Հայաստանը բարեհաջող կավարտի ԵՏՄ-ին անդամակցելու գործընթացը. Վյաչեսլավ Կովալենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ՌԴ նախկին դեսպան, Կասպյան համագործակցության ինստիտուտի տարածաշրջանային ծրագրերի տնօրեն Վյաչեսլավ Կովալենկոն պատմական է որակում պահը, երբ Հայաստանը կմիանա Եվրասիական  տնտեսական միությանը: Կովալենկոն «Նովոստի» մամուլի ակումբում կազմակերպված Երեւան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ նշում է, որ Հայաստանը պետք է կատարի գիտակցված ընտրություն, ինչի շնորհիվ չի կորցնի այն, ինչի համար դարեր շարունակ պայքարել է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ Կովալենկոյի, նման փոքր պետությունների համար, ինչպիսին Հայաստանն է, ինտեգրումը ենթադրում է զարգացում:
«Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու ճանապարհը Հայաստանը մեծ մասամբ անցել է, և ես վստահ եմ, որ գործընթացը բարեհաջող կհասցվի ավարտին: ՌԴ-ում ապրում է ավելի քան 2 մլն հայ, շուրջ 800 հազար աշխատանքային հայ միգրանտ կա և շատ կարևոր է, որպեսզի այդ հայերը, որոնք ապրում են ՌԴ-ում` մշտական, թե ժամանակավոր, ռուսաստանցիների հետ մեկ ուղղությամբ նայեն ու տեսնեն ընդհանուր հեռանկար: Պատմական ժամանակահատված է հիմա և Հայաստանը պետք է իր որոշումը կատարի: Սա նաև քաղաքական ու հումանիտար կարևոր ժամանակահատված է»,- շեշտեց նա:
Քաղաքագետ, Կովկասի հարցերով փորձագետ Անդրեյ Արեշեւ էլ կարծում է, որ Արեւմուտքը տարբեր գործընթացներ է իրականացնում որպեսզի ԵՏՄ-ի կայացումը կանգնեցնի եւ խոչընդոտի, սակայն դա Արեւմուտքին չի հաջողվում: Ըստ նրա, անցած մեկ տարին շատ բարդ ժամանակահատված էր, քանի որ անդամակցության հետ կապված առաջ եկան բազմաթիվ հարցեր` թե’ քաղաքական, թե’ տեխնիկական: Ըստ Արեշեւի, Մոսկվան հենց այսօր էլ պատրաստ է ստորագրել անդամակցության փաստաթուղթը, սակայն ԵՏՄ-ն միայն  Ռուսաստանը չէ, եւ պետք է լսել նաեւ անդամ այլ պետությունների` Ղազախստանի եւ Բելառուսի տեսակետերը:
Քաղաքագետը հույս է հայտնում, որ քննարկումները կունենան ոչ թե քաղաքական, այլ տնտեսական հիմք եւ մինչեւ 2015թ. հունվարի 1-ը Հայաստանը կանդամակցի ԵՏՄ-ին:
Եվրասիական տնտեսական միությունը վերպետական տնտեսական կառույց է, որի հիմնադիր փաստաթղթերը ստորագրել են ՌԴ-ն, Ղազախստանն ու Բելառուսը: ԵՏՄ-ն կսկի գործել 2015թ. հունվարի 1-ից: 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հայտարարեց, որ Հայաստանը ցանկանում է անդամակցել Մաքսային Միությանը: Ամենայն հավանականությամբ, 2014թ. հոկտեմբերին կվճռվի կառույցի հիմնադիր փաստաթղթերին Հայաստանի միանալու հարցը:

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS: Former Ambassador of Russia to Armenia, Regional Program Director of the Caspian Cooperation Institute Vyacheslav Kovalenko qualifies the moment when Armenia will join the Eurasian Economic Union (EEU) as historic. During the Yerevan-Moscow video bridge at “Novosti” press club Kovalenko said that Armenia should make a conscious choice, thanks to which the country will not lose for what it has struggled for many centuries. For a small state like Armenia, integration suggests development, Vyacheslav Kovalenko noted, Armenpress reports.
“Armenia has passed the large part of the path of affiliation to the Eurasian Economic Union, and I am sure that the process will be accomplished. Over 2 million Armenians live in Russia, there are about 800 thousand Armenian labor migrants. Hence, it is very important that the Armenians, who live in Russia, no matter permanently or temporarily, look in the same direction along with Russians and see a common perspective. It is a historical period now and Armenia should make a decision. This is also an important political and humanitarian period,” he stressed.
Eurasian Economic Union (EEU) is an economic union which is planned to be established by a treaty signed on 29 May 2014 between the leaders of BelarusKazakhstan, and Russia. The Union will officially go into effect on 1 January 2015, assuming the treaty is approved by the parliaments of the three countries. In 3 September 2013 President of Armenia Serzh Sargsyan stated in Moscow that Armenia wants to affiliate with the Customs Union.