխիքն է նոր հանցագործությունները կանխելու համար, դատապարտում ենք, որ ջարդերի կազմակերպիչները եւ հրահրողները դեռեւս պատասխանատվության չեն ենթարկվել»,-նշված է հայտարարության մեջ:

Armenian delegation at PACE issues written statement on Baku massacres
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. The Armenian delegation at PACE has issued a written statement on Baku massacres, which has been signed by a number of PACE parliamentarians representing different countries and political groups.
The statement recalls the atrocities against Armenians in Azerbaijani capital, Baku, 30 years ago and urges to condemn xenophobia and racisim in the area of the Council of Europe.
ARMENPRESS reports the National Assembly of Armenia has published the text of the statment, which runs as follows,
“We, the undersigned, declare the following:
On 13-19 January 1990, hundreds of thousands of Armenians living in Baku, Azerbaijani SSR, faced a large scale series of pogroms, the manifestations of Azerbaijani policy of systematic attacks against the ethnic Armenian population. Hundreds of Armenians were murdered, mutilated, persecuted, displaced. Under the threat of extermination, around 250 000 Armenians were forced to flee Azerbaijan.
The Baku massacres became the culmination of the State policy of racism and xenophobia against Armenians (armenophobia). Contrary to the facts recorded by the international community, human rights organisations and the European Parliament (Resolutions of 1988, 1990, 1991), the Azerbaijani authorities deny those crimes and evade responsibility. 30 years after those outrages, there is no respect and compassion for the victims of Armenian massacres in Azerbaijan. Azerbaijanis who tried to speak about the pogroms are officially considered betrayers.
Regarding this, we:
– commemorate the memory of the Baku pogroms victims;
– condemn any manifestation of racism and xenophobia;
– reaffirm that crimes against humanity have no statute of limitations and emphasise that condemnation of past crimes is the most important guarantee for preventing new ones;
– deplore that the organisers and perpetrators of the pogroms have not yet been brought to justice’'.