ასეთი განხილვები არ არსებობს։ რუბინიანი TRIPP პროექტში რუსეთის შესაძლო მონაწილეობაზე
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა სომხეთის ეროვნული ასამბლეის ვიცე-სპიკერმა რუბენ რუბინიანმა, რუსეთის მხრიდან გაკეთებულ განცხადებაზე კომენტარისას, რომელიც პროექტში მონაწილეობის მზადყოფნას შეეხებოდა․
კითხვაზე, მიმდინარეობს თუ არა აშშ-სთან რაიმე განხილვები რუსეთის შესაძლო ყოფნასთან დაკავშირებით, რუბინიანმა უარყოფითი პასუხი გასცა․
„ასეთი განხილვები არ არსებობს“, – ხაზი გაუსვა ეროვნული ასამბლეის ვიცე-სპიკერმა․
მანამდე რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დსთ-ის ქვეყნების მეოთხე დეპარტამენტის დირექტორმა მიხაილ კალუგინმა განაცხადა, რომ რუსული მხარე მზად არის კონსულტაციებისთვის სომხურ მხარესთან TRIPP-ის პარამეტრებისა და რუსეთის შესაძლო მონაწილეობის საკითხზე․ მისი თქმით, „სამხრეთკავკასიის რკინიგზა“ არის „რუსეთის რკინიგზების“ შვილობილი კომპანია, რომელსაც სომხეთის სარკინიგზო ქსელის მართვის კონცესია აქვს და რეგიონში გამოიყენება რუსული სარკინიგზო ხაზები․

Никаких подобных обсуждений нет - Рубинян о возможном участии России в проекте TRIPP
По сообщению Арменпресс, это подтвердил заместитель председателя Национального Собрания Республики Армения Рубен Рубинян в беседе с журналистами, говоря о заявлении российской стороны о готовности участвовать в проекте.
На вопрос о том, ведутся ли переговоры с США относительно присутствия России, Рубинян дал отрицательный ответ.
«Таких обсуждений нет», — подчеркнул заместитель председателя Национального Собрания.
Ранее Михаил Калугин, директор Четвертого управления МИД России по странам СНГ, заявил, что российская сторона готова консультироваться с армянской стороной по параметрам TRIPP и возможному участию России. Он отметил, что «Южно-Кавказские железные дороги» являются дочерней компанией «Российских железных дорог», имеют концессию на управление армянской железнодорожной сетью, и регион использует российские железнодорожные линии.