სომხეთის პრეზიდენტი შეხვდა სავაჭრო საერთაშორისო პალატის გენერალურ მდივანს
სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი ვაჰაგნ ხაჩატურიანი გაეროს განვითარების დაფინანსების ფორუმის ფარგლებში შეხვდა სავაჭრო საერთაშორისო პალატის (ICC) გენერალურ მდივანს, ჯონ დენტონს.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განცხადება გაავრცელა სომხეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდა საერთაშორისო სავაჭრო პალატის სომხეთის ეროვნული კომიტეტის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი, ვაჭრობისა და ინვესტიციების კომისიის თავმჯდომარე ჰაიკ მარგარიანი․
საერთაშორისო სავაჭრო პალატა (ICC) არის მსოფლიოში უდიდესი ბიზნეს ორგანიზაცია, რომელიც აერთიანებს 45 მილიონზე მეტ კომპანიას 170-ზე მეტ ქვეყანაში. 1919 წლიდან მოყოლებული, ICC ხელს უწყობს საერთაშორისო ვაჭრობას, პასუხისმგებლიან ბიზნეს ქცევას და გლობალურ რეგულაციებს სტრატეგიული ინტერესების დაცვით, წესების შემუშავებით და დავების გადაწყვეტით.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა სომხეთის ბიზნეს გარემოსთან დაკავშირებული საკითხები. სომხეთის პრეზიდენტმა ყურადღება გაამახვილა ინვესტიციების მოზიდვის, ვაჭრობის განვითარების და სტანდარტიზაციის საკითხებზე, ასევე წარადგინა სომხეთის მთავრობის ინიციატივა „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ შესახებ.
საუბრისას ჯონ დენტონმა ხაზი გაუსვა მზადყოფნას, რომ მხარი დაუჭიროს სომხეთში დაგეგმილი COP 17 გაეროს ბიომრავალფეროვნების კონფერენციის ორგანიზებისა და ჩატარების პროცესს.

Президент Армении встретился с генеральным секретарем Международной торговой палаты
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян встретился с генеральным секретарем Международной торговой палаты (МТП) Джоном Дентоном в рамках Конференции ООН по финансированию развития.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на аппарат президента РА, во встрече также принял участие член Исполнительного совета Армянского национального комитета Международной торговой палаты, председатель Комитета по торговле и инвестициям Айк Маргарян.
Международная торговая палата (МТП) является крупнейшей в мире бизнес-организацией, представляющей более 45 миллионов компаний в более чем 170 странах. С 1919 года МТП содействует международной торговле, ответственному ведению бизнеса и глобальному регулированию путем защиты стратегических интересов, разработки правил и разрешения споров.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с бизнес-средой в Армении. Президент РА, в частности, коснулся вопросов привлечения инвестиций, развития торговли и стандартизации в Армении, а также представил программу «Перекресток мира», выдвинутую правительством Армении.
В ходе беседы Джон Дентон подчеркнул готовность оказать возможное содействие в процессе организации и проведения в Армении Конференции ООН по биоразнообразию КС-17.