Հայաստանի 998 քաղաքացիներ ԱՄՆ «Գրին քարտ» են շահել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ մուտքի ոչ ներգաղթային արտոնագիր ստանալու համար ընթացիկ տարվա առաջին ութ ամիսներին դիմում են ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության 4600 քաղաքացիներ: Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանության հյուպատոսական ծառայությունից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում մուտքի ոչ ներգաղթային արտոնագրի համար դիմել էին 4300 հոգի: Թե դիմում ներկայացողներից քանիսի՞ն է արտոնագիր տրամադրվել, քանի՞սն են մերժվել` այս տվյալները պարզ կդառնան միայն տարեվերջին:
Հյուպատոսական ծառայությունից հայտնեցին, որ մուտքի արտոնագիր ստացողների թիվը նախորդ տարվա համեմատ կարծես թե ավելացել է, սակայն ստույգ տվյալներ այս պահի դրությամբ դեռ չկան: Մինչ այժմ ստացվել է ուսանողական մուտքի արտոնագրի 150, տուրիստական արտոնագրի` 3600 դիմում: ՀՀ քաղաքացիներն ԱՄՆ մուտքի արտոնագրի համար իրավունք ունեն դիմելու նաեւ Հայաստանից դուրս` օտարերկյա պետություններում, սակայն քանի՞սն են դիմել, եւ ո՞ր երկրներում, եւս տվյալներ չկան: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից մուտքի արտոնագիր ստանալու համար ընթացիկ տարում դիմել են շուրջ 500 օտարերկրյա քաղաքացիներ:
Մուտքի արտոնագրի վճարը ներկայում 160 ԱՄՆ դոլար է: Առաջիկայում այդ վճարի չափի փոփոխություն չի նախատեսվում: Ընթացակարգերի փոփոխության ծրագրեր այս պահին եւս չկան, այնուհանդերձ, քայլեր են արվում` դիմելու գործընթացը հնարավորինս հարմարավետ ու արդյունավետ դարձնելու համար:
«Գրին քարտ»-ի խաղարկությանը մասնակցող ՀՀ քաղաքացիների թվի վերաբերյալ վիճակագրություն չկա, սակայն հայտնի է, որ այս տարվա խաղարկությամբ (որն ավարտվում է սեպտեմբերի վերջին) «Գրին քարտ» են շահել Հայաստանի 998 քաղաքացիներ: Շահողներից ոմանք, հնարավոր է, չբավարարեն արտոնագրի ստացման պահանջները, ոմանք էլ կարող է չցանկանան դիմել արտոնագիր ստանալու համար: Այս խաղարկության դիմումները մինչեւ սեպտեմբերի վերջ դեռ ընթացքի մեջ կլինեն: Այս տարի ամբողջ աշխարհից «Գրին քարտ»խաղարկությանը մասնակցել է շուրջ 15 միլիոն մարդ:

998 граждан Армении выиграли «Грин-карты» США
За получением въездной визы в США за 8 месяцев 2012 года обратились 4600 граждан Армении. Как сообщили Арменпресс в консульской службе посольства США в Армении, в прошлом году за тот же период поступили заявления от 4300 граждан. Данные о том, сколько из них получили эти визы, а кому было отказано, станут известны только к концу года.
В консульской службе также сообщили, что число получивших визы, по сравнению с 2011 годом, как будто увеличилось, однако точной информацией об этом на данный момент они не располагают. До сего дня поступило 150 заявлений на получение студенческой визы, 3600 – туристской. Для получения въездной визы в США граждане Армении могут обращаться и за пределами Армении – в иностранных государствах, однако, нет данных и о том, сколько из них и в каких странах обращалось за этими визами.
В этм году в посольство США в Армении с этой целью обратились около 500 иностранных граждан.
Сумма взноса за въездную визу составляет 160 долларов США. В ближайшее время эта сумма не претерпит изменений. В данный момент нет программ, касающихся изменения этих процедур, тем не менее, предпринимаются шаги с тем, чтобы по возможности повысить эффективность и комфортность этого процесса.
Нет и статистики относительно числа граждан Армении, участвующих в розыгрыше «грин-карт», однако, известно, что в этом году в результате розыгрыша (который завершается в конце сентября) «Грин карты» уже выиграли 998 граждан. Некоторые из выигравших эти «карты», возможно, не захотят обращаться за получением въездной визы. Заявления на участие в розыгрыше действуют еще до конца сентября.