Զոհրաբ Մնացականյանը ողջունել է ՄԹ աջակցությանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ընդունել է Միացյալ Թագավորության արտաքին և համագործակցության նախարարության մշտական փոխքարտուղար Սայմոն ՄաքԴոնալդին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ նախարար Մնացականյանը գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին շրջանում հայ-բրիտանական հարաբերություններում նկատվում է աշխուժացում, ինչն արտահայտվում է նաև բարձրաստիճան փոխայցելությունների ակտիվացմամբ: Նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը շարունակելու և ընդլայնելու երկու երկրների միջև երկխոսությունը՝ առավել շոշափելի արդյունքների հասնելու համար։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ փոխքարտուղար ՄաքԴոնալդն ասաց, որ այժմ հիանալի ժամանակ է լինել Հայաստանում՝ երկրում տեղի ուենցող զարգացումների մասին առաջին ձեռքից տեղեկատվություն ստանալու, ինչպես նաև հայ-բրիտանական օրակարգի ընդլայնման ուղիները քննարկելու համար։
ԱԳՆ ղեկավարը զրուցակցին ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները՝ ընդգծելով նոր կառավարության կողմից շարունակական բարեփոխումներ իրականացնելու հանձնառությունը և կարևորելով բարեփոխումների գործընթացին Հայաստանի գործընկերների աջակցությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Սայմոն ՄաքԴոնալդն անդրադարձ կատարեցին Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությունը և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարևորությունը: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանը հույս հայտնեց, որ Միացյալ Թագավորությունը ևս շուտով կվավերացնի համաձայնագիրը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և ՄԹ արտաքին և համագործակցության նախարարության մշտական փոխքարտուղարը արծարծեցին նաև միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրներ, կարծիքներ փոխանակեցին Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի և Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների շուրջ:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը հյուրին ներկայացրեց ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգայնորեն համաձայնեցված ձևաչափի շրջանակներում հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը և նշելով, որ հայկական կողմի համար Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության հարցերը հանդիսանում են առաջնահերթություններ: Այս համատեքստում արտգործնախարար Մնացականյանը կարևորեց խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը, ինչպես նաև ողջունեց Միացյալ Թագավորության աջակցությանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին:
Հայաստան այցի շրջանակներում Միացյալ Թագավորության արտաքին և համագործակցության նախարարության մշտական փոխքարտուղար Սայմոն ՄաքԴոնալդը դասախոսությամբ հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրների առջև։

Глава МИД Армении поприветствовал поддержку Великобритании усилиям Минской группы ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 6 июля принял постоянного секретаря министерства иностранных дел Великобритании сэра Саймона Макдональда.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении, приветствуя гостя, министр Мнацаканян с удовлетворением отметил, что в последнее время в армяно-британских отношениях наблюдается активизация, что также выражается в активизации высокопоставленных взаимных визитов. Министр Мнацаканян подтвердил приверженность Армении продолжению и расширению диалога между двумя странами для достижения более ощутимых результатов.
Поблагодарив за прием, сэр Макдональд сказал, что сейчас очень хорошее время для визита в Армению, чтобы получить из первых рук информацию о событиях в стране, а также обсудить пути расширения армяно-британской повестки.
Министр иностранных дел проинформировал собеседника о последних внутриполитических событиях в Армении, подчеркнув приверженность нового правительства проведению непрерывных реформ и отметив важность поддержки партнеров Армении в процессе реформ.
Зограб Мнацаканян и Саймон Макдональд коснулись партнерства Армения-ЕС и важности Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. В этой связи министр Мнацаканян выразил надежду, что Великобритания скоро ратифицирует соглашение.
Собеседники также затронули международные и региональные вопросы, обменялись мнениями о ситуации в Сирии и последних развитиях в ядерной программе Ирана.
Министр иностранных дел Армении представил гостю процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подтвердив приверженность Армении мирному урегулированию конфликта в рамках согласованного на международном уровне формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ и отметив, что статус и безопасность Арцаха являются приоритетами для армянской стороны. В этом контексте министр иностранных дел Мнацаканян придал большое значение формированию атмосферы строительства мира и поприветствовал поддержку Великобритании усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В рамках визита в Армению постоянный секретарь министерства иностранных дел Великобритании Саймон Макдональд прочитал лекцию в Дипломатической школе МИД Армении.