Մեդվեդևը բացատրել է ՌԴ կառավարության հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախկին վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը բացատրել է, թե ինչու է ընդունվել երկրի նախարարների կաբինետի հրաժարականի մասին որոշումը. դա կապված է ինչպես ՌԴ նախագահի համար քաղաքական համակարգի նորացման շրջանակում որոշումներն առանց որևէ այլ գործոնների, ներառյալ՝ կառավարության գործոնի հետ կապված զգուշավորության քննարկելու և ընդունելու հնարավորություն ապահովելու անհրաժեշտությամբ, այնպես էլ կառավարության ներկայիս կազմի աշխատանքի տևողության հետ։
«Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչու, ես կնշեմ երկու պահ։ Առաջինն ու գլխավորն, ինչի մասին ես ասացի, երբ մենք հանդիպում էինք նախագահի հետ ուղերձից հետո, ընթացիկ տարվա հունվարի 15-ին՝ այն մասին, որ ուղերձում ընդգծվել են քաղաքական համակարգի նորացման, հայտնի չափով՝ նույնիսկ երկրում իշխանությունների հակակշռման  այնքան մասշտաբային խնդիրներ, դա վերաբերում է և՛ կառավարությանը, և՛ խորհրդարանին, մասամբ՝ նախագահին, դատական իշխանությանը, որ այն բանի համար, որ ընդունվեն այդ բոլոր որոշումները, նախագահը պետք է բացարձակ ազատ լինի այն առումով, որ դրանք քննարկի և ընդունի առանց որևէ այլ գործոնների հետ կապված զգուշավորության։ Ներառյալ՝ կառավարության գործոնը»,- ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել է Մեդվեդևը Ռուսաստանի «Առաջին ալիքին» տրված հարցազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես և ինչու է ընդունվել հրաժարականի մասին որոշումը։
Նա նաև նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, իր գլխավորած երկու կառավարությունների գործունեության ժամկետը կազմել է գրեթե ութ տարի։ «Դա հսկայական ժամկետ է։ Ռուսատանի նորագույն պատմության մեջ դա առաջին անգամն էր։ Ես, փորփրել եմ, այսպես ասած, պատմությունը՝ և՛ խորհրդային շրջանի, և՛ նույնիսկ ցարական շրջանի, բայց ուղիղ ասենք, այդքան եկար այդ հարցերով ոչ ոք չի զբաղվել՝ բացառությամբ առանձին գործիչների»,- ընդգծել է նախկին վարչապետը։
«Այդ պատճառով կատարելապես ակնհայտ է նաև այն, որ այն աշխատանքը, որ կատարել են և՛ առաջին կառավարությունը, և երկրորդ կառավարությունը, այնուամենայնիվ, շատ երկարատև է եղել, իսկ դա բարդ աշխատանք է՝ կապված բացառիկ բարդ հարցերով որոշումների ընդունման հետ»,- ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ-Նովոստի»-ն, եզրափակել է Մեդվեդևը։

Медведев объяснил отставку правительства РФ
Бывший премьер-министр РФ Дмитрий Медведев объяснил, почему было принято решение об отставке кабинета министров: это связано как с необходимостью обеспечить президенту возможность обсуждать и принимать решения в рамках обновления политической системы без оглядки на какие-либо другие факторы, включая фактор правительства, так и с длительностью работы нынешнего состава кабмина.
"Что же касается того, почему, то я отмечу два момента. Первое и главное, о чем я сказал, когда мы встречались с президентом после послания, 15 января текущего года, о том, что в послании обозначены столь масштабные задачи по обновлению политической системы, в известной степени даже изменению баланса властей в стране, это касается и правительства, и парламента, частично президента, судебной системы, что для того, чтобы принять все эти решения, президент должен быть абсолютно свободен в том, чтобы их обсуждать и принимать без оглядки на какие-либо другие факторы. Включая фактор правительства", - как передает Арменпресс, заявил Медведев в интервью российскому "Первому каналу", отвечая на вопрос о том, как и почему принималось решение об отставке.
Также он отметил, что в общей сложности срок деятельности двух правительств, которые он возглавлял, составил почти восемь лет.
"Это огромный срок. За новейшую историю России это было первый раз. Я покопался, так сказать, в истории и советского периода, и даже царского периода, но скажем прямо, так долго этими вопросами никто не занимался, за исключением отдельных, может быть, совершенно фигур", - отметил экс-премьер.
"Поэтому совершенно очевидно и то, что вот та работа большая, которая проводилась и первым правительством, и вторым правительством, все-таки была очень длительная, а это сложная работа, связанная с принятием решений по исключительно трудным вопросам. Это тоже нужно принимать во внимание",- как передает РИА-Новости, заключил Медведев.