ჩინეთი და საფრანგეთი გაამტკიცებენ სტრატეგიულ კომუნიკაციასა და კოორდინაციას
ჩინეთი მზად არის გაამყაროს საფრანგეთთან ორმხრივი და მრავალმხრივი სტრატეგიული კომუნიკაცია და კოორდინაცია და ახალი სტიმული მიანიჭოს ჩინეთსა და საფრანგეთს შორის ურთიერთობების განვითარებას. როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება Global Times-ზე დაყრდნობით, ამის შესახებ ქალაქ ნიცაში განაცხადა ჩინეთის ვიცე-პრეზიდენტმა ჰან ჯენგმა, ოკეანეების საკითხებზე გაეროს მესამე კონფერენციის (UNOC) ფარგლებში საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონთან შეხვედრისას.
მაკრონისთვის ჩინეთის პრეზიდენტ სი ძინპინის მოკითხვების გადაცემისას, ჰანმა აღნიშნა, რომ მაისში გამართული სატელეფონო საუბრისას ორ ქვეყანას შორის ლიდერებმა დეტალურად გაცვალეს მოსაზრებები ურთიერთ ინტერესთა საკითხებზე, როგორიცაა ორმხრივი ჰარმონიისა და კოორდინაციის გაძლიერება, მრავალმხრივობის შენარჩუნება, გლობალური მშვიდობისა და სტაბილურობის ხელშეწყობა, და მივიდნენ მნიშვნელოვან შეთანხმებამდე.
ჰანის თქმით, გაეროს ოკეანეების კონფერენციაში მონაწილეობა სწორედ ამ მნიშვნელოვანი შეთანხმებების განხორციელებას ისახავს მიზნად.
მან ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ჩინეთი მხარს უჭერს საფრანგეთს სტრატეგიული ავტონომიის შენარჩუნებაში.
შეეხო რა იმ ფაქტს, რომ წელს ჩინეთსა და ევროკავშირს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებიდან 50 წელი სრულდება, ჰანმა განაცხადა, რომ არსებული რთული საერთაშორისო ვითარების პირობებში ჩინეთსა და ევროკავშირს შორის თანამშრომლობის განმტკიცება სარგებელს მოუტანს როგორც ორივე მხარეს, ასევე დანარჩენ სამყაროს. მან დაამატა, რომ ჩინეთი მზად არის გააფართოოს თანამშრომლობის სფეროები ევროკავშირთან და ხელი შეუწყოს ჩინეთ-ევროკავშირის ურთიერთობების შემდგომ განვითარებას.
მაკრონმა თავის მხრივ აღნიშნა, რომ საფრანგეთი ჩინეთს აღიქვამს როგორც გრძელვადიან და სანდო პარტნიორს, და არსებული გამოწვევებითა და სირთულეებით სავსე საერთაშორისო ვითარებაში ორივე ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანია მაღალი დონის მჭიდრო კონტაქტების შენარჩუნება და კომუნიკაციისა და თანამშრომლობის გაძლიერება გლობალური მშვიდობისა და უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად.
მაკრონის თქმით, საფრანგეთი მიესალმება ჩინური კომპანიების ინვესტიციებსა და ბიზნესს საფრანგეთში და მზად არის გააღრმავოს ორმხრივი ეკონომიკური და სავაჭრო თანამშრომლობა, გააძლიეროს კომუნიკაცია და კოორდინაცია საერთაშორისო ეკონომიკური და ფინანსური პოლიტიკის საკითხებზე, ერთობლივად უპასუხოს გლობალურ გამოწვევებს, როგორიცაა კლიმატის ცვლილება და ბიომრავალფეროვნება, დაიცვას მრავალმხრივობა და ამ არასტაბილურ სამყაროში ორი მთავარი კონსტრუქტიული ძალის როლში მეტი ნდობა შემატოს მსოფლიოს.

Китай и Франция намерены укреплять стратегическую коммуникацию и координацию
Китай готов укреплять двусторонние и многосторонние стратегические коммуникации и координацию с Францией и придать новый импульс развитию китайско-французских отношений. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Global Times, вице-президент КНР Хань Чжэн сделал это заявление в Ницце во время встречи с президентом Франции Эммануэлем Макроном на полях 3-й Конференции ООН по вопросам океана (UNOC).
Передавая Макрону приветствия от председателя КНР Си Цзиньпина, Хань отметил, что во время телефонного разговора в мае два лидера подробно обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, таким как укрепление двусторонней солидарности и координации, поддержка многосторонности и содействие миру и стабильности во всем мире, и достигли важного консенсуса.
Хан отметил, что его участие в Конференции ООН по вопросам океана направлено на реализацию важного консенсуса, достигнутого лидерами двух стран.
Он также подчеркнул, что Китай поддерживает Францию ​​в отстаивании ее стратегической автономии.
Ссылаясь на тот факт, что в этом году исполняется 50 лет со дня установления дипломатических отношений между Китаем и Европейским союзом (ЕС), Хань Чжэн сказал, что в нынешней сложной международной ситуации укрепление сотрудничества между Китаем и ЕС приносит пользу обеим сторонам и остальному миру. Он добавил, что Китай готов расширять сферы сотрудничества с ЕС и содействовать дальнейшему развитию отношений между Китаем и ЕС.
Со своей стороны, Макрон отметил, что Франция рассматривает Китай как долгосрочного и надежного партнера по сотрудничеству, и в нынешней международной ситуации, полной вызовов и трудностей, для Франции и Китая, как двух крупных стран, жизненно важно поддерживать тесные обмены на высоком уровне и укреплять коммуникацию и сотрудничество в деле обеспечения мира и безопасности во всем мире.
По словам Макрона, Франция приветствует инвестиции и бизнес китайских компаний во Франции и готова углублять двустороннее торгово-экономическое сотрудничество, укреплять коммуникацию и координацию по вопросам международной экономической и финансовой политики, совместно решать такие глобальные проблемы, как изменение климата и биоразнообразие, поддерживать многосторонность и действовать как две основные конструктивные силы в этом неспокойном мире, чтобы придать миру больше уверенности.