Հայաստանը բարեհաջող կավարտի ԵՏՄ-ին անդամակցելու գործընթացը. Վյաչեսլավ Կովալենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ՌԴ նախկին դեսպան, Կասպյան համագործակցության ինստիտուտի տարածաշրջանային ծրագրերի տնօրեն Վյաչեսլավ Կովալենկոն պատմական է որակում պահը, երբ Հայաստանը կմիանա Եվրասիական  տնտեսական միությանը: Կովալենկոն «Նովոստի» մամուլի ակումբում կազմակերպված Երեւան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ նշում է, որ Հայաստանը պետք է կատարի գիտակցված ընտրություն, ինչի շնորհիվ չի կորցնի այն, ինչի համար դարեր շարունակ պայքարել է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ Կովալենկոյի, նման փոքր պետությունների համար, ինչպիսին Հայաստանն է, ինտեգրումը ենթադրում է զարգացում:
«Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու ճանապարհը Հայաստանը մեծ մասամբ անցել է, և ես վստահ եմ, որ գործընթացը բարեհաջող կհասցվի ավարտին: ՌԴ-ում ապրում է ավելի քան 2 մլն հայ, շուրջ 800 հազար աշխատանքային հայ միգրանտ կա և շատ կարևոր է, որպեսզի այդ հայերը, որոնք ապրում են ՌԴ-ում` մշտական, թե ժամանակավոր, ռուսաստանցիների հետ մեկ ուղղությամբ նայեն ու տեսնեն ընդհանուր հեռանկար: Պատմական ժամանակահատված է հիմա և Հայաստանը պետք է իր որոշումը կատարի: Սա նաև քաղաքական ու հումանիտար կարևոր ժամանակահատված է»,- շեշտեց նա:
Քաղաքագետ, Կովկասի հարցերով փորձագետ Անդրեյ Արեշեւ էլ կարծում է, որ Արեւմուտքը տարբեր գործընթացներ է իրականացնում որպեսզի ԵՏՄ-ի կայացումը կանգնեցնի եւ խոչընդոտի, սակայն դա Արեւմուտքին չի հաջողվում: Ըստ նրա, անցած մեկ տարին շատ բարդ ժամանակահատված էր, քանի որ անդամակցության հետ կապված առաջ եկան բազմաթիվ հարցեր` թե’ քաղաքական, թե’ տեխնիկական: Ըստ Արեշեւի, Մոսկվան հենց այսօր էլ պատրաստ է ստորագրել անդամակցության փաստաթուղթը, սակայն ԵՏՄ-ն միայն  Ռուսաստանը չէ, եւ պետք է լսել նաեւ անդամ այլ պետությունների` Ղազախստանի եւ Բելառուսի տեսակետերը:
Քաղաքագետը հույս է հայտնում, որ քննարկումները կունենան ոչ թե քաղաքական, այլ տնտեսական հիմք եւ մինչեւ 2015թ. հունվարի 1-ը Հայաստանը կանդամակցի ԵՏՄ-ին:
Եվրասիական տնտեսական միությունը վերպետական տնտեսական կառույց է, որի հիմնադիր փաստաթղթերը ստորագրել են ՌԴ-ն, Ղազախստանն ու Բելառուսը: ԵՏՄ-ն կսկի գործել 2015թ. հունվարի 1-ից: 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հայտարարեց, որ Հայաստանը ցանկանում է անդամակցել Մաքսային Միությանը: Ամենայն հավանականությամբ, 2014թ. հոկտեմբերին կվճռվի կառույցի հիմնադիր փաստաթղթերին Հայաստանի միանալու հարցը:

Армения успешно завершит процесс членства в ЕАЭС: Вячеслав Коваленко
Бывший посол РФ в Армении, директор региональных программ Института Каспийского сотрудничества Вячеслав Коваленко считает историческим момент, когда Армения присоединится к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Как сообщает Арменпресс, во время телемоста «Ереван-Москва», организованного в пресс-клубе «Новости», Коваленко отметил, что  Армения должна сделать осознанный выбор, благодаря которому не утратит то, за что боролась веками. По его словам,  для такого рода маленьких государств, какой является Армения, интеграция предполагает развитие.
«Путь к членству в Евразийском экономическом союзе Армения, в большей степени, уже прошла, и я уверен, что этот процесс благополучно достигнет своего завершения. В России проживает более  2 млн армян, есть около 800 тысяч трудовых мигрантов, и очень важно, чтобы эти армяне, которые живут в РФ, постоянно или временно, смотрели с россиянами в одном направлении и видели общую перспективу. Сейчас исторический период и Армения должна выполнить  свое решение. Это также важный политический и гуманитарный период»,- подчеркнул Коваленко.
Политолог, эксперт по вопросам Кавказа Андрей Арешев считает, что Запад инициирует разные процессы с тем, чтобы воспрепятствовать  становлению ЕАЭС, однако это Западу не удастся. По его словам, предыдущий год был очень сложным, поскольку возникло немало вопросов, связанных с членством в этом союзе – как политических, так и технических. Арешев подчеркнул, что Москва хоть сегодня готова подписать документ о членстве, однако, ЕАЭС – это не только Россия и нужно прислушиваться также к позиции других стран-членов этого союза – Казахстану и Беларуси.
Политолог выразил надежду, что обсуждения будут иметь не политическую, а экономическую основу и до 1 января 2015 года Армения станет членом ЕАЭС.
Евразийский экономический союз – надгосударственная экономическая структура, учредительные документы которой подписали Россия, Казахстан и Беларусь. ЕАЭС начнет действовать с 1 января 2015 года.
Президент Армении Серж Саргсян 3 сентября 2013 года заявил, что Армения желает стать членом Таможенного союза. По всей видимости, в октябре 2014 года будет решен вопрос о присоединения Армении к учредительным документам этой структуры.