ՀՀ վերադարձող 80-ամյա տատիկի «Bentley»-ն հայտնվել է Մաքսային ծառայության ուշադրության կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենադարձողների համար նախատեսված արտոնությունները չարաշահելու փորձերին Մաքսային ծառայությունը խիստ է արձագանքելու:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց  ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը:
«Օրինակ՝ վերջերս, ըստ փաստաթղթերի, մի տարեց կին՝ 80-անց տատիկ, Վրաստանից Հայաստան բնակության էր վերադառնում և իր հետ 2019 թվականի արտադրության «Bentley» էր բերում: Նա լիազորել էր երկու երիտասարդների, որպեսզի զբաղվեն իր հարցերով: Ասեմ, որ արտոնությունները չարաշահել փորձողների նկատմամբ վարչարարությունը խիստ է լինելու: Եթե մեզ չեն խաբում, մենք Հայաստան վերադարձող քաղաքացիների կողքին ենք առավելագույն ձևով»,-ասաց Շուշանիկ Ներսիսյանը:
Շրջանառության մեջ է դրվել Հայաստան մշտական բնակության վերադարձողների անձնական իրերը մաքսատուրքերից ազատելու օրենքի նախագիծ: Այն ավելի է դյուրացնում օրենքով ներկայում գործող պայմանները: Նոր նախաձեռնությամբ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներ, անկախ նրանից՝ ՀՀ քաղաքացի են, թե ոչ, ՀՀ-ում ունեն հաշվառում, թե ոչ, եթե փաստացի 3 տարի չեն ապրել Հայաստանում և ցանկանում են մշտական բնակություն հաստատել Հայրենիքում, ապա առանց որևէ մաքսատուրքերի և հարկերի կարող են ներկրել իրենց անձնական իրերը՝ տեխնիկա, կահույք, հագուստ և այլն: Նրանք կարող են բերել նաև առնվազն 6 ամիս իրենց պատկանող մեկ ավտոմեքենա:

80-year-old woman under scrutiny for possible fraud after trying to clear customs with 2019 Bentley
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. The Customs Service of Armenia has vowed harsh response to attempts by repatriates to abuse the envisaged privileges, State Revenue Committee Deputy Chairperson Shushanik Nersisyan said at a news conference.
“For instance, recently an elderly woman – an 80 year old grandmother – was returning to Armenia from Georgia to resettle and was bringing a 2019 Bentley with her, according to the papers. She had authorized two young men to deal with the procedures. Let me say that we will strictly response to those trying to abuse the privileges. We are maximally supporting everyone willing to return to Armenia, if they aren’t trying to deceive us,” Nersisyan said.
A bill envisaging new customs duty privileges has been introduced in Armenia. If passed, the new law will enable Armenians in the Diaspora (regardless of citizenship) to be exempt from customs duties and taxes for personal belongings upon entering the country in the event of arriving for permanent residence. The law will cover those who haven’t lived in Armenia for at least three years and will exempt duties and taxes for equipment, clothing, furniture, and even one vehicle per person (owned for at least 6 months).