«Քամփ Արմեն»-ի հարցով Թուրքիայի մարդու իրավունքների կազմակերպությունը դիմել է ԵԽ-ին և Եվրախորհրդարանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մարդու իրավունքների կազմակերպությունը Ստամբուլի Թուզլա թաղամասում գտնվող «Քամփ Արմեն» անունով հայտնի հայկական որբանոցի տարածքի հետ կապված դիմում է ներկայացրել Եվրոպայի խորհուրդ և Եվրախորհրդարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Իրավապաշտպան կազմակերպության անդամները հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել են, որ չնայած տրված խոստումներին՝ «Քամփ Արմեն»-ը դեռևս չի վերադարձվել Գեդիքփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին: Թուրք իրավապաշտպան Էրեն Քեսքինն ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհուրդ և Եվրախորհրդարան ուղարկված դիմումների մեջ նշվել է, որ ոչ մուսուլմանական համայնքին պատկանող սեփականության հափշտակմամբ Թուրքիան խախտել է Եվրոպայի մարդու իրավունքների և Լոզանի համաձայնագրերը: Թուրքիայի մարդու իրավունքների կազմակերպությունը հայտարարել է, որ իրենք հետևողական են լինելու ոչ միայն ներազգային, այլև միջազգային իրավական հարթակներում խնդիրը կարգավորելու հարցում:
Գեդիքփաշայի հայկական որբանոցին կից «Արմեն ճամբար» ամառային որբանոցը կառուցվել է հայորբերի աշխատանքով: Ճամբարում բնակվող երեխաները մասնակցել են շինարարական աշխատանքներին: Նրանք ավազ են կրել ծովից, որով էլ կառուցվել է այն: «Արմեն ճամբար» որբանոցը թուրքական պետության որոշումով փակվել է 1983 թվականին: Իշխանությունները երբեք թույլ չեն տվել որբանոցի վերանորոգում, ինչի պատճառով այն գտնվում է անմխիթար վիճակում: Թուրքիայում 2011թվականին օրենք է ընդունվել ազգային փոքրամասնություններին պատկանող հիմնադրամների` 79տարի բռնագրավված անշարժ գույքը վերադաձնելու մասին, սակայն, Գեդիքփաշայի հայկական որբանոցին կից այդ ամառային ճամբար-մանկատունը չի ընդգրկվել օրենքով վերադարձման ենթակագույքի ցուցակում: 5.552 հազար քմ տարածք ունեցող որբանոցը 1961 թվականին գնել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամը: Մանկատան հողատարածքի սեփականատեր Սեիթ Դուրմազի երեխաներից մեկը հետագայում հաջողացրել է որբանոցից 600 քմ տարածք գնել: 1974 թվականին այդ տարածքը գնած կապալառուի կողմից բացված դատական գործընթացի արդյունքում նա կարողացել է զարտուղի ճանապարհով ճամբարի տարածքը կցել իր կողմից գնված 600 քմ-ին: 1977 թվականին փոքրամասնությունների հիմնադրամների մասին ընդունված նոր օրենքով հայ որբերի ճամբարը բռնագրավվել է:
Ստամբուլում մայիսի 6-ին բուլդոզերները և հատուկ մեքենաները սկսել են քանդել հայ որբերի «Արմեն ճամբար» ամառային որբանոցը: Դրա դեմն առնելու նպատակով Թուրքիայում գործունեություն ծավալող մի շարք կազմակերպություններ և պարզապես անհատներ շտապել են այնտեղ` կասեցնելու որբանոցի շենքի կործանումը: Ներկայում որբանոցի շենքի քանդումը մասամբ դադարեցված է: Շինության վրա տարբեր պաստառներ են փակցված և գրություններ են արված: «Արմեն ճամբար»-ի տարածքում մշտական մարդկային հերթապահություն է:

По вопросу «Camp Armen» организация по правам человека Турции обратилась к СЕ и в Европарламент
Организация по правам человека Турции, в связи с вопросом возвращения  известного армянского сиротского приюта  «Лагерь Армен» в квартале Тузла, обратилась в Совет Европы и  Европарламент. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает  Demokrathaber.net.
Правозащитная организация на созванной пресс-конференции сообщила, что, несмотря на данные обещания, «Лагерь Армен» пока не возвращен армянскому протестантскому фонду.  Правозащитник Эрен Кескин подчеркнул, что в обращениях в Совет Европы и  Европарламент отмечено, что конфискацией имущества немусульманской общины Турция нарушила права человека и Лозаннские соглашения. Правозащитная организация заявила, что будет последовательной и будет решать вопрос как внутри страны, так и на международном уровне.
Летний лагерь «Лагерь Армен» при сиротском фонде армянской протестантской церкви Гедикпаш построен  руками сирот.  Дети сами  таскали стройматериалы, строили здание.  Лагерь был закрыт в 1983г. по решению турецкого правительства. Ремонта здания не производилось никогда, отчего в последнее время здание находилось в очень плохом состоянии.
В 2011г. в Турции был принят закон о возвращении  экспроприированного в течение 79 лет  имущества нацменьшинств. Но «Лагерь Армен» не был включен в этот список.фонд армянской протестантской церкви Гедикпаша в 1961-ом году у семьи Дурмаз приобрел находящийся в квартале Тузла земельный участок и зарегистрировал на имя фонда. Один из детей Дурмаз  в 1974г. в результате судебного процесса  купил  у приюта 600 кв.м.  В 1977г. по новому закону о фондах нацменьшинств приют был конфискован.
В Стамбуле утром 6-го мая начались работы по демонтажу здания лагеря «Кэмп Армен». После того, как распространилась информация о начале этих работ, на место прибыли  представители различных партий и организаций с целью остановить снос. В настоящее время работы  приостановлены. На здании висят  плакаты, ведется круглосуточное дежурство.